MojAndroid

Zneužívanie dobrého mena slovenských bánk je na dennom poriadku podvodníkov, pričom nástrahám sa nevyhli ani klienti mBank. V mailových schránkach sa im pravidelne objavovali falošné e-maily, ktoré odkazovali na stránky s vírusom alebo sa od používateľa snažili vylákať prihlasovacie údaje. Objavili sa aj vlny podvodných telefonátov a SMS správ, opäť s podobným cieľom. Teraz však podvodníci prišli s novou stratégiou, upozorňuje banka na svojej oficiálnej stránke.

Podvodníci sa tentokrát rozhodli vydávať za finančných poradcov, pričom sa chytili populárnej témy zhodnocovania úspor. Klientom banky sľúbia, že im pomôžu našetrené peniaze zhodnotiť čo najefektívnejšie. Jediné čo k tomu potrebujú, je prístup do internet bankingu. V skutočnosti však peniaze obete neinvestujú, ale prevedú na vlastný účet.

mbank
Aplikácia mBank | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Títo finanční poradcovia sú poistení aj v prípade, že odmietnete cudziemu človeku poskytnúť prístup do vášho bankového účtu. V zálohe majú program alebo aplikáciu, ktoré vám majú pomôcť s investovaním. Tie však obsahujú škodlivý softvér, ktorý si vaše prihlasovacie údaje zistí sám. Následne ich pošle späť vášmu „finančnému poradcovi” alebo jeho kolegom a tí vás skôr či neskôr okradnú.

Ako sa pred podvodmi chrániť

mBank robí všetko pre to, aby klientov pred podvodníkmi ochránila. Aj preto upozornenie na nový podvod oddnes zobrazuje po prihlásení do internet bankingu. To však nemení nič na tom, že podvodníci tu budú vždy a že v budúcnosti budú prichádzať s novými spôsobmi, ako okrádať nevinných ľudí.

mBank - Pozor na nový typ podvodu
Upozornenie na nový typ podvodu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Je dobré riadiť sa základnými princípmi, ktoré vašu šancu stať sa obeťou výrazne znížia, bez ohľadu na typ podvodu. Ak ide o prihlasovacie údaje k vášmu bankovému účtu, nikdy ich len tak nezdieľajte s cudzou osobou. Ani v prípade, že sa daná osoba predstavila ako zamestnanec banky.

Ak obdržíte e-mail alebo SMS správu s výzvou niečo zaplatiť alebo skontrolovať cez internet banking, neklikajte na priložený odkaz. Do internet bankingu sa prihlasujte priamo cez odkaz získaný pomocou Googlu alebo zadaním adresy mbank.sk do prehliadača. V závislosti od situácie si obdržanú správu môžete overiť na infolinke. Jej číslo nájdete na oficiálnej stránky banky.

Pozor aj na štýl komunikácie podvodníkov. Tí totižto radi využívajú nátlak, aby vás na podvod presvedčili. Opäť platí, že ak sa vám čokoľvek nepozdáva, obráťte sa priamo na skutočného zamestnanca banky prostredníctvom infolinky.

Náš tip
Smart Banka 2022: V ktorých bankách je možné platiť mobilom a hodinkami?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+