MojAndroid

Samsung práve predstavil tretiu generáciu skladacieho smartfónu Galaxy Z Fold, ktorá buduje na skúsenostiach svojich predchodcov a segment posúva opäť o niečo vpred. Nový Galaxy Z Fold3 prichádza v známom prevedení, avšak je výkonnejší, odolnejší a praktickejší.

Napĺňa tradičné očakávania spojené s generačným posunom a v niektorých oblastiach prekvapuje. Samsung na relatívne mladej kategórií skladacích smartfónov demonštruje svojho inovátorského ducha. Siaha pritom aj po prvkoch, ktoré si používatelia obľúbili na tradičných modeloch z jeho portfólia.

Odolnejší

Základom je séria vylepšení v oblasti celkovej odolnosti smartfónu. Galaxy Z Fold3 sa hrdí vodoodolnosťou so stupňom krytia IPX8, čo znamená, že ide o prvý vodoodolný skladací smartfón.

Hlavný displej dostal novú ochrannú vrstvu, ktorá toho má v porovnaní s pôvodnou verziou vydržať až o 80% viac. Predný displej a zadná strana smartfónu sa najnovšie môžu pochváliť ochranným sklom Gorilla Glass Victus.

Pre kovový rám a spojovací kĺb bol zase použitý špecializovaný materiál Armor Aluminium. Silnejší než predošlé riešenie a zároveň o čosi ľahší, čím sa celková váha mierne znížila na súčasnú hodnotu 271 gramov.

Z vymenovania týchto úprav a noviniek je celkom jasné, že zákazníci volali po väčšej odolnosti a Samsung sa snaží odpovedať.

Zdroj: Redakcia

S lepším displejom

Predný displej má veľkosť 6,2 palca s rozlíšením 2268 x 832 pixelov a opäť mu patrí celá predná strana. Po otvorení smartfónu sa objavuje hlavný displej s uhlopriečkou 7,6 palca a rozlíšením 2208 x 1768 pixelov. Ide o rovnakú veľkosť a prakticky aj rozlíšenia ako v prípade predchodcu. Prevedenie jednoducho fungovalo, a tak nebol dôvod niečo meniť.

To ale neznamená, že nedošlo k inováciám. Veľkou novinkou je použitie Dynamic AMOLED 2X so 120 Hz adaptívnou obnovovacou frekvenciou pre prednú obrazovku. Samsung taktiež spomína použitie novej technológie, ktorá sa pretavila do 29% zvýšenia jasu.

S hlavnou, rozloženou, obrazovkou súvisí jedno veľké prekvapenie. Samsung pre model Galaxy Z Fold3 vyrukoval s technológiou fotoaparátu umiestneného pod displejom. Ide o premiéru tohto riešenia na zariadeniach rodiny Samsung Galaxy. Fotoaparát má pomerne skromné rozlíšenie 4 megapixely a primárne uplatnenie nájde najskôr pri videohovoroch.

Okrem spomínaného fotoaparátu pod hlavným displejom má Samsung Galaxy Z Fold3 ešte kvarteto snímačov. Na prednej strane sa nachádza 10-megapixelový “selfie” fotoaparát a zadnej strane zase dominuje známy trojitý fotoaparát s rozlíšením 12-megapixelov – ultraširoký, širokouhlý a teleobjektív.

Výkonnejší

Samsung Galaxy Z Fold3 je vybavený 5 nm čipsetom Snapdragon 888 5G, ktorý jednoducho patrí medzi to najlepšie, čo momentálne na trhu nájdeme. K tomu sa pripája 12 GB operačnej pamäte a 256 alebo 512 GB interné úložisko typu UFS 3.1.

Podpora pre 5G siete je samozrejmosťou, veď ňou disponoval aj pôvodný model. Operačným systémom je Android 11, duálna batéria ponúka kapacitu 4400 mAh a nechýba ani podpora pre eSIM. Do výbavy sa ešte pridávajú stereo reproduktory s Dolby Atmos, čítačka odtlačkov prstov a podpora tvárovej biometrie.

Zdroj: Redakcia

Lepší softvér

Množstvo úprav sa odohralo aj v oblasti softvéru. Keď to zhrnieme, tak Samsung optimalizoval zástup aplikácií a prvky rozhrania tak, aby používatelia mohli naplno využívať potenciál skladacej obrazovky. Svoje aplikácie majú postupne upraviť aj Google a Microsoft, čo bolo avizované aj pri predošlých modeloch série Z Fold.

Medzičasom je možné využívať novú funkciu s názvom Labs, pomocou ktorej sa dajú upravovať rozmery a rozloženie okien aplikácií. Má ísť o skvelého pomocníka pre multitasking.

