MojAndroid

Čínsky výrobca OPPO sa pokroku a nových technológií zjavne nebojí. Na podujatí Future Imaging Technology Launch Event 2021 predstavil niekoľko noviniek, ktoré fotografovanie so smartfónom posunú na vyššiu úroveň. K ním patrí nový RGBW snímač, snímač s kontinuálnym optickým zoomom, päťosová optická stabilizácia a vylepšené selfie fotoaparáty pod displejom.

OPPO Future Imaging Technology Launch Event 2021
Foto: OPPO.com

RGBW snímač

Akú prvú spoločnosť predstavila novú generáciu RGBW snímačov, ktoré podľa nej dokážu zachytiť až o 60 % svetla viac a o 35 % menej šumu v porovnaní s RGBW snímačmi predchádzajúcej generácie. Takéto zlepšenie snímač dosiahne vďaka zavedeniu ďalších bielych subpixelov (W), technológie DTI a vlastného algoritmu pixelov typu 4 v 1. Spoločnosť plánuje prvé zariadenia s novým snímačom predstaviť v štvrtom štvrťroku tohto roku.

Snímač s kontinuálnym optickým zoomom v rozsahu 85–200 mm

Výrobca ďalej predstavil technológiu, ktorá má odstrániť problémy vznikajúce pri prepínaní medzi klasickým snímačom a teleobjektívom, ako napríklad očividné „skákanie” medzi snímačmi alebo rozdiely vo vyvážení bielej. Ide o snímač s kontinuálnym optickým zoomom v rozsahu 85–200 mm, ktorý bude fungovať na základe novej technológie pohyblivého mechanizmu. Tým priblíži zážitok z fotenia smartfónom foteniu s profesionálnym fotoaparátom.

Kontinuálny optický zoom v rozsahu 85–200 mm
Foto: OPPO.com

Päťosová optická stabilizácia (OIS)

Novinkou od spoločnosti OPPO je aj päťosová optická stabilizácia. Tá ponúka maximálny uhol stabilizácie ±3° a snímač sa taktiež môže posúvať s presnosťou 2 μm. Lepšia stabilizácia obrazu v praxi prinesie ostrejšie nočné fotografie zachytené bez statívu či lepšie stabilizované videá. S touto technológiou by sme sa mali prvýkrát stretnúť prvom štvrťroku 2022.

Päťosová optická stabilizácia
Foto: OPPO.com

Nová generácia selfie fotoaparátov pod displejom

Na záver výrobca predstavil vylepšenú technológiu selfie fotoaparátov pod displejom, vďaka ktorej bude fotoaparát pod displejom schopný zachytiť vysoko kvalitné fotky s rozlíšením 400 PPI. Snímaču pri práci pomôžu aj nové algoritmy.

OPPO nová generácia selfie fotoaparátov pod displejom
Foto: OPPO.com

OPPO Reno5 Z 

Inovuje aj konkurencia

Spoločnosť OPPO nie je jediná, ktorá prináša novinky do sveta mobilného fotografovania. Juhokórejský výrobca Samsung tento mesiac predstavil novú skladaciu vlajkovú loď so selfie fotoaparátom pod displejom. Výrobca si taktiež nedávno nechal patentovať nový systém pohyblivých fotoaparátov s adaptívnou clonou. V dielni čínskeho Xiaomi sa zas pracuje na smartfóne s 200 MP hlavným fotoaparátom.

Náš tip
Budeme smartfóny odomykať pomocou žíl? Oppo si nechalo patentovať zaujímavú technológiu
20.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+