MojAndroid

V poradí tretia generácia skladacieho smartfónu od Samsungu by mala byť prvou, na ktorej chce výrobca reálne zarobiť. Samsung Galaxy Z Fold3 dospel v každom ohľade a oproti predchodcovi je ešte lepší. Z Fold2 sme považovali za najlepší skladací smartfón minulého roka, novinka by mala prevziať trón. Podarilo sa?

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Časti recenzie Samsung Galaxy Z Fold3:

Samsung Galaxy Z Fold3 5G – technické špecifikácie 
Displej  Hlavný displej  7,6” (19,3 cm) QXGA+ Dynamic AMOLED 2X (22,5:18) Infinity Flex Display (2208 x 1768), 374 ppi, adaptívna obnovovacia frekvencia 120 Hz
* Rozmer sa udáva ako uhlopriečka. Hlavný displej Galaxy Z Fold3 5G meria 7,6” ako plný obdĺžnik a 7,4” s ohľadom na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia.
Predný displej  6,2“ (15,7 cm) HD+ Dynamic AMOLED 2X (24,5:9), 2268 x 832, 387 ppi, adaptívna obnovovacia frekvencia 120 Hz
* Rozmer sa udáva ako uhlopriečka. Predný displej Galaxy Z Fold3 5G meria 6,2” ako plný obdĺžnik a 6,1” s ohľadom na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia.
Rozmery a hmotnosť Zložený  67,1 x 158,2 x 16,0 mm (pánt) ~ 14,4 mm (voľný koniec)
Rozložený 128,1 x 158,2 x 6,4 mm
Hmotnosť  271 g
Fotoaparát  Predný fotoaparát  10 MPix selfie fotoaparát: f2,2, veľkosť pixelu: 1,22 μm, uhol záberu: 80˚
Fotoaparát pod displejom   4 MPix fotoaparát pod displejom: f1,8, veľkosť pixelu: 2,0 μm, uhol záberu: 80˚
Zadný trojitý fotoaparát  12 MPix ultraširoký fotoaparát: f2,2, veľkosť pixelu: 1,12 μm, uhol záberu: 123˚

12 MPix širokouhlý fotoaparát: Dual Pixel AF, OIS, F1,8, veľkosť pixelu: 1,8 μm, uhol záberu: 83˚
12 MPix teleobjektív: PDAF, f2,4, OIS, veľkosť pixelu: 1,0 μm, uhol záberu: 45˚

Špičkové priehľadné sklo Corning® Gorilla® Glass s technológiou DX
Dual OIS, optický zoom: 0,5x oddialenie a 2x priblíženie, až 10x digitálny zoom, podpora technológie HDR10+, kontinuálne ostrenie Tracking AF

Procesor  5 ㎚ 64-bit Octa-Core Processor

※ 2,84 ㎓ (max. rýchlosť) + 2,4 ㎓ + 1,8 ㎓

Pamäť  12 GB RAM a 512 GB ukladací priestor (UFS3.1)

12 GB RAM a 256 GB ukladací priestor (UFS3.1)

*Dostupnosť sa mení na jednotlivých trhoch. Skutočná kapacita ukladacieho priestoru závisí od trhu, modelu, veľkosti súborov a ich formátu.
Batéria  4 400 mAh (typická hodnota) duálna batéria*
* Typická hodnota podľa nezávislých laboratórnych testov. Typickou hodnotou sa rozumie priemerná odhadovaná hodnota vzhľadom k odchýlkam kapacity batérie u testovaných vzoriek podľa štandardu IEC 61960. Meraná (minimálna) kapacita je 4 275 mAh. Skutočná výdrž batérie závisí od prostredia v sieti, typu využitia apod.
Nabíjanie Rýchle nabíjanie s káblom i bezdrôtovo*
Wireless PowerShare**Rýchle nabíjanie 25 WRýchle bezdrôtové nabíjanie 10 WSpätné bezdrôtové nabíjanie 4,5 W
*Káblové nabíjanie je kompatibilné s QC2.0 a AFC, bezdrôtové nabíjanie je kompatibilné s WPC a PMA
**Systém Wireless PowerShare je obmedzený na Samsung alebo iné smartfóny s bezdrôtovým nabíjaním WPC Qi, ako sú modely radu Galaxy S21, Galaxy Z Fold2, Galaxy Note20, Galaxy Note20 Ultra Galaxy S20, S20+, S20 Ultra, Galaxy Z Flip, Galaxy Note10, Note10+, Galaxy S10e, S10, S10+ S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE, Note5, a nositeľné technológie ako Galaxy Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch alebo Galaxy Buds. Nemusia fungovať s určitým príslušenstvom, krytmi či zariadeniami iných značiek. V závislosti od sieťového prostredia môže ovplyvniť príjem hovorov alebo dátové služby.
Odolnosť voči vode IPX8
* IPX8 – zodpovedá testovacím podmienkam pri ponorení do 1,5 m v sladkej vode na 30 minút. Neodporúča sa pri kúpaní v mori či bazéne. Nie je odolný voči prachu.
Operačný systém  Android 11
Siete [LTE]*: Enhanced 4X4 MIMO, 7CA, LAA, LTE Cat.20
[5G]**: Non-Standalone (NSA), Standalone (SA), Sub6 / mmWave
* Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia.

