MojAndroid

„Prišla mi esemeska, ktorá sa tvárila ako oficiálna správa z finančného úradu. A že vraj mám nedoplatok, ktorý sa musí hneď uhradiť. V správe bol aj odkaz na platbu, zato tam neboli mäkčene ani dĺžne, namiesto nich také čudné znaky, niečo ako ¥ Œ ♦ . Nechcel som mať žiadne problémy, tak som to zaplatil. Potom mi prišla ďalšia správa, že majú môj účet, a ak ho chcem späť, tak musím zaplatiť výkupné…“

Toto je príklad, ako funguje phishing v praxi, na čo teraz upozorňuje mBank. Upozornenie klientom banka posiela aj do aplikácie v smartfóne, jedno sme dostali aj my.

mbank vishing
Foto: Redakcia

Avšak v poslednom období sa na Slovensku rozmohol ďalší problém, tzv. vishing. Ide o podobné praktiky, ktoré sú uskutočňované telefonicky.

Podvodníci dokážu napodobniť akékoľvek telefónne číslo a vydávať sa za banku alebo napríklad aj políciu. Ide im o to, aby od obete získali citlivé osobné údaje alebo peniaze. Banka tento na tento typ podvodu upozorňuje, pretože je možné, že útočníci sa budú skrývať aj za meno mBank.

Ako funguje vishing a ako sa brániť?

Podvodník vám zavolá pod zámienkou zablokovaného internet bankingu alebo inej dôležitej veci, ktorú by ste určite chceli vyriešiť čo najskôr. Počas hovoru sa od vás snaží vylákať údaje, ktoré by ste mali vedieť len vy. Napríklad údaje o platobnej karte, ID alebo heslo či autorizačnú SMS. Pokojne sa môže pýtať aj na údaje z občianskeho preukazu a podobne.

Najjednoduchšou obranou je používanie sedliackeho rozumu. To funguje vždy. Ak sa vám zdá, že druhá strana sa pýta na priveľa citlivých údajov, asi nebude všetko v poriadku. Ak sa vám telefonát zdá podozrivý, zložte.

Najlepším ďalším krokom je zavolanie do inštitúcie, z ktorej ste údajne ten hovor prijali a takto si overiť či išlo o skutočného zamestnanca banky a podobne alebo o podvodníka.

Policía na podvod upozornila tiež

Na podozrivé telefonáty pred časom upozornila aj polícia na svojom Facebooku.

“Cieľom telefonátov je získanie autentifikačných a verifikačných údajov osoby k službám či produktom banky tak, aby následne mohli byť zneužité k neoprávneným finančným transakciám”, uvádza polícia na svojom Facebooku.

Podrobnejšie informácie nájdete v článku Slovenskom sa šíri ďalší podvod. Veľký pozor na telefonáty z banky, môžete prísť o peniaze.

Náš tip
Na portáli Bazoš opäť úradujú podvodníci. Na toto si dávajte pozor
3.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+