MojAndroid

Polícia SR na svojom Facebooku upozornila na ďalšie nebezpečenstvo, tzv. vishing. Ide o kriminálny útok, ktorý používa telefón na získanie dôverných informácií od obete. Kybernetickí útočníci používajú dôvtipnú taktiku na presvedčenie obetí, aby získali prístup k cenným informáciám.

Polícia vo svojom statuse píše, že v posledných dňoch zaznamenala zvyšujúci sa počet prípadov týchto útokov, ktoré boli zamerané na klientov viacerých bánk pôsobiacich na Slovensku.

Konkrétne ide o telefonáty, ktoré páchatelia konajú na klientov bánk pod zámienkou, že im ponúkajú viaceré bankové produkty. Môže ísť napríklad o úver, založenie nového účtu a podobne.

“Cieľom telefonátov je získanie autentifikačných a verifikačných údajov osoby k službám či produktom banky tak, aby následne mohli byť zneužité k neoprávneným finančným transakciám”, uvádza polícia na svojom Facebooku.

Útočníci to majú vymyslené pomerne dobre. Čísla, z ktorých volajú, sa obetiam zobrazujú ako čísla, ktoré banky bežne využívajú na komunikáciu s klientmi. Odhaliť ich preto nemusí byť jednoduché. Reálne ide o úplne iné čísla, no to obeť zistiť nemôže, pretože sa jej zobrazuje falošné číslo.

Polícia radí

✅ V prípade takýchto telefonátov neposkytujte žiadne zo svojich autentifikačných a verifikačných údajov k žiadnym bankovým službám či produktom.

✅ Banka nikdy nežiada takéto údaje od klienta telefonicky, môže vyžadovať len osobné údaje, ktoré slúžia na identifikáciu klienta, nie však konkrétny údaj k službe alebo produktu.

✅ Ak si niekto pýta údaje o platobnej karte či heslá k internet bankingu, určite tieto údaje neposkytujte. Banky ich bežne nežiadajú.

Náš tip
Na tento Instagram príbeh neklikajte. “Zabije” váš smartfón
7.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+