MojAndroid

Hoaxy a dezinformácie sú súčasťou online sveta už nejaký ten piatok. Avšak pandémia koronavírusu a vojenský konflikt na Ukrajine nám ukázali, aké škodlivé naozaj vedia byť. Tento rok vláda a Európska únia podnikli kroky na zastavenie šírenia nepravdivých informácií prostredníctvom populárnych médií. Padli zákazy pre vysielanie kanálu Sputnik a RT alebo pre prevádzkovateľov slovenských konšpiračných webov.

Vicepremiérka a šéfka strany Za ľúdí, Veronika Remišová, má pocit, že to nestačí. Totižto veľkú rolu pri šírení dezinformácií hrajú aj obyčajní používatelia sociálnych sietí. To sa čoskoro možno zmení vďaka pripravovanej novele zákona, informuje ministerka prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

Platformy sa podľa Remišovej majú postaviť zodpovednejšie k šíreniu dezinformácií

Návrh sa zameriava na včasné a jednoduchšie odstraňovanie dezinformačných príspevkov a potrestanie osôb, ktoré ich šíria. Zákon v prvom rade určí, ako vyzerajú príspevky hodné vymazania. Nedovolený obsah by mal obsahovať znaky skutkovej podstaty trestných činov definovaných Trestným zákonom. Pôjde napríklad o trestné činy založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, hanobenia národa, rasy a presvedčenia, či popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti.

Zodpovednosť za šírenie daného obsahu pritom majú niesť hlavne internetové platformy, ako Facebook alebo Google. Konkrétne majú zabezpečiť jeho odstránenie. Zákon upresní aj tresty za šírenie dezinformácií pre osoby, ktoré ich zverejňujú. Novinka je založená na pripravovanom európskom akte o digitálnych službách.

„Škodlivý a nebezpečný obsah sa šíri najmä na sociálnych sieťach a platformách, ich prevádzkovatelia na tom zarábajú milióny eur, ale doteraz neboli schopní a ochotní prijať také opatrenia, ktoré by šíreniu dezinformácií či nepriateľskej propagandy účinne bránili. Štát však musí mať prostriedky, ako zamedziť šíreniu protizákonného obsahu, ktorý programovo rozoštváva spoločnosť, destabilizuje ju a v konečnom dôsledku môže ohroziť aj životy ľudí a bezpečnosť našej krajiny. Práve preto pripravujeme úplne nový zákon,“ uvádza Remišová podľa portálu Denník N.

Zároveň však znenie zákona bude postavené tak, aby neobmedzovalo slobodu prejavu.

„Naším cieľom je zamedziť zneužívaniu týchto základných slobôd práve na podkopávanie princípov zákonnosti, demokracie a slobody,” uviedla ministerka.

Náš tip
Nárast používateľov, hoaxy či kybernetické útoky. Čo všetko zažil slovenský internet v roku 2021?

20.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+