Podpora S Pen

Príjemným prekvapením je pridanie podpory pre dotykové perá S Pen. Vzhľadom na veľkosť obrazovky po rozložení smartfónu by si tu perá rozhodne mali nájsť svoje uplatnenie. Na výber budú hneď dve možnosti – S Pen Pro a S Pen Fold Edition.

S Pen Pro je model použiteľný aj s vybranými zariadeniami Samsung ako napríklad tablety Galaxy Tab a Galaxy Book. Pero vo verzii S Pen Fold Edition je určené exkluzívne pre Galaxy Z Fold3, s čím ale súvisí podpora niektorých unikátnych funkcií. Perá sa budú predávať samostatne za ceny 49,9€ a 99,9€.

Cena a dostupnosť

Z Fold3 5G bude na Slovensku dostupný od 27. 8. 2021 v čiernej, zelenej a striebornej  farbe. Telefón bude možné si zakúpiť za odporúčané maloobchodné ceny: verzia 12/256 GB za 1799 €, 12/512 GB za 1899 €.

Galaxy Z Fold3 5G – technické špecifikácie 
Displej  Hlavný displej  7,6” (19,3 cm) QXGA+ Dynamic AMOLED 2X (22,5:18) Infinity Flex Display (2208 x 1768), 374 ppi, adaptívna obnovovacia frekvencia 120 Hz
* Rozmer sa udáva ako uhlopriečka. Hlavný displej Galaxy Z Fold3 5G meria 7,6” ako plný obdĺžnik a 7,4” s ohľadom na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia.
Predný displej  6,2“ (15,7 cm) HD+ Dynamic AMOLED 2X (24,5:9), 2268 x 832, 387 ppi, adaptívna obnovovacia frekvencia 120 Hz
* Rozmer sa udáva ako uhlopriečka. Predný displej Galaxy Z Fold3 5G meria 6,2” ako plný obdĺžnik a 6,1” s ohľadom na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia.
Rozmery a hmotnosť Zložený  67,1 x 158,2 x 16,0 mm (pánt) ~ 14,4 mm (voľný koniec)
Rozložený 128,1 x 158,2 x 6,4 mm
Hmotnosť  271 g
Fotoaparát  Predný fotoaparát  10 MPix selfie fotoaparát: f2,2, veľkosť pixelu: 1,22 μm, uhol záberu: 80˚
Fotoaparát pod displejom   4 MPix fotoaparát pod displejom: f1,8, veľkosť pixelu: 2,0 μm, uhol záberu: 80˚
Zadný trojitý fotoaparát  12 MPix ultraširoký fotoaparát: f2,2, veľkosť pixelu: 1,12 μm, uhol záberu: 123˚

12 MPix širokouhlý fotoaparát: Dual Pixel AF, OIS, F1,8, veľkosť pixelu: 1,8 μm, uhol záberu: 83˚
12 MPix teleobjektív: PDAF, f2,4, OIS, veľkosť pixelu: 1,0 μm, uhol záberu: 45˚ 

Špičkové priehľadné sklo Corning® Gorilla® Glass s technológiou DX
Dual OIS, optický zoom: 0,5x oddialenie a 2x priblíženie, až 10x digitálny zoom, podpora technológie HDR10+, kontinuálne ostrenie Tracking AF

Procesor  5 ㎚ 64-bit Octa-Core Processor 

2,84 (max. rýchlosť) + 2,4 + 1,8

Pamäť  12 GB RAM a 512 GB ukladací priestor (UFS3.1)

12 GB RAM a 256 GB ukladací priestor (UFS3.1)

*Dostupnosť sa mení na jednotlivých trhoch. Skutočná kapacita ukladacieho priestoru závisí od trhu, modelu, veľkosti súborov a ich formátu.
Batéria  4 400 mAh (typická hodnota) duálna batéria*
* Typická hodnota podľa nezávislých laboratórnych testov. Typickou hodnotou sa rozumie priemerná odhadovaná hodnota vzhľadom k odchýlkam kapacity batérie u testovaných vzoriek podľa štandardu IEC 61960. Meraná (minimálna) kapacita je 4 275 mAh. Skutočná výdrž batérie závisí od prostredia v sieti, typu využitia apod.
Nabíjanie Rýchle nabíjanie s káblom i bezdrôtovo*
Wireless PowerShare**Rýchle nabíjanie 25 WRýchle bezdrôtové nabíjanie 10 W