**Vyžaduje optimálne pripojenie 5G. Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia.

Konektivita  [Wi-Fi 6E] 802.11 a/b/g/n/ac/ax HE160 MIMO, 1024QAM

[Bluetooth] Bluetooth® v 5.2 (LE až 2 Mb/s), USB Type-C, NFC, lokalizačné služby (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou)

[Ultra Wide Band]

* Pokrytie Galileo a BeiDou je obmedzené. BeiDou nie je v niektorých krajinách dostupné.
SIM karta  1x eSIM a 2x Nano SIM
* SIM karty sa predávajú samostatne. Dostupnosť závisí od krajiny a operátora.
*Dostupnosť eSIM sa môže líšiť v závislosti na softvérovej verzii, krajine a operátorovi. Skontrolujte, či váš operátor eSIM podporuje.
Platby Samsung Pay

Kreditné a debetné karty: podpora MST, resp. NFC
členské karty, diaľkové kupóny a pod.

* Dostupné vo vybraných krajinách. Riešenia a funkcie sa môžu líšiť na jednotlivých trhoch, u operátorov a poskytovateľov služieb.
Senzory  Kapacitná čítačka odtlačkov prstov (po strane), akcelerometer, barometer, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor prítomnosti, svetelný senzor
Autentifikácia Blokovanie: obrazec, PIN, heslo

Biometrické blokovanie: odtlačok prsta*, rozpoznávanie tváre

*Galaxy Z Fold3 5G má kapacitnú čítačku odtlačkov prstov (po strane).
Audio Stereoreproduktory

Priestorový zvuk s technológiou Dolby Atmos (Dolby Digital, Dolby Digital Plus)
Podpora UHQ 32-bit &DSD64/128 *, PCM: až 32-bit, DSD: DSD64/128

Podpora audioformátov: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF

* Pri prehrávaní DSD64 a DSD128 záleží na formáte súboru.
Video Podpora videoformátov: MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM
TV pripojenie Bezdrôtové: Smart View (zrkadlenie 1080p pri 30 obr/s) / Káblové: podpora DisplayPort cez USB-C. Podporuje videovýstup cez HDMI adaptér. (DisplayPort 4K UHD pri 60 obr/s)
Zabezpečenie Technológia Knox: monitoring a ochrana v reálnom čase.
Antivir, prevencia malware. (Systém McAfee)
Bezpečná zložka: bezpečný priestor v zariadení na aplikácie, fotografie, videá a pod. chránený odtlačkom prsta.
*Antivírové a antimalwarové programy sa v jednotlivých krajinách líšia. Dostupnosť závisí od krajiny a operátora.
Farebné varianty Phantom Black (čierna), Phantom Green (zelená), Phantom Silver (strieborná)
Obsah základného balenia Galaxy Z Fold3 5G, dátový kábel, špendlík na SIM kartu, základný návod
*Niektoré z uvedených súčastí nemusia byť dostupné v závislosti na zakúpenom modeli alebo na miestnom trhu. Farba balenia môže závisieť od farby modelu.
Jas HBM: (hlavný displej) 900 nit (predný displej) 1000 nit

