MojAndroid

Spoločnosť Meta, pod ktorú patria sociálne siete Facebook a Instagram, rozšírila svoj program overovania faktov o nového partnera. Stal sa ním Demagog.sk. Ide o slovenskú organizáciu, ktorá je certifikovaným členom IFCN.

Pridá sa k doterajším partnerom Mety – projektu Demagog.cz agentúre AFP. Slovenský Demagog.sk bude zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina. Za úlohu budú mať kontrolu a hodnotenie presnosti obsahu na Slovensku. Je verejne známe, že ľudia na Slovensku veria konšpiráciám a hoaxom vo vyššej miere, než je tomu v okolitých krajinách.

Demagog.sk
Demagog.sk

Mohlo by vás zaujímať:

Keď fact-checker vyhodnotí zverejnený obsah ako nepravdivý, Meta ho na nástenke zobrazí nižšie, čo pomôže zastaviť šírenie dezinformácií a zároveň sa zníži počet ľudí, ktorí príspevok uvidia. Ak stránky, skupiny a súkromné účty budú opakovane zdieľať nepravdivé príspevky, zníži sa ich dosah a nebudú môcť na sociálnej sieti zarábať ani inzerovať.

Používatelia budú na príspevok označený ako nepravdivý upozornení, ak sa ho pokúsia zdieľať. Fact-checkeri nebudú môcť odstraňovať z Facebooku alebo Instagramu účty ani stránky, to stále ostane v rukách Mety. Demagog.sk začne overovať fakty na Facebooku a Instagrame v marci tohto roka.

S dezinformáciami nemá problém iba Meta, ale aj sociálna sieť X (Twitter). Po tom, čo sieť kúpil Elon Musk a urobil viacero úprav pri zverejňovaní obsahu, vrátili sa na X aj kedysi zablokovaní používatelia, za čo Musk vyslúžil množstvo kritiky.

Náš tip
Toto sú v poslednej dobe najpopulárnejšie seriály Slovákov na Netflixe

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+