MojAndroid

Keď pred rokom odkúpil CEO spoločnosti Tesla, Elon Musk, sociálnu sieť Twitter, tak už jeho prvé zmeny v rámci nej vyvolali kritiku časti používateľov. Zmeny došli až tak ďaleko, že dnes už nezostal zachovaný jej pôvodný názov. A pod novým názvom X navyše obsahuje podľa analýzy Európskej únie najviac dezinformácií zo všetkých sociálnych sietí. Informáciu priniesol portál Teraz.sk na základe správy tlačovej agentúry AFP.

Služba X môže čeliť pokutám kvôli dezinformáciám

Európska Únia analyzovala sociálne siete celé tri mesiace v troch krajinách – Španielsku, Poľsku a aj na Slovensku. Dôvodom malo byť zistiť, ako dôsledne plnia sociálne siete podmienky kódexu EÚ proti šíreniu dezinformácií. Okrem sociálnej siete X boli analyzované aj sociálne siete konkurenčných spoločnosti Meta, Google či TikTok.

Twitter X
Twitter zmenil názov na X | Zdroj: TheVerge.com

Všetky tieto spoločnosti sa ku kódexu, ktorý je súčasťou nových právnych predpisov EÚ, známych ako zákon o digitálnych službách (DSA), dávnejšie prihlásili. Rovnako tak Twitter, ktorý sa dobrovoľne ku kódexu prihlásil v roku 2018. Bohužiaľ, to sa zmenilo po kúpe sociálnej siete Elonom Muskom, ktorý od kódexu odstúpil.

Preto asi neprekvapí, že práve jeho sociálna sieť X obsahuje podľa analýzy EÚ najviac dezinformácií. Spoločnostiam, ktoré kódex porušujú, pritom hrozia pokuty až do výšky 6 % ich celkového obratu. Boj proti dezinformáciám zintenzívnila EÚ po ruskej agresii na Ukrajine, pretože ruský režim ich používa k destabilizácii okolitých krajín.

Znásobia nástroje AI počet dezinformácií?

EÚ ma tiež obavy, že nástup nástrojov využívajúcich prvky umelej inteligencie môže počet dezinformácií znásobiť a zároveň môžu byť sofistikovanejšie. Aj z tohto dôvodu už EÚ začala pracovať na opatreniach a čoskoro sa má stretnúť so zástupcami spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za platformou ChatGPT, ktorá je v súčasnosti najpoužívanejším AI nástrojom.

X
X
Developer: X Corp.
Price: Free
  • X Screenshot
  • X Screenshot
  • X Screenshot
  • X Screenshot
  • X Screenshot
Náš tip
AKCIA: Tieto platené Android aplikácie a hry môžete mať teraz úplne zadarmo
27.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+