MojAndroid

Okrem nových slúchadiel Galaxy Buds2, smart hodiniek Galaxy Watch4 a skladacieho smartfónu Galaxy Z Fold3 sme sa dnes zo strany Samsungu dočkali aj predstavenia tretej generácie skladacieho “véčka” Galaxy Z Flip.

Nová skladačka je trochu tenšia, omnoho výkonnejšia a celkovo prináša pomerne tradičné generačné vylepšenia. Došlo však aj k niektorým úpravám, ktoré na seba priťahujú veľkú pozornosť.

Zdroj: Redakcia

Zvýšenie odolnosti

Najväčším prekvapením je skutočnosť, že model Galaxy Z Flip3 je vodoodolný podľa štandardu IPX8. Druhou výraznou zmenou v porovnaní s predošlým modelom je výrazné zväčšenie zadného notifikačného AMOLED displeja. Nazývať ho notifikačným už ani nie je tak celkom na mieste. Došlo totiž k rozšíreniu úkonov, ktoré sa na ňom dajú vykonávať. Zatiaľ síce ide len o 6 widgetov, no aj to sa počíta.

Z pôvodných 1,1 palcov s rozlíšením 112 x 300 pixelov ho Samsung poriadne nafúkol. V novej verzii má konkrétne 1,9-palcovú uhlopriečku a rozlíšenie 260 x 512 pixelov. Jeho používanie by sa tak malo stať omnoho praktickejším. Zmestí sa tu viac widgetov a zobrazenie obsahu bude všeobecne väčšie.

Podobne ako v prípade modelu Galaxy Z Fold3 aj pri tejto dizajnovej skladačke Samsung riešil otázku celkovej odolnosti, respektíve robustnosti. Veľkým skokom vpred je už spomínaná vodoodolnosť, o tom niet pochýb, udiali sa však aj ďalšie zmeny.

Použitý bol nový a pevnejší hliníkový rám Armor Aluminum a pribudlo aj ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus použité pre vonkajšiu stranu tele smartfónu.

Zdroj: Redakcia

Krok za krokom

Po stránke prevedenia sa toho na prvý pohľad veľa nezmenilo. Stále ide o véčko, ktoré má po otvorení veľkosť klasického smartfónu a zatvorené ponúka veľkú kompaktnosť. V zavretom stave má sklenené telo rozmery 72,2 x 86,4 x 17,1 milimetrov. Oproti pôvodnej verzii kde-tu ubudol približne milimeter a novinka pôsobí tak trochu uhladenejšie.

Na vrchnej strane tela opäť nájdeme duálny fotoaparát a vedľa neho už spomínaný farebný notifikačný displej. Šošovky fotoaparátu sú teraz umiestnené pod sebou, čím vznikol priestor na zväčšenie notifikačného displeja. Hlavný Dynamic AMOLED 2X displej má stále 6,7-palcovú uhlopriečku, no už sa pýši 120 Hz obnovovacou frekvenciou.

Čo sa týka vlastností fotoaparátu, ide o 12-megapixelový široký snímač so svetelnosťou f/1.8 a optickou stabilizáciou, ktorý dopĺňa 12-megapixelový ultra-širokouhlý snímač so svetelnosťou f/2.2 .Zachovaný zostal aj predný fotoaparát s rozlíšením 10 megapixelov.

Zdroj: Redakcia

Výkonný hardvér

Na druhú stranu, zmenila sa hardvérová výbava. O výkon sa tentokrát postará čipset Qualcomm Snapdragon 888 a 8 GB operačnej pamäte. Vnútorné úložisko typu UFS 3.1 bude na výber v dvoch kapacitách – 128 a 256 GB. Samsung pridal práve nižšiu z dvojice, čím zákazníkom dokáže ponúknuť produkt s atraktívnejšou cenou. Do výbavy sa dostali aj stereo reproduktory s Dolby Atmos, podpora eSIM či čítačka odtlačkov prstov.

Kým kapacita batérie zostáva na 3300 mAh, ponuka farebných prevedení sa rozširuje z troch na sedem farieb. Galaxy Z Flip3 je štýlovým smartfónom, ktorý ťaží z ikonického dizajnu, takže pestrá ponuka farieb vyzerá ako správny krok.

