MojAndroid

Oppo je výrobca, ktorý je na slovenskom trhu úplným nováčikom. To ale neznamená, že nie je zaujímavý. Práve naopak. Celosvetovo patrí medzi najväčších výrobcov smartfónov. To, že sa jeho modely dostali aj na náš trh, je z pohľadu konkurenčného boja výhodou pre konečných spotrebiteľov.

Každý dnešný lepší výrobca už musí mať svoj koncept smartfónu so skladacím či inak ohýbajúcim sa displejom, Oppo nie je výnimkou. V minulosti sme mali možnosť vidieť koncept s displejom, ktorý je zložený na dvoch miestach, no teraz sme si mohli naživo vyskúšať niečo úplne iné. Niečo, čo tu ešte nebolo.

Oppo X 2021
Foto: Redakcia

Smartfón Oppo X 2021 je prvým modelom, ktorý ponúka rolovateľný displej. V zrolovanom stave tak používateľ získa klasický smartfón s plnohodnotným veľkým displejom a bežným pomerom strán. Posunutím prsta po tlačidle na pravej strane sa z tohto smartfónu stane menší tablet.

Uhlopriečka displeja sa zmení zo 6,7″ na 7,4″. Na prvý pohľad by sa to mohlo zdať málo, no dôležitý je aj pomer strán. Výsledná plocha displeja sa jeho vysunutím zväčší pomerne výrazne. Vyzerá to tak, že výrobca vymyslel veľmi elegantné a funkčné riešenie.

Oppo X 2021
Foto: Redakcia

Oppo X 2021 sme si vyskúšali naživo

Dosť bolo teoretizovania, poďme sa pozrieť na reálne skúsenosti. Na nejaké prvé dojmy zo zariadenia ako celku je príliš skoro, k dispozícii som mal predprodukčnú verziu, ktorej chýbali niektoré funkcie. Avšak dizajn a spôsob “otvárania” už boli vychytané, v tomto smere by sa už nemalo nič meniť.

Mimochodom, zariadenie by sa malo onedlho dostať do ostrého predaja v Číne a nie je vylúčené, že príde aj na slovenský trh. Ale v tomto roku to určite nebude.

Oppo X 2021
Foto: Redakcia

Z pohľadu technologického fanúšika sú prvé dojmy veľmi pozitívne. Oppo X 2021 je smartfón, ktorý ukazuje, že technológie sa stále majú kam posúvať. Ak by som si mal osobne vybrať medzi týmto riešením a skladaním, ktoré používa konkurencia, asi by som siahol po Oppo. Toto je však len predbežný záver, ktorý som vyvodil len na základe tohto konceptu a pár minútami s ním.

Samsung Galaxy Z Fold3 - 3
Samsung Galaxy Z Fold3 | Foto: Redakcia


Samsung so svojím Z Fold3 ukázal, že v segmente skladacích zariadení prešiel naozaj dlhú cestu. Ide o výborne použiteľný smartfón bez väčších nedostatkov. Pre mňa je jeho najväčšou nevýhodou úzky vonkajší displej.

Oppo X 2021
Foto: Redakcia

Oppo tento neduh eliminuje. V zatvorenom stave je displej stále plnohodnotný a môže sa porovnávať s ktorýmkoľvek bežným smartfónom. Takže aj píše sa na ňom dobre. Avšak problém s jeho tvrdosťou stále zostáva, čo je logické.

Ako funguje rolovanie

Zariadenie je teda v bežnom “zatvorenom” stave klasickým, trochu ťažším a hrubším smartfónom. Mágia sa udeje po svajpnutí prstom po zamykacom tlačidle. Pre vyrolovanie displeja je potrebné posunúť prst nahor, pre jeho zatvorenie zase nadol.

Oppo X 2021
“Magické” tlačidlo, ktoré ovláda rolovanie | Foto: Redakcia

Posun prsta musí byť pomalý a plynulý. Oppo hovorí, že je to z dôvodu, aby sa smartfón samovoľne neotváral vo vrecku nohavíc. V konečnom dôsledku to nie je nič otravné a otváranie je pohodlné. Samotný proces rolovania je sprevádzaný tichým zvukom zvnútra zariadenia, ktorý nie je nijako rušivý. V priebehu niekoľkých krátkych sekúnd je displej vonku.

Ku kvalite displeja z pohľadu farieb a parametrov, ktoré pri displeji sledujeme, sa zatiaľ vyjadriť nemôžem. Tento koncept mal totiž maximálny jas upravený na pomerne nízku úroveň. Na jeho zobrazovacie schopnosti si ešte budeme musieť počkať.

Oppo X 2021
Foto: Redakcia

Čo sa týka celistvosti displeja, časť, ktorá je v zatvorenom stave ohnutá, je samozrejme viditeľná. Myslím to jemné pokrčenie, ktoré sa ešte žiadnemu výrobcovi nepodarilo úplne skryť. Úprimne, vôbec mi to nevadilo a používanie zariadenia bolo pohodlné. Oppo hovorí, že do budúcna to zmizne úplne, možno aj vo finálnej verzii tohto modelu. Nechajme sa prekvapiť.

Pohyb zabezpečuje duálny motor, ktorý zaisťuje plynulosť vysúvania aj zasúvania. Počas samotného procesu sa mi veľmi páčilo, ako to výrobca zvládol softvérovo. Či už sledujem video, som na domovskej obrazovke alebo surfujem po webe, displej sa predo mnou otvára nielen fyzicky, ale otvára sa aj jeho systém. Vyzerá to naozaj dobre.

Oppo X 2021
Foto: Redakcia

Počas vývoja tohto smartfónu bolo aplikovaných až 122 patentov Oppo, 12 z nich sa výlučne spája s rolovateľným mechanizmom. Výrobca garantuje funkčnosť vysúvacieho mechanizmu minimálne počas prvých 100 tisíc otvorení. Teraz trochu matematiky. Ak by ste displej denne vysunuli 50-krát, stačilo by to na 2000 dní používania, čo je viac ako 5 rokov.

Náš tip
Recenzia Samsung Galaxy Z Fold3 5G: Evolúcia sa podarila
27.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+