Max: (hlavný displej) 1200 nit (predný displej) 1500 nit

Konštrukcia, dizajn a snímač odtlačkov prstov

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že konštrukčné zmeny sa neudali. No práve opak je pravdou. Aj keď je zariadenie dizajnovo veľmi podobné predchodcovi, noviniek je tu viac než dosť. Kĺb je opäť odolnejší a je to poznať už na prvý dotyk (otvorenie). Otváranie je o čosi náročnejšie, zariadenie má pomerne silný odpor. V konečnom dôsledku je to dobré, no niekedy som mal ťažkosti s otváraním. Bál som sa, že mi zariadenie vypadne z ruky, pretože na tele nie je žiadne špeciálne miesto, nejaký výrez, ktorý by otváranie uľahčoval.

Samsung Galaxy Z Fold3
Ohybný mechanizmus | Foto: Redakcia

Zmenil sa aj dizajn fotoaparátov, ktorý je teraz atraktívnejší. Jedinú výhradu mám k tomu, že vďaka nemu sa telefón na stole dosť nepríjemne kýve. Veľkou novinkou je vodoodolnosť, konkrétne certifikácia IPX8. Spoločne so Z Flip3 tak ide o vôbec prvé vodoodolné skladacie smartfóny na trhu. Na prach si však stále musíte dávať pozor. Páči sa mi aj matné prevedenie všetkých farebných variantov. Len škoda, že Samsung tento rok upustil od krásnej bronzovej farby. Odtlačkom prstov novinka vzdoruje slušne, čo je len a len dobre.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Z pevného kĺbu mám veľmi dobrý pocit, pôsobí solídnym dojmom a nebojím sa, že by sa tu niečo pokazilo. S každou generáciou je viditeľný veľký posun vpred, za čo Samsung chválim. A keďže v tomto roku sa nedočkáme nového modelu z radu Galaxy Note, nové skladačky to nebudú mať vôbec jednoduché. Samsung svoj marketing očividne (a konečne) zameriava na tieto modely. Už nie sú len akýmisi doplnkami ponuky a ukážkou, čo kórejský gigant dokáže.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Snímač odtlačkov prstov je rýchly, no je tu jedna nepríjemnosť

Rozloženie tlačidiel je staré známe. Pod dvojtlačidlom ovládania hlasitosti je zapínacie tlačidlo, ktoré obsahuje integrovaný snímač odtlačkov prstov. Ten je extrémne rýchly a presný, som s ním nadmieru spokojný. Avšak z nejakého dôvodu zariadenie neviem odomknúť len odtlačkom prsta bez stlačenia tlačidla. V minulosti sa mi síce na mnohých smartfónoch stávalo, že som prst nechtiac položil na snímač a telefón to zaregistroval. Teraz sa to síce bez stlačenia nestane, no prijal by som aspoň možnosť zvoliť si, ako to chcem.

Samsung Galaxy Z Fold3: Displeje sú jeho pýchou

Aj v tomto smere nastali výrazné zmeny k lepšiemu. Začnem vonkajším displejom. Ten má od výroby nainštalovanú ochrannú fóliu, čo sa určite hodí. Chráni ho najnovšie krycie sklo Gorilla Glass Victus a zaberá takmer celú prednú stranu zariadenia. Jeho jedinou nevýhodou je, že je až príliš úzky. Na písanie je to nepohodlné a chce to zvyk. Niektoré aplikácie sa zase zobrazujú tak, že v hornej a dolnej časti displeja jednoducho nechajú čierne miesto. To je daň za netradičný pomer displeja 25:9.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Veľkou novinkou je 120 Hz obnovovacia frekvencia, čím sa vyrovnala vnútornému displeju. Zážitok z používania je tak plynulejší a už nie je cítiť skok medzi 60 Hz na vonkajšom displeji a 120 Hz na vnútornom. Farby sú už tradične skvelé a skvelá je aj čitateľnosť na priamom slnku. Aby som nezostal dlžný, rozlíšenie tohto displeja je 2268 x 832 pixelov.

