MojAndroid

Takmer dva roky po predstavení prvého skladacieho smartfónu spoločnosť Microsoft prichádza s prepracovaným modelom druhej generácie, ktorý (nečakane) dostal názov Surface Duo 2. O novinke informuje portál Phone Arena.

Väčšie displeje so zakrivenými hranami

Aj keď celkový dizajn sa v porovnaní s prvým modelom značne nezmenil, spoločnosť v tomto smere urobila niekoľko dôležitých vylepšení, vďaka ktorým bude používanie Surface Duo 2 oveľa príjemnejšie. Zmenila sa veľkosť oboch obrazoviek, namiesto 5,6″ majú teraz 5,8″, čím spolu vytvárajú jeden veľký, 8,3″ displej. Tentokrát podporujú aj vyššiu, 90 Hz obnovovaciu frekvenciu a sú bližšie pri sebe.

Novinkou je aj zakrivenie hrán, čo Microsoftu umožnilo predstaviť jednu novú funkciu. Počas toho, ako je zariadenie zatvorené, budú hrany zobrazovať upozornenia, čas a stav batérie.

Microsoft Surface Duo 2 zavretý
Foto: PhoneArena.com

Hardvér hodný vlajkovej lode

Kým pôvodný Surface Duo disponoval rok starými špecifikáciami, model druhej generácie bude zdieľať hardvér s najlepšími vlajkovými loďami súčasnosti. Qualcomm Snapdragon 888 ako čipset,  8 GB RAM a 256 GB alebo 512 GB vnútorného úložiska. Keďže Snapdragon 888 prichádza s podporou 5G, nová technológia bude dostupná aj pre Surface Duo 2. Zmenila sa aj kapacita batérie, z pôvodných 3 577 mAh na 4 449 mAh. Stále však bez podpory bezdrôtového nabíjania.

Viac aktuálnych informácií o skladacích smartfónoch:

Okrem toho je k dispozícii technológia NFC pre vykonávanie bezkontaktných platieb, snímač odtlačkov prstov na ľavej strane zariadenia a podpora pre špeciálny stylus, ktorý sa pomocou magnetov dá uchytiť a zároveň nabiť na zadnej strane.

Microsoft Surface Duo 2 stylus
Foto: PhoneArena.com

Pri vydaní bude zariadenie bežať na Androide 11, pričom Microsoft sľúbil aktualizáciu na Android 12 niekedy v priebehu budúceho roka.

Tri zadné fotoaparáty namiesto jedného

Model prvej generácie sa stretol s kritikou nie len kvôli priemernému výkonu, ale aj kvôli slabým fotoaparátom. Microsoft sa preto rozhodol tentokrát predstaviť systém troch zadných fotoaparátov, pričom primárny snímač ponúkne 12 MP rozlíšenie, svetelnosť f/1.7 a optickú stabilizáciu. Doplní ho 16 MP ultraširokouhlý snímač spolu s 12 MP teleobjektívom, ktorý taktiež disponuje optickou stabilizáciou. K dispozícii je aj špeciálny senzor pre lepšie rozpoznanie pozadia.

Microsoft Surface Duo 2 fotoaparáty
Foto: PhoneArena.com

Spoločnosť taktiež vylepšila a prispôsobila aplikáciu Fotoaparát. Na ľavej obrazovke sa odteraz budú zobrazovať nedávno vytvorené fotografie a na pravej hľadáčik.

Cena a dostupnosť

Pôvodný Microsoft Surface Duo sa v USA predával za 1 399 dolárov. Kvôli jeho nedostatkom sa nepredalo veľa jednotiek, to však Microsoft nezastavilo vydať Surface Duo 2 za ešte vyššiu cenu.

V USA za verziu s 256 GB úložiska zaplatíte 1 499 dolárov a za dvojnásobok ukladacieho priestoru až 1 799 dolárov. Model bude dostupný v dvoch farbách – Glacier a Obsidian (biela a čierna). Predpredaj začal vo viacerých veľkých krajinách, konkrétne v USA, Veľkej Británii, Kanade, Francúzsku, Nemecku a v Japonsku. Oficiálne sa začne predávať 21. októbra.

Microsoft Surface Duo 2 farby
Foto: PhoneArena.com

Microsoft Surface Duo 2: Špecifikácie

Displej 2x 5,8″, 90 Hz, so zakrivenými hranami
Procesor Qualcomm Snapdragon 888
RAM a úložisko 8 GB RAM
256 / 512 GB úložiska
Fotoaparáty Primárny: 12 MP, f/1.7, OIS
Ultraširokouhlý: 16 MP, f/2.2
Teleobjektív: 12 MP, f/2.4, OIS
Batéria 4 449 mAh
Operačný systém Android 11
Konektivita 5G
Farby Glacier (biela), Obsidian (čierna)
Cena od 1 499 dolárov

Konkurencia

Spoločnosť Microsoft nie je prvá, ktorá do sveta technológií priniesla skladací smartfón, no jej dizajnové riešenie je odlišné od návrhov ostatných výrobcov. Ostatní sa vybrali cestou ohybných displejov, pričom Samsung Galaxy Fold3 sa ohýba a skladá do podobného formátu, ako Surface Duo. Modely Motorola Razr 5G a Samsung Galaxy Flip3 zas zvolili formát orientovaný na dĺžku, čím pripomínajú futuristickú verziu klasických vyklápacích telefónov.

Samsung Galaxy Z Fold3
Samsung Galaxy Z Fold3 | Foto: Redakcia

{{shop_name}} od {{product_price}}

Náš tip
Koniec nástrojom na sťahovanie YouTube videí. Pôjde to oficiálnou cestou

23.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+