Cena a dostupnosť

Galaxy Z Fold3 bude dostupný od 27.augusta za cenu od 1049€, čo stojí za pozornosť. Prvá generácia išla začiatkom roka 2020 do predaja s cenou 1480€, a to nemala ani podporu pre 5G.

Galaxy Z Flip3 5G – technické špecifikácie 
Displej  Hlavný displej  6,7” (17 cm) FHD+ Dynamic AMOLED 2X (22:9) Infinity Flex Display

2640 x 1080

425 ppi 

Adaptívna obnovovacia frekvencia 120 Hz

* Rozmer sa udáva ako uhlopriečka. Hlavný displej Galaxy Z Flip3 5G meria 6,7” ako plný obdĺžnik a 6,6” s ohľadom na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia.
Predný displej  1,9“ (4,8 cm) Super AMOLED 

260 x 512

302 ppi

* Rozmer sa udáva ako uhlopriečka. Predný displej Galaxy Z Flip3 5G meria 1,9” ako plný obdĺžnik a 1,8” s ohľadom na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia.
Rozmery a hmotnosť Zložený  72,2 x 86,4 x 17,1 mm (pánt) – 15,9 mm (voľný koniec)
Rozložený 72,2 x 166,0 x 6,9 mm 
* Do hrúbky modelu Galaxy Z Flip3 5G v rozloženom stave sa nepočíta rámik hlavného displeja.
Hmotnosť 183 g
Fotoaparát  Predný fotoaparát  10 MPix selfie fotoaparát: f2,4, veľkosť pixelu: 1,22 μm, uhol záberu: 80˚
Zadný duálny fotoaparát  12MP Ultra Wide Camera: f2,2, veľkosť pixelu: 1,12 μm, FOV: 123˚
12MP Wide-angle Camera: Dual Pixel AF, OIS, f1,8

veľkosť pixelu: 1,4 μm, FOV: 78˚

Super clear glass with Corning® Gorilla® Glass with DX

Up to 10x digital zoom, HDR10+ recording, Tracking AF

Procesor  5 ㎚ 64-bit Octa-Core Processor 

2,84 (max. rýchlosť) + 2,4 + 1,8

Pamäť  8 GB RAM a 256 GB ukladací priestor (UFS3.1)

8 GB RAM a 128 GB  ukladací priestor (UFS3.1)

*Dostupnosť sa mení na jednotlivých trhoch. Skutočná kapacita ukladacieho priestoru závisí od trhu, modelu, veľkosti súborov a ich formátu.
Batéria  3300 mAh (typická hodnota) duálna batéria*
* Typická hodnota podľa nezávislých laboratórnych testov. Typickou hodnotou sa rozumie priemerná odhadovaná hodnota vzhľadom k odchýlkam kapacity batérie u testovaných vzoriek podľa štandardu IEC 61960. Meraná (minimálna) kapacita je 3203 mAh. Skutočná výdrž batérie závisí na prostredí v sieti, typu využitia a pod.
Nabíjanie Rýchle nabíjanie s káblom i bezdrôtovo*
Wireless PowerShare**Rýchle nabíjanie 15 WRýchle bezdrôtové nabíjanie 10 W

Spätné bezdrôtové nabíjanie 4,5 W

*Káblové nabíjanie je kompatibilné s QC2.0 a AFC, bezdrôtové nabíjanie je kompatibilné s WPC a PMA
**Systém Wireless PowerShare je obmedzený na Samsung alebo iné smartfóny s bezdrôtovým nabíjaním WPC Qi, ako sú modely radu Galaxy S21, Galaxy Z Fold2, Galaxy Note20, Galaxy Note20 Ultra Galaxy S20, S20+, S20 Ultra, Galaxy Z Flip, Galaxy Note10, Note10+, Galaxy S10e, S10, S10+ S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE, Note5, a nositeľné technológie ako Galaxy Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch alebo Galaxy Buds. Nemusí fungovať s určitým príslušenstvom, krytmi či zariadeniami iných značiek. V závislosti na sieťovom prostredí môže ovplyvniť príjem hovorov alebo dátové služby. 
Odolnosť voči vode IPX8
*IPX8 – zodpovedá testovacím podmienkam pri ponore do 1,5 m v sladkej vode na 30 minút. Neodporúča sa pri kúpaní v mori či bazéne. Nie je odolný voči prachu.
Operačný systém  Android 11
Siete  [LTE]*: Enhanced 4X4 MIMO, 7CA, LAA, LTE Cat.20
[5G]**: Non-Standalone (NSA), Standalone (SA), Sub6 / mmWave
* Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia.

