MojAndroid

Divízia Electro-Mechanics spoločnosti Samsung si na jeseň minulého roku nechala patentovať systém pohyblivých fotoaparátov, ktorý by umožňoval snímačom meniť clonu. O novinke informoval portál Android Authority.

Snímače by vďaka pohyblivému systému dokázali prepínať medzi dvoma hodnotami clony

Fotoaparáty by boli štandardne umiestnené horizontálne vedľa seba, podľa potreby by však vedeli zmeniť svoju pozíciu a umiestniť sa do tvaru trojuholníka. Hlavný snímač je umiestnený v strede a dokáže sa posunúť dole, zatiaľ čo ultraširokouhlý snímač a teleobjektív sa nachádzajú po stranách a dokážu sa pohybovať smerom dovnútra.

Samsung systém pohyblivých fotoaparátov - ukážka
Foto: LetsGoDigital.org

Každý otvor pre snímače má inú clonu, čo by znamenalo, že keď sa sa snímač presunie, zmení sa jeho clona. Tá určuje, koľko svetla dokáže snímač zachytiť. Snímače by teda dokázali prepínať medzi dvoma hodnotami, pričom v trojuholníkovom rozmiestnení by mali nižšiu hodnotu clony.

Systém pohyblivých fotoaparátov by mal svoje výhody, ale aj nevýhody

Takýto systém by mal samozrejme viacero výhod. Čím nižšia hodnota clony, tým dokáže snímač zachytiť viac svetla, čo ovplyvňuje kvalitu fotografií zachytených po tme alebo v horších svetelných podmienkach. Pohyblivé časti v smartfóne však stále predstavujú riziko, pretože sú náchylnejšie na poruchy ako nepohyblivé časti. Tento zložitý systém by taktiež pravdepodobne urobil smartfón ťažším a potencionálne by mohol ubrať miesto iným vnútorným komponentom, napríklad batérií. 

Zatiaľ sa jedná len o patent, čiže pohyblivé fotoaparáty možno v skutočnom Samsung smartfóne nikdy neuvidíme. Spoločnosť však v minulosti experimentovala s variabilnou clonou na svojich vlajkových lodiach a taktiež s pohyblivými časťami smartfónu.

Náš tip
Samsung Galaxy S21 FE sa objavil na Instagrame samotného výrobcu

10.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+