MojAndroid

Portál MôjAndroid.sk len nedávno spustil hlasovanie v ankete o najlepšie bankové aplikácie na Slovensku z pohľadu smart funkcií – Smart Banka 2022. Hlasovať môžete aj vy, a to až do 20. marca 2022. Každý hlasujúci bude zaradený do žrebovania o smartfón v hodnote 1000 eur podľa vlastného výberu.

Jednou z najdôležitejších funkcionalít, ktoré Slováci od svojej banky očakávajú, je možnosť platenia kartou, ideálne bezkontaktne. Práve bezkontaktné platby sú u nás nesmierne populárne. Nie je to ale nič, čo by nezvládla ktorákoľvek banka a ide o štandardnú službu.

Platenie mobilom

Čoraz obľúbenejším sa v poslednom období stalo platenie mobilom. NFC čipy už môžeme nájsť prakticky v ktoromkoľvek smartfóne, aj v tých najlacnejších. Zväčša platí, že ak si v dnešnej dobe kúpite nový telefón za cenu aspoň 200 eur, aj vy máte možnosť platiť s ním bezkontaktne. Ale pozor, dôležitá je ešte jedna maličkosť. Bezkontaktné platby mobilom musí podporovať aj vaša banka.

Na Slovensku môžeme dnes mobilom zaplatiť prostredníctvom služieb Google Pay a Apple Pay, v závislosti od toho, či používate smartfón s operačným systomom Android alebo iOS. Tieto služby boli u nás oficiálne spustené v týchto dňoch:

  • Google Pay – 28.2.2018
  • Apple Pay – 26.6.2019

V zásade platí, že ak raz vyskúšate platbu mobilom, k bežnej karte sa už vrátiť nechcete. Je to jednoduché, rýchle, pohodlné a bezpečné. Najväčšou výhodou je to, že smartfóny máme neustále pri sebe. Zabudli ste si peňaženku? Nevadí, zaplatíte mobilom.

Platenie hodinkami

Bezkontaktné platby mobilom či kartou dnes už nikoho neohúria. Ak chcete byť naozajstným frajerom, platíte hodinkami. V tomto smere je situácia trochu zamotanejšia, na trhu máme totiž až štyroch veľkých hráčov. Ku Google Pay a Apple Pay sa pridáva Garmin Pay a Fitbit Pay.

Na to, aby ste v obchode mohli platiť hodinkami, v prvom rade potrebujete hodinky, ktoré majú zabudované NFC. A samozrejme, konkrétny typ platby musí podporovať aj vaša banka.

Služby Garmin Pay a Fitbit Pay boli na Slovensku spustené 26.2.2019, Google Pay pre hodinky prišli len v minulom roku.

Podporované zariadenia

Službu Google Pay môžu využívať smartfóny s operačným systémom Android a technológiou NFC. Podmienkou je, aby nemali upravený (rootnutý) systém, nemôžu bežať na developerskej verzii  a nemôžu mať odomknutý bootloader. Cez Google Pay je možné platiť hodinkami s operačným systémom Wear OS.

Službu Apple Pay je možné využívať na všetkých iPhonoch od modelu 6 a vyššie, rovnako aj na Apple Watch s NFC.

Platiť prostredníctvom Garmin Pay a Fitbit Pay môžu len používatelia, ktorí si zakúpili hodinky s podporou týchto služieb, to znamená také, ktoré majú NFC.

Vítanou novinkou na Slovensku je aj možnosť platiť cez Xiaomi Pay, napríklad  náramkom Xiaomi Smart Band 6 v NFC verzii. Túto funkcionalitu momentálne ponúkajú len dve slovenské banky.

Pred tým, ako si nejaké zariadenie kúpite, určite odporúčame overiť si jeho kompatibilitu s jednou z platobných služieb, ktorú plánujete využívať. Zoznam podporovaných zariadení väčšinou nájdete na stránkach výrobcu.

Podporované banky

Google Pay Apple Pay Garmin Pay Fitbit Pay Xiaomi Pay
365.bank
ČSOB
Fio banka
mBank
Poštová banka
Prima banka
Raiffeisen
Slovenská sporiteľňa
Tatra banka
VÚB
UniCredit Bank

Na tému platenia mobilom a hodinkami sme sa opýtali aj našich bánk a nižšie pripájame ich vyjadrenia, v ktorých nájdete množstvo zaujímavých informácií.

ČSOB banka podporuje všetky aktuálne dostupné platby s výnimkou Xiaomi Pay. Stanovisko banky je nasledovné:

“Klienti a klientky ČSOB môžu využívať platby mobilmi, resp. hodinkami prostredníctvom služieb ApplePay, GooglePay, GarminPay a FitBitPay. Z našich štatistík vyplýva, že zhruba tretina klientov s digitalizovanou kartou využíva tento moderný spôsob platby pravidelne. Implementáciu Xiaomi Pay plánujeme skôr v dlhodobejšom horizonte.”

mBank patrí v možnostiach platieb prostredníctvom mobilu či hodiniek medzi nadôslednejšie banky. Ponúka totiž všetky aktuálne dostupné možnosti platieb. Je dokonca jednou z dvoch bánk, v ktorých je možné zaplatiť aj prostredníctvom Xiaomi Pay. Službu spustila v novembri 2021. Zároveň je jedinou bankou, ktorá ponúka úplne všetky možnosti platieb.