**Vyžaduje optimálne pripojenie 5G. Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia.

Konektivita  [Wi-Fi 6E] 802.11 a/b/g/n/ac/ax HE160 MIMO, 1024QAM

[Bluetooth] Bluetooth® v 5.2 (LE až 2 Mb/s), USB Type-C, NFC, lokalizačné služby (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou)

* Pokrytie Galileo a BeiDou je obmedzené. BeiDou nie je v niektorých krajinách dostupné.
SIM karta  1x eSIM a 1x Nano SIM
* SIM karty sa predávajú samostatne. Dostupnosť závisí od krajiny a operátora.
*Dostupnosť eSIM sa môže líšiť v závislosti od softvérovej verzie, krajiny a operátora. Skontrolujte, či váš operátor eSIM podporuje. 
Platby Samsung Pay

Kreditné a debetné karty: podpora MST, resp. NFC
členské karty, diaľkové kupóny a pod. 

* Dostupné vo vybraných krajinách. Riešenia a funkcie sa môžu líšiť na jednotlivých trhoch, u operátorov a poskytovateľov služieb.
Senzory  Kapacitná čítačka odtlačkov prstov (po strane), akcelerometer, barometer, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor prítomnosti, svetelný senzor
Autentifikácia Blokovanie: obrazec, PIN, heslo

Biometrické blokovanie: odtlačok prsta, rozpoznávanie tváre 

*Rozpoznávanie tváre funguje len v rozloženom stave s predným fotoaparátom.
Audio Stereoreproduktory 

Priestorový zvuk s technológiou Dolby Atmos (Dolby Digital, Dolby Digital Plus)
Podpora UHQ 32-bit &DSD64/128 *, PCM: až 32 bit, DSD: DSD64/128

Podpora audioformátov: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF

Bluetooth

Dual Audio: k telefónu Galaxy Z Flip3 je možné pripojiť dve zariadenia Bluetooth a prehrávať audio cez obe zariadenia súčasne.

Scalable Codec: Vylepšené Bluetooth pripojenie pri interferencii rádiových vĺn. 

Nahrávanie 

Kvalita nahrávania je vylepšená vďaka mikrofónu High AOP, ktorý minimalizuje skreslenie v hlučnom prostredí.

* Pri prehrávaní DSD64 a DSD128 záleží na formáte súboru.

*Pri dvoch rôznych zariadeniach je možné zaznamenať drobný rozdiel v kvalite zvuku.

*K dispozícii len u istých typov príslušenstva značky Samsung alebo AKG.

*AOP: Acoustic Overload Point

Video Podpora videoformátov: MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM
TV pripojenie Bezdrôtové: Smart View (zrkadlení 1080p pri 30 obr/s)
Zabezpečenie Technológia Knox: monitoring a ochrana v reálnom čase.
Antivír, prevencia malware
Bezpečná zložka: bezpečný priestor v zariadení na aplikácie, fotografie, videa a pod.
*Antivírové a antimalwarové programy sa v jednotlivých krajinách líšia. Dostupnosť závisí od krajiny a operátora. 
Farebné varianty Krémová, zelená, fialová, čierna (Phantom Black)

Exkluzívne farebné varianty na Samsung.com: šedá, biela, ružová 

Obsah základného balenia Galaxy Z Flip3 5G, dátový kábel, špendlík na SIM kartu, základný návod
*Niektoré z uvedených súčastí nemusia byť dostupné v závislosti na zakúpenom modeli alebo na miestnom trhu. Farba balenia môže závisieť od farby modelu.
Jas HBM: (hlavný displej) 900 nit (predný displej) 935 nit

Max: (hlavný displej) 1200 nit 

11.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+