MojAndroid

Už to nie sú len podvodné e-maily, pridali sa aj telefonáty. Aj takýmto spôsobom sa kybernetickí zločinci snažia od Slovákov dostať peniaze. Podvod stále využíva dobré meno Europolu a slovenskej polície, informovala polícia na svojom Facebooku.

“Národná centrála osobitných druhov kriminality PZ vás varuje pred podvodnými telefonátmi. Podvodníci sa predstavujú ako zamestnanci Europolu napríklad z odelenia proti praniu špinavých peňazí a pýtajúsi vaše súkromné údaje.”

Polícia v statuse radí, aby ste takéto telefonáty a e-maily ignorovali, pretože žiadny skutočný štátny orgán takýmto spôsobom s občanmi nekomunikuje.

Slováci dostávajú ďalší podvodný e-mail. Údajne po nich ide Europol

Predchádzajúci článok

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR opäť upozorňuje na nový podvod. Nebezpečné e-maily sa v posledných dňoch významne rozšírili a útočníci v nich zneužívajú priamo Policajný zbor a Europol. Jediným cieľom tohto podvodu je to, aby obeť s podvodníkmi komunikovala a vylákali od nej peniaze.

Polícia odporúča, aby ste neprepadli panike a nesúhlasili s požiadavkami, ktoré sú na vás vyvíjané pod tlakom kvôli krátkosti času. Cieľom takejto komunikácie je poškodiť používateľovi v snahe obohatiť sa. Útočník od vás môže získať nielen citlivé osobné údaje, pri úspešných útokoch obete často prichádzajú o nemalú sumu peňazí.

policia europol podvod
Zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR / Facebook

Podvodné e-maily sú pomerne veľkým problémom. Vypátranie útočníka je veľmi náročné, takmer nemožné. Nemusí pritom ísť o osobu nachádzajúcu sa na Slovensku. Vo veľkej väčšine prípadov tieto útoky pochádzajú zo zahraničia. Dobrou prevenciou je preto aj poriadne skontrolovanie gramatiky v texte.

Tento konkrétny e-mail potenciálnu obeť informuje o tom, že sa v jej počítači našla detská pornografia, pedofília, zoofília, kybernetická propaganda a podobne. Obeť ďalej dostane informáciu, že je predmetom viacerých súdnych konaní. Nechýba ani výzva na odpoveď prostredníctvom e-mailu, v ktorej sa má obeť k tejto situácii vyjadriť. A práve takto začína komunikácia s podvodníkom, ktorá môže skončiť veľmi nepríjemne.

Pokročilejší používatelia na tento podvod určite nenaletia, no nie všetci sú počítačovo zdatní. Žijú medzi nami aj starší ľudia, ktorí sú na podobné typy podvodu najnáchylnejší. Najlepšou prevenciou je opatrnosť.

Náš tip
Odchádzate do zahraničia? Skontrolujte si tieto nastavenia
7.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+