Hlavnou pýchou má byť ten hlavný skladací displej. Jeho uhlopriečka je 7,6″ s takmer štvorcovým pomerom strán. Takýto displej sa výborne hodí na prácu, multitasking či prezeranie internetu. S multimédiami to až také ružové nie je, keďže väčšina videí je v pomere 16:9, rovnako aj obsah na výšku (TikTok, Instagram) nedokáže využiť celý potenciál displeja.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Tento Dynamic AMOLED 2X displej je v porovnaní s predchodcom až o 80 % odolnejší (tak to tvrdí Samsung, testovať to nebudem). To ale neznamená, že dosahuje tvrdosti vonkajšieho displeja. Pravdepodobne ho stále poškriabete aj nechtom. Rozlíšenie a 120 Hz obnovovacia frekvencia zostali nezmenené, no pribudla jedna veľká novinka. Podpora pera S Pen. Keďže nových Galaxy Note modelov sa tento rok nedočkáme, bol tento krok od Samsungu logický.

Aj v prípade tohto displeja sa môžete spoľahnúť na skvelú čitateľnosť na slnku, pozorovacie uhly a krásne farby. Len sa trochu horšie čistí a mastnota sa na ňom zachytáva viac ako na tom vonkajšom.

Samsung Galaxy Z Fold3 podporuje S Pen

Počas posledných dvoch dní testovania smartfónu Samsung Galaxy Z Fold3 do redakcie dorazilo aj nové pero, ktoré sa predáva spoločne s ochranným obalom. Ak vlastníte predchádzajúce pero S Pen, ktoré bolo dodávané k sérii Galaxy Note, fungovať nebude. Rozhodne neodporúčam to skúšať, pretože toto nové pero má špeciálne upravený hrot tak, aby nepoškodil displej.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Používať môžete dva typy pera S Pen. Jeden bol špeciálne vytvorený pre Fold zariadenia, druhým je Samsung S Pen Pro. Hlavným rozdielom je, že Pro verzia podporuje Bluetooth funkcie, zatiaľ čo Fold nie. To sa samozrejme odrazí aj na vyššej cene.

S Pen Pro S Pen Fold
Bluetooth Lacnejšie
Je ho možné vyhľadať cez SmartThing Ľahšie a kratšie
Kompatibilné so všetkými S Pen smartfónmi Nie je potrebné nabíjanie
Podporuje Air Actions V balení je aj kompatibilný kryt pre Z Fold3
Musí sa nabíjať Podporuje Air Commands

Pero už klasicky disponuje všetkými podstatnými vlastnosťami. Osobne som najčastejšie používal dvojité rýchle ťuknutie po displeji zároveň s držaním tlačidla, pomocou čoho som sa rýchlo dostal do písania poznámky. A rýchly prístup k poznámkam sa hodí vždy, špeciálne v zariadení, akým je Samsung Galaxy Z Fold3.

Samsung Galaxy Z Fold3 s pen
S Pen a obal | Foto: Redakcia

Možnosť mať smartfón položený v štýle notebooku so sebou prináša nové možnosti. Počas pozerania YouTube videa alebo filmu môžem na spodnú časť obrazovky písať poznámky, rovnako si môžem poznámky zapisovať počas práve prebiehajúceho videohovoru. Zaujímavou je aj funkcia s názvom S Pen to Text. Vďaka nej môžem text zadávať do príslušných polí len za pomocou pera, stačí ho jednoducho napísať. Umelá inteligencia jednotlivé písmená rozpozná rýchlo a spoľahlivo. Funkciu je potrebné zapnúť v nastaveniach.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Ku krytu, ktorý s S Pen prichádza, mám jednu výhradu. Telefón dostane vďaka nemu v otvorenom stave hrubý hrb (miesto na uloženie S Pen), takže ho nie je možné používať na stole.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Selfie fotoaparát v displeji

Veľkou novinkou je integrácia selfie snímača priamo pod displej. Vo výsledku by to malo zlepšiť používateľský zážitok z používania veľkého ničím nerušeného displeja. Čiastočne sa to aj podarilo, no oblasť fotoaparátu je stále viditeľná. Kvalita fotografií však kvôli tomu trpí, rovnako trpí aj rozlíšenie, ktoré je len 4 MP. V konečnom dôsledku ide o sekundárny selfie snímač, ktorý tu vôbec nemusel byť. Avšak môže byť skvele využitý aspoň na videohovory, pri ktorých o kvalitu obrazu až tak nejde.

