MojAndroid

Podvodníkom sa zjavne darí, keď už niekoľko mesiacov používajú s miernou obmenou ten istý trik. Posielajú SMS správy alebo e-maily pod hlavičkou Slovenskej pošty, že máte balík a že by ste mali zaň zaplatiť. Podvod stále prebieha, dávajte si pozor. Zdrojom správy je oficiálna stránka Hoaxy a podvody Polície SR na Facebooku.

Podvod pod hlavičkou Slovenskej pošty: Žiadajú zaplatiť menšie sumy

Dajú vám vedieť prostredníctvom pofidérnej správy, ktorá obsahuje zvláštny skrátený link. Už tu väčšina pozorných ľudí pozdvihne obočie, pretože budú tušiť, že niečo nie je v poriadku. Odkaz v SMS správe vás následne presmeruje cez cez niekoľko ďalších odkazov (jedným z nich je aj stránka chorvátskeho stomatológa). Následne skončíte na komplikovanej adrese, obsahujúcu hrúbku (slovenslka-posta.live/sk).

Podvod tváriaci sa ako Slovenská pošta
Zadajte tam čokoľvek, prejde to (aj americký formát 4-miestneho CVV) | Zdroj: Denis Džula

Ďalšími chybami na webe sú napríklad: označenie “dátum spotreby” pre pole, ktoré od vás žiada dátum platnosti karty, nefunkčnosť ostatných tlačidiel na stránke (eMail Služby, Moja ePošta). Varovným signálom je aj to, že ich “platobná brána” akceptuje akékoľvek číslo karty (pravdivé akceptujú len v známych formátoch pre karty Visa, MasterCard). Po zadaní údajov stránka prejde na inú, ktorá žiada SMS kód, ktorý vám mal prísť.

Falošná Slovenšká pošta posiela takté SMS správy
Falošná Slovenšká pošta posiela takéto SMS správy | Zdroj: Hoaxy a podvody Polícia SR

Keďže ide o podvrh, je pravdepodobné, že vám žiaden SMS kód nepríde. Navyše práve získali vaše údaje o karte. Pravá Slovenská pošta navyše žiadne poplatky nepýta prostredníctvom SMS správ či e-mailov. Všetky sa hradia u doručovateľov alebo na pošte.

Píšete nám aj vy, čitatelia

…že vám taktiež prišli podobné SMS správy. Dokonca aj s iným odkazom, ktorý vedie na odlišnú podvodnú stránku (obrázok nižšie). Vyzerá to tak, že je tento podvod veľmi rozšírený.

Zaujímavé je, že táto podvodná stránka obsahuje tlačidlo Zrušiť, ktoré vás aj tak prehodí do platobnej brány. Táto platobná brána už je pravá, respektíve vytvorená na mieru a po zadaní falošných údajov vás nepustí na ďalší krok.

Našim čitateľom ďakujeme za tipy.

Náš tip
Takto dokážete skryť svoj “Naposledy online” stav z WhatsApp
30.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+