Spätné bezdrôtové nabíjanie 4,5 W

*Káblové nabíjanie je kompatibilné s QC2.0 a AFC, bezdrôtové nabíjanie je kompatibilné s WPC a PMA
**Systém Wireless PowerShare je obmedzený na Samsung alebo iné smartfóny s bezdrôtovým nabíjaním WPC Qi, ako sú modely radu Galaxy S21, Galaxy Z Fold2, Galaxy Note20, Galaxy Note20 Ultra Galaxy S20, S20+, S20 Ultra, Galaxy Z Flip, Galaxy Note10, Note10+, Galaxy S10e, S10, S10+ S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE, Note5, a nositeľné technológie ako Galaxy Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch alebo Galaxy Buds. Nemusia fungovať s určitým príslušenstvom, krytmi či zariadeniami iných značiek. V závislosti od sieťového prostredia môže ovplyvniť príjem hovorov alebo dátové služby. 
Odolnosť voči vode IPX8
* IPX8 – zodpovedá testovacím podmienkam pri ponorení do 1,5 m v sladkej vode na 30 minút. Neodporúča sa pri kúpaní v mori či bazéne. Nie je odolný voči prachu.
Operačný systém  Android 11
Siete [LTE]*: Enhanced 4X4 MIMO, 7CA, LAA, LTE Cat.20
[5G]**: Non-Standalone (NSA), Standalone (SA), Sub6 / mmWave
* Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia.

**Vyžaduje optimálne pripojenie 5G. Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia.

Konektivita  [Wi-Fi 6E] 802.11 a/b/g/n/ac/ax HE160 MIMO, 1024QAM

[Bluetooth] Bluetooth® v 5.2 (LE až 2 Mb/s), USB Type-C, NFC, lokalizačné služby (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou)

[Ultra Wide Band]

* Pokrytie Galileo a BeiDou je obmedzené. BeiDou nie je v niektorých krajinách dostupné.
SIM karta  1x eSIM a 2x Nano SIM
* SIM karty sa predávajú samostatne. Dostupnosť závisí od krajiny a operátora.
*Dostupnosť eSIM sa môže líšiť v závislosti na softvérovej verzii, krajine a operátorovi. Skontrolujte, či váš operátor eSIM podporuje. 
Platby Samsung Pay

Kreditné a debetné karty: podpora MST, resp. NFC
členské karty, diaľkové kupóny a pod. 

* Dostupné vo vybraných krajinách. Riešenia a funkcie sa môžu líšiť na jednotlivých trhoch, u operátorov a poskytovateľov služieb.
Senzory  Kapacitná čítačka odtlačkov prstov (po strane), akcelerometer, barometer, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor prítomnosti, svetelný senzor
Autentifikácia Blokovanie: obrazec, PIN, heslo

Biometrické blokovanie: odtlačok prsta*, rozpoznávanie tváre

*Galaxy Z Fold3 5G má kapacitnú čítačku odtlačkov prstov (po strane).
Audio Stereoreproduktory 

Priestorový zvuk s technológiou Dolby Atmos (Dolby Digital, Dolby Digital Plus)
Podpora UHQ 32-bit &DSD64/128 *, PCM: až 32-bit, DSD: DSD64/128

Podpora audioformátov: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF

* Pri prehrávaní DSD64 a DSD128 záleží na formáte súboru.
Video Podpora videoformátov: MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM
TV pripojenie Bezdrôtové: Smart View (zrkadlenie 1080p pri 30 obr/s) / Káblové: podpora DisplayPort cez USB-C. Podporuje videovýstup cez HDMI adaptér. (DisplayPort 4K UHD pri 60 obr/s)
Zabezpečenie Technológia Knox: monitoring a ochrana v reálnom čase.
Antivir, prevencia malware. (Systém McAfee)
Bezpečná zložka: bezpečný priestor v zariadení na aplikácie, fotografie, videá a pod. chránený odtlačkom prsta.
*Antivírové a antimalwarové programy sa v jednotlivých krajinách líšia. Dostupnosť závisí od krajiny a operátora. 
Farebné varianty Phantom Black (čierna), Phantom Green (zelená), Phantom Silver (strieborná)
Obsah základného balenia Galaxy Z Fold3 5G, dátový kábel, špendlík na SIM kartu, základný návod
*Niektoré z uvedených súčastí nemusia byť dostupné v závislosti na zakúpenom modeli alebo na miestnom trhu. Farba balenia môže závisieť od farby modelu.
Jas HBM: (hlavný displej) 900 nit (predný displej) 1000 nit

Max: (hlavný displej) 1200 nit (predný displej) 1500 nit

Náš tip
Samsung Galaxy Watch4 oficiálne: Ideálny spoločník pre zdravie a lepší spánok
11.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+