Parametre selfie fotoaparátu v displeji

  • Rozlíšenie 4 MP
  • Svetelnosť f/1.8
  • Uhol záberu 80 stupňov
  • Veľkosť pixelov 2 μm

Fotoaparát je ukrytý za väčšími pixelmi, ktoré ho počas nečinnosti zakrývajú, no práve tieto pixely sú viditeľné. V konečnom dôsledku je zážitok z veľkého displeja rušený menej, no stále to tu je a stále je to viditeľné. Najmä na jednofarebnom pozadí. Ide o prvú generáciu tohto riešenia a verím, že nasledujúci model na tom bude podstatne lepšie.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Ak sa na túto oblasť budete pozerať a vyhľadávať ju, nedokonalosti určite uvidíte. Avšak pokiaľ budete telefón používať normálne (keď opadne prvotné nadšenie), riešenie selfie snímača skrytého pod displejom prinesie svoje ovocie a všímať si ho budete minimálne. Presne takto som to mal ja. V konečnom dôsledku som spokojný. Síce kvalita nič moc, ale ako som už spomínal, tento snímač je skôr doplnkový.

Výkon a Pamäť: Len to najlepšie

Rovnako, ako aj minuloročné modely, aj tie tohtoročné dostali procesory od spoločnosti Qualcomm, ktoré sú všeobecne vnímané ako lepšie v porovnaní s Exynosmi. Aj keď tohtoročný Exynos 2100 už tak výrazne nestráca. Snapdragon 888 je zárukou toho, že výkonu je dostatok pre akúkoľvek činnosť. Počas testovania som bohužiaľ zaznamenal zvýšené teploty tela zariadenia.

Vonku mi stačilo na minútu spustiť fotoaparát a zariadenie bolo teplé. Dokonca aj pri surfovaní po webe som zaznamenal vyššiu teplotu. Dobrý pocit som z toho nemal, no v lete to považujem za bežné správanie. Počas testovania bolo každý deň poriadne teplo. Každý smartfón je v tomto období teplejší, ako by sme chceli. Našťastie sa to nijako neodrazilo na samotnom výkone a pohodlí používania.

AnTuTu test:

Test 1 749 111 bodov
Test 2 719 830 bodov
Test 3 660 796 bodov
Test 4 610 916 bodov
Test 5 553 101 bodov

AnTuTu som nechal bežať päťkrát rýchlo za sebou a výsledok je jasný. Výkon s neustálym zaťažením klesá pomerne výrazne. Po 5 testoch klesol z takmer 750 tisíc bodov na 553 tisíc. Pozitívom je, že zariadenie nebolo po piatich testoch extrémne teplé a držať som ho mohol pohodlne. Pravdepodobne na úkor zníženia výkonu.

Samsung už tradične výborne optimalizuje systém, takže zážitok z používania bol ešte o to príjemnejší. Všetko je krásne plynulé a v kombinácii s dvoma 120 Hz displejmi sa naozaj nemám na čo sťažovať.

Výrobca nešetril ani na pamäti. 12 GB RAM je doplnených buď o 256 alebo 512 GB úložiskom. Bohužiaľ, nerozšíriteľným, na to si budeme musieť zvyknúť. Avšak 512 GB by malo stačiť aj náročnému používateľovi. Multitasking je tiež bezproblomový.

Systém a nadstavba

Android 11, One UI 3.5 a dlhá podpora. Toto sú tri hlavné piliere Samsungu v oblasti systému. A každý z nich je dôležitý. To, že nový Samsung Galaxy Z Fold3 s najnovším Androidom, nie je žiadnym prekvapením. Nová nadstavba One UI 3.5 je prispôsobená typu zariadenia, takže všetko funguje pekne, plynulo a bezproblémovo.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Natívne aplikácie, multitasking a všetko, čo prišlo od Samsungu, je optimalizované pre oba displeje a využíva ich potenciál v maximálnej možnej miere. Skvelá práca. Výrobca zapracoval aj na rôznych detailoch. Ak napríklad pracujem na veľkom displeji a zatvorím ho, viem si nastaviť, ktorá aplikácia bude pokračovať aj na tom vonkajšom,  prípadne zariadenie sa zatvorením zamkne.

Toto platí aj pre opačné prípady. Ak začnem pracovať na vonkajšom displeji, stačí zariadenie otvoriť a pokračovať na vnútornom. Pri plnom pracovnom zaťažení si to bude pochvaľovať nejeden používateľ.

