MojAndroid

Podvodníci na WhatsApp si nedajú pokoj ani v roku 2022. Tento podvod je už taký rozšírený, že podvodné správy už prišli takmer každému, kto inzeruje na inzertnom portáli Bazoš.sk. Niekoľkokrát tieto správy dostali aj členovia redakcie MôjAndroid. Polícia na podvod neustále upozorňuje na svojej facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

whatsapp podvod
Takúto komunikáciu s podvodníkom sme zažili aj my | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ako tento podvod funguje?

V zásade je to veľmi jednoduché. Predávajúcemu sa ozve neznáma osoba so zahraničným číslom a predstiera záujem o ponúkaný tovar. Nechýbajú ani doplňujúce otázky, ktorých cieľom je zvýšiť dôveryhodnosť podvodníka. Pýta sa na stav tovaru, dokonca prebehne jemná snaha o zníženie ceny. Nakoniec prikývne a napíše, že tovar od predávajúceho kúpi.

Avšak nezabudne podotknúť, že býva ďaleko. Buď niekde na Slovensku alebo v zahraničí, prípadne je v karanténe kvôli COVID-19. Zaplatí údajne “bezpečnou platbou” cez Slovenskú poštu. Avšak Slovenská pošta takúto službu nemá a nikdy ju nemala. O tomto type podvodu vie a informovala o ňom aj na svojich stránkach, kde varovala zákazníkov. Podvodníci nevyužívajú len WhatsApp, ale aj SMS správy či e-maily.

Ak obeť súhlasí s takouto platbou, podvodník jej pošle link na falošnú webstránku Slovenskej pošty, ktorá od obete vyžaduje, aby zaplatila určitú sumu, aby následne mohla prebrať údajnú platbu za tovar od podvodníka. K dokončeniu podvodu stačí už len jediné. Zaplatiť.

Takto vyzerá podvodná stránka, kde má obeť zaplatiť | Zdroj: Pošta.sk

Ako rozpoznať podvod na WhatsApp?

To, že ide o podvod, rozpozná každý skúsenejší používateľ internetu. No nie všetci sú dostatočne skúsení a majú potrebné znalosti. Keďže podvodníci neprestávajú, je pravdepodobné, že ľudia sa takto nechajú oklamať často. A pritom stačí tak málo na to, aby dokázali tento podvod odhaliť. Všímať si je potrebné viacero faktorov.

Podvodník väčšinou začína tým, že pošle správu, ktorá obsahuje link na inzerát a opýta sa, či je aktuálny. To síce nie je prvým znakom podvodu, no napríklad my sme ho dokázali rozpoznať už po tejto prvej správe (na screenshote hore). Ak vám príde takáto správa zo zahraničného čísla, mali by ste určite spozornieť.

Problémy so slovenčinou

Podvodník väčšinou komunikuje lámavou slovenčinou s množstvom chýb, čo je ďalšou indíciou, že môže ísť o podvod. Na dôveryhodnosti mu nepridáva ani to, že sa pýta otázky, ktoré sú dávno zodpovedané v inzeráte. Napríklad či je k tovaru príslušenstvo, aká je cena a podobne.

Hlavnou indíciou, ktorá svedčí o tom, že ide o podvod, je už spomínaná “bezpečná platba” Slovenskej pošty, ktorá takúto službu neposkytuje. Na svojich stránkach uvádza:

“Slovenská pošta tiež neposkytuje službu platobnej brány a akékoľvek poslané peniaze cez akúkoľvek službu či banku vždy jednoducho prídu, nie je potrebné platbu prijímať zadávaním akýchkoľvek údajov. Odporúčame vždy si overiť uvedené informácie na oficiálnom webe Slovenskej pošty. Rovnako odporúčame nikdy neklikať na žiadny link v podozrivých mailoch.”

Ak ste sa dostali až do posledného bodu a vyžaduje sa od vás platba, aj tu je možné pomerne jednoducho zistiť, že ide o podvod. Stačí si napríklad všimnúť webstránku, ktorá od vás žiada peniaze. Zvyknú na nej byť gramatické chyby a url nezačína “posta.sk”. Na screenshote vyššie môžete vidieť, že url falošnej stránky Slovenskej pošty je “posta-sk.paydeal.host…”, čo rozhodne nepridáva na dôveryhodnosti.

Ak ste predsalen peniaze poslali, môžete sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní, no je tu veľká pravdepodobnosť, že svoje peniaze už nkdy neuvidíte, pretože vystopovať podvodníkov nie je jednoduché.

Väčšina Slovákov už tento podvod pozná

Vďaka práci slovenskej polície a pravidelnému informovaniu o tomto type podvodu sa už len tak hocikto nachytať nenechá. Stále je tu ale veľa Slovákov, ktorí o tomto podvode doteraz ani len netušili. Tí, ktorí podvod odhalia, sa zvyknú polícii pochváliť a tá ich konverzácie zazdieľa na svojej facebookovej stránke.

Takto ľudia prekuknú pokus o podvod | Zdroj: Facebook polícia SR
Richard: Dobrý deň, neviem či vám to pomôže, ale preposielam foto pokusu o podvod aj s tel číslom, z ktorého bolo písané.
Robo: Ja som sa nenechal oklamať, ale ide mi o to, aby neoklamali ďalších dôverčivejších ľudí.
Mates: Dobrý večer, chcem nahlásiť podozrenie na podvodníka.

“WHATSAPPOVÍ PODVODNÍCI SI Z VÁS TRHAJÚ VLASY AJ V NOVOM ROKU: VĎAKA NAŠIM VAROVANIAM ICH POSIELATE DO TEPLÝCH KRAJÍN”, píše polícia na sociálnej sieti.

Podvodníci poštu využívajú aj na iné druhy podvodov

Len nedávno sme informovali síce o inom podvode, no s rovnakým cieľom. Získať od obete peniaze. Podvodníci posielajú SMS správy alebo e-maily pod hlavičkou Slovenskej pošty, že máte balík a že by ste mali zaň zaplatiť. Podvod stále prebieha, dávajte si pozor. Opäť pripomíname, že pošta nikdy nežiada od zákazníkov to, aby zaplatili za prevzatie zásielky cez internet. Podrobnejšie informácie o tomto podvode nájdete v článku Podvod zneužívajúci Slovenskú poštu pokračuje.

Náš tip
Pozor! Podvodníci zneužívajú známe slovenské rádiá s cieľom ukradnúť obetiam peniaze
5.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+