“mBank patrí medzi lídrov v oblasti mobilného bankovníctva na Slovensku a je preto prirodzené, že vo svojom portfóliu má všetky služby na platenie smartfónmi či nositeľnými zariadeniami, ktoré sú u nás dostupné. Naši klienti vítajú a vyhľadávajú práve takúto formu platenia, pretože preferujú rýchlosť, pohodlnosť a bezpečnosť. mBank bola medzi prvými bankami, ktoré na Slovensku uviedli vo februári 2018 službu Google Pay a v júni 2019 Apple Pay. Od októbra 2019 môžu jej klienti využívať aj služby Fitbit Pay a Garmin Pay. V novembri 2021 ako prvá banka na Slovensku spustila službu Xiaomi Pay. Aktuálne tento typ platenia prostredníctvom niektorej z uvedených služieb využíva 20 % klientov mBank. Klienti mBank v roku 2021 zaplatili prostredníctvom mobilných či nositeľných zariadení (Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Xiaomi Pay) spolu takmer 80 miliónov EUR a celkový počet transakcií dosiahol viac ako 3,5 milióna.”

Lukáš Kiac, vedúci rozvoja mobilného a internetového bankovníctva mBank

Fio banka ponúka s výnimkou platieb Xiaomi Pay kompletné portfólio a v tejto oblasti patrí medzi najlepšie.

“Aktuálne ponúkame možnosť platiť mobilným telefónom/hodinkami prostredníctvom Apple Pay a Google Pay. Klienti taktiež môžu platobné karty využívať aj prostredníctvom inteligentných hodiniek Garmin Pay alebo Fitbit Pay. Informáciu o platení prostredníctvom Xiaomi Pay zatiaľ bohužiaľ nemáme.”

Tatra banka bola priekopníkom v mobilných platbách na slovenskom trhu. Priniesla ich vôbec ako prvá, a to v čase, kedy nebola žiadna z vyššie spomínaných služieb na slovenskom trhu. Išlo o vlastné riešenie s názvom MobilePay. Apple Pay banka ponúka od júna 2019, služba Google Pay je dostupná od marca 2020. O implementácii Xiaomi Pay banka zatiaľ neuvažuje, platby prostredníctvom Garmin Pay a Fitbit Pay by mali prísť v budúcnosti.

“Platby mobilom a hodinkami sa tešia čím ďalej tým väčšej obľúbenosti. Ich výhodu klienti vnímajú aj v tom, že platbu nie je potrebné potvrdzovať PINom na POS termináli. Autentifikácia vždy prebieha na zariadení, čím sa klienti vyhnú dotyku s POS terminálom a tiež možnému prezradeniu PINu. Z pohľadu akceptácie kariet na POS termináloch Tatra banky tvorili tieto platobné metódy v roku 2021 12,5 % všetkých transakcií z pohľadu počtu a 10,5% z pohľadu objemu. Naši klienti platili v roku 2021 mobilom, prípadne iným zariadením, v porovnaní s rokom 2020 o  50% viac, objem platieb bol dokonca väčší o 90%.”

Vyhrajte smartfón v hodnote 1000 eur

Neváhajte a odovzdajte hlas svojej obľúbenej bankovej aplikácii. Do žrebovania o smartfón v hodnote 1000€ budú zaradení všetky hlasujúci v ankete Smart Banka 2022, ktorí úspešne odovzdajú platný hlas.

Neviete sa rozhodnúť? Porovnajte si banky

Na stránke SmartBanka.sk nájdete zoznam všetkých zapojených bankových aplikácií a po kliknutí na ktorúkoľvek z nich vidíte rozsiahly zoznam funkcií, ktoré klientom ponúka. Veľmi jednoducho si tak môžete porovnať funkcie aplikácií jednotlivých bánk a vybrať tak tú, ktorá je podľa používateľov najlepšia.

Pomôžeme tam, kde je to potrebné

Anketa Smart Banka 2022 tiež pomáha. V minulom roku zaznamenala 50-tisic hlasujúcich a všetky hlasy boli pretavené do finančnej podpory pre projekt IPčko. V tomto duchu sme sa rozhodli pokračovať aj tento rok. Vaše hlasy sa zmenia na pomoc tým, ktorí to v týchto zložitých časoch potrebujú najviac.

Rok 2021 bol náročný pre nás všetkých. Sme radi, že sme ho v zdraví prekonali. Nie všetci však mali rovnaké šťastie, a tak by sme chceli hneď od začiatku nového roka viac pomáhať. Preto sme sa rozhodli podporiť OZ IPčko sumou 2 centy za každého hlasujúceho v ankete.

Vybrali sme si túto internetovú linku dôvery pre mladých ľudí. Psychologickú pomoc poskytujú nonstop, bezplatne a anonymne prostredníctvom chatu a emailu. Aj vďaka vám budeme tak môcť pomôcť ľuďom, ktorí ju potrebujú.

Smart Banka INDEX

Neoddeliteľnou súčasťou Smart Banky je Smart Banka INDEX – systém hodnotenia mobilných bankových aplikácií na základe informácií získaných od ich reálnych používateľov v ankete Smart Banka. Ide o živý systém, v ktorom sú zohľadnené všetky pozitívne aj negatívne skúsenosti a názory používateľov na jednotlivé bankové aplikácie.

Smart Banka INDEX bude v najnovšej podobe zverejnený po skončení hlasovania Smart Banka 2022, aby reflekoval aktuálny stav jednotlivých bankových aplikácií. Aj Váš hlas môže rozhodnúť a zamiešať celkové poradia. Preto neváhajte a hlasujte!

4.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+