S aplikáciami tretích strán to až také ružové nie je. V porovnaní s časom spred dvoch rokov sa to výrazne zlepšilo, no je tu viditeľný fakt, že podobných zariadení na trhu veľa nie je a vývojári jednoducho nemajú dôvod aplikácie optimalizovať pre neštandardné pomery strán. Čo to znamená v praxi?

Instagram je na vonkajšom displeji orezaný na vrchu a na spodku. Po otvorení je zase orezaný na bokoch. Podobne to majú aj niektoré iné aplikácie. Pozeranie videa tiež nebude ideálne ani na jednom z displejov, práve vďaka ich neštandardným pomerom strán.

Samsung na tento problém myslel a v nastaveniach je možné upraviť si pomer strán pre každú aplikáciu zvlášť. Môže to byť 16:9, 4:3 alebo pomer strán displeja. Aplikácia sa vďaka tomu roztiahne na celý displej. Napríklad v Instagrame (v príbehoch) to urobí ešte väčší bordel, keďže z príbehov odstrihne pomerne veľa obsahu.

Tí, ktorí budú zariadenie používať na prácu, budú určite spokojní. Veľký displej síce nemá predispozície na najpohodlnejšiu konzumáciu multimediálneho obsahu, ale vynahradí to pracovným nasadením. Práve v tomto smere je takmer štvorcový displej na nezaplatenie.

Samsung si to plne uvedomuje. A preto je systém upravený tak, aby to vedel využiť. Niektoré časti nastavení sú pekne rozdelené do dvoch stĺpcov, multitasking či používanie viacerých aplikácií naraz je intuitívne a bezproblémové. Môžem mať napríklad v ľavej časti otvorený Word, zatiaľ čo vpravo riešim e-maily, kopírujem z nich informácie a podobne. Presne toto je workflow, ktorý nedostanete so žiadnym iným smartfónom na trhu.

Maximálne využitie displeja na prácu | Foto: Redakcia

Zvuk a reproduktory

Vlajkové lode Samsungu nám už niekoľko rokov dokazujú, že po zvukovej stránke sú na tom veľmi dobre. Nový Samsung Galaxy Z Fold3 nie je žiadnou výnimkou. Opäť sa môžete tešiť na stereo reproduktory, ktoré hrajú nahlas a kvalitne.

Veľmi pozitívne hodnotím ich umiestnenie. Pri držaní telefónu klasicky v zatvorenom stave sa jeden nachádza na hornej strane, druhý na spodku. Po otvorení si viem zariadenie chytiť tak, aby som ich nezakrýval. Pozeranie filmu či hranie hry sa tak stáva po zvukovej stránke veľmi pohodlným.

Maximálna hlasitosť síce nie je až taká dobrá ako v prípade Asusu ROG Phone 5, no stále patrí medzi špičku. Zvuk je čistý aj pri vysokej hlasitosti a čo sa mi páči najviac, že nie je plochý (na pomery smartfónov). Je pomerne dynamický, dokonca je počuť aj nejaký náznak basov. Zvuková stránka je teda zvládnutá na výbornú.

Fotoaparát: Nesklame, ani nenadchne

Pravdou je, že tento smartfón si potenciálny záujemca kvôli fotoaparátu kupovať nebude. To ale neznamená, že kvalitné snímky nie sú dôležité. Obzvlášť viac v smartfóne za cenu takmer 2000 eur.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Snímače sú už staré známe. Všetky majú rozlíšenie 12 megapixelov. Hlavný a teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu. Dopĺňa ich ultra-širokouhlý snímač s uhlom záberu 123 stupňov.

V tomto smere sa toho veľa v porovnaní s predchodcom nezmenilo. Prakticky nič. To ale neznamená, že fotoaparát je zlý. Práve naopak.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Denné fotografie ponúkajú veľmi pekné detaily, prakticky žiadny šum a trochu živšie farby. To sa nemusí páčiť každému, no na pohľad vyzerajú naozaj dobre. Rovnako dobrý je aj dynamický rozsah, ktorý si poradí aj s náročnejšími situáciami. Prepaly sú skôr výnimkou než pravidlom.

Ultra-širokouhlý snímač síce neponúka automatické zaostrovanie (takže na makro snímky zabudnite), no jeho kvalita je určite nadpriemerná. Nepatrí síce medzi najlepšie, ale bez problémov porazí ktorýkoľvek smartfón v cenovej kategórii do 500 eur, možno aj viac. Oceňujem veľmi slušný uhol záberu, 123 stupňov predsalen nemá hocikto.

Nočné fotografie sú tiež slušné. Šum sa drží na dobrej úrovni, rovnako slušné sú aj detaily. Ak je to možné, určite odporúčam používať nočný režim, ktorý dokáže záber naozaj vylepšiť. Tmavé miesta zosvetlí, eliminuje prepaly a fotografia vyzerá podstatne lepšie. V niektorých prípadoch to však vyzerá, že nočný režim použitý nebol a fotografia je takmer bez rozdielu. Chce to trochu trpezlivosti.

Selfie snímače sú dva. Ten, ktorý budete využívať na selfie fotografie, sa nachádza v prednom displeji. Ide o klasický 10 MP snímač s pomerne slušnými výsledkami. Je schopný aj natočiť 4K video s 30 snímkami za sekundu.

Zaujímavejší je však selfie snímač skrytý v ohybnom displeji. Ako som už spomínal vyššie, na vytváranie selfie snímok ho neodporúčam. Ale na videohovor môže poslúžiť veľmi dobre. Navyše fakt, že si viem smartfón otvoriť len do určitého uhla a mať ho na stole položený ako notebook, so sebou prináša nové možnosti videohovorov. Zariadenie nie je potrebné držať v ruke, čo je maximálne pohodlné.

Smartfón pri fotení samozrejme vie, že displej nie je otvorený úplne. A tomu prispôsobuje aj používateľské rozhranie. To znamená, že pri položení na rovnú plochu je sám sebe statívom. A to sa naozaj hodí.

Video sa už tradične vyznačuje dobrou stabilizáciou obrazu a peknými detailami. Maximom je 4K pri 60 snímkach za sekundu. Opäť platí, že to nie je najlepšie video na svete, no kvalitu rozhodne má.

Batéria a nabíjanie

Ako už býva zvykom, skladacie zariadenia nepatria medzi tie, ktoré ponúkajú najväčšie batérie. Kapacita sa v porovnaní s predchodcom nezmenila, Z Fold3 disponuje akumulátorom s kapacitou 4400 mAh.

To už v dnešnej dobe nie je žiadne úctyhotné číslo, skôr podpriemer. Ak k tomu pridám veľký vnútorný displej a taktiež pomerne veľký vonkajší displej, oba s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, neveští to nič dobré.

Žiadna tragédia sa našťastie nedeje. Tieto moderné displeje sú samozrejme aj úsporné, obnovovaciu frekvenciu menia podľa toho, čo so zariadením robíte (prepínajú medzi 60 a 120 HZ). Vynútiť 120 Hz dokonca vôbec nie je možné.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

V konečnom dôsledku sa môžete pripraviť na to, že deň bez nabíjačky zvládnete. Ale viac nečakajte. SOT som mal počas dňa na úrovni medzi 4-5 hodinami, čo určite nie je najlepšie. Všetko ale závisí od spôsobu používania. Ja som často fungoval len s vonkajším displejom, ktorý je prakticky plnohodnotný. Jediný problém som mal s písaním, pretože je veľmi úzky.

Samsung už k svojim vlajkovým lodiam nepribaľuje nabíjací adaprér, v balení je len obojstranný USB-C kábel. Maximálny nabíjací výkon novinky je už tradičných 25 W. Toto číslo sa môže na prvý pohľad zdať ako malé, no Samsung to má pekne optimalizované. Nabíjačku som síce nemal, takže čas nabíjania som otestovať nemohol. Počítam však s nejakou hodinkou do plného nabitia.

Spoľahnúť sa môžete aj na bezdrôtové nabíjanie a prítomné je aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. Slúchadlá či hodinky od Samsungu tak môžete nabiť priamo smartfónom. Ak ste to ešte nevyskúšali, určite odporúčam, je to návykové. Na cesty už nebudete musieť nosiť nabíjačky na vaše príslušenstvo. Stačí len smartfón a jedna nabíjačka k nemu.

Samsung Galaxy Z Fold3: Záverečné hodnotenie

Skladacie modely od Samsungu opäť dospeli. Z Fold3 je toho dôkazom. Dizajnovo sa síce veľmi nezmenil, no prišiel s množstvom užitočných noviniek. Telo je opäť spracované kvalitnejšie, kvalitnejší je aj kĺb. Oba displeje už ponúkajú obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, veľkou novinkou je podpora pera S Pen a zaujímavosťou zase schovanie selfie fotoaparátu do ohybného displeja.

Medzi ďalšie výhody určite patrí dlhá softvérová podpora od Samsungu, reproduktory sú kvalitné a výkon je maximálny možný. Trochu nedostatkom môže byť absencia pamäťových kariet, no variant s 512 GB úložiskom by mal stačiť každému.

Samsung Galaxy Z Fold3
Foto: Redakcia

Cena je stále vysoká, no v porovnaní s konkurenciou veľmi príjemná. Predchodca štartoval na cene, ktorá bola približne o 300 eur vyššia. 256 GB variant vyjde na 1799 eur, no odporúčam skôr 512 GB, za ktorý zaplatíte o stovku viac. To jasne hovorí, že Samsung sa chce sústrediť práve na predaj drahšieho modelu, pretože 100 eur za 256 GB pamäte navyše nie je vôbec veľa.

Samsung Galaxy Z Fold3: Konkurencia

Nový Samsung Galaxy Z Fold3 na Slovensku veľmi konkurenciu nemá. Huawei so svojím Mate Xs na náš trh nedorazil a je podstatne drahší. Xiaomi nedávno predstavilo Mi Mix Fold, ktorý sa u nás tiež nepredáva.

Motorola razr 5G
Motorola razr 5G | Foto: Redakcia


Alternatíva vo forme Motorola razr konkurenciou rozhodne nie je, zameranie zariadení je iné. A tak si nový Z Fold3 bude v tomto segmente na Slovensku kraľovať sám. Ohroziť by ho mohol minuloročný Z Fold2, pokiaľ bude stále v predaji a zníži sa jeho cena. Avšak novinka prichádza s niekoľkými výraznými vylepšeniami, vďaka ktorým ide rozhodne o lepšiu kúpu.

7.8

Samsung Galaxy Z Fold3

Tretia generácia špičkového skladacieho smartfónu vychytáva všetky muchy predchodcov. Prichádza s kvalitnejšou a pevnejšou konštrukciou, najmä kĺbom. Displej je o 80 % odolnejší a Z Fold3 je prvým skladacím modelom s certifikáciou vodoodolnosti IPX8. Najlepšou vlastnosťou je samozrejme veľký ohybný displej, ktorý je ako stvorený na pracovné nasadenie a multitasking. Pomer strán však nie je úplne vhodný pre multimédiá.

Potešia aj kvalitné stereo reproduktory či maximálny možný výkon. Batéria nenadchla, ale ani nesklamala. Rovnako je to s fotoaparátom. Dobrou správou je nižšia cena v porovnaní s predchodcom, no nový Fold je stále veľmi drahé zariadenie. Vonkajší displej je pekný, má 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, no je príliš úzky, takže sa na ňom píše dosť nepohodlne.  Niekomu by mohla prekážať aj vyššia hmotnosť, no to je pri takomto type zariadenia úplne normálne.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
90 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Prvotriedne spracovanie
  • Vodoodolnosť
  • Matné farebené prevedenie
  • Krásne 120 Hz displeje
  • Podpora S Pen
  • Dlhá softvérová podpora
  • Skvelý výkon
  • Veľmi dobré reproduktory
  • Spoľahlivý a rýchly snímač odtlačkov prstov
  • Selfie fotoaparát skrytý pod displejom
  • V zatvorenom stave pohodlné držanie a istota úchopu
  • Ideálne zariadenia na prácu

  • Vonkajší displej je úzky, zle sa na ňom píše
  • Pomery strán displejov neprajú niektorým aplikáciám
  • Veľký a ťažký
  • Pre bežného používateľa nepraktický
  • Odomknutie snímačom odtlačkov je možné až po jeho stlačení
  • Vysoká cena
  • Ohybný displej je síce odolnejší, no stále ľahko poškriabateľný
23.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+