MojAndroid

Náš čitateľ Peter sa s nami podelil o zaujímavý zážitok z predaja televízora na obľúbenom inzertnom portáli Bazos.sk.

Cez WhatsApp sa mu ozvala slečna, ktorá by ho údajne rada kúpila. Vzhľadom na komunikáciu dotyčnej osoby mu na tom už od začiatku niečo nesedelo, no v komunikácii pokračoval. Záujemkyňa ho informovala o tom, že by rada zaplatila prostredníctvom “zabezpečených transakcií na bazos.sk”. Mimochodom, Bazoš žiadnu podobnú službu neponúka.

Komunikácia pokračovala a náš predávajúci poznamenal, že je radšej za osobný odber, čo samozrejme odporúčame aj my. Zároveň sa opýtal, koľko by stála doprava. Vraj 2 €.

Následne sa “dohodli” a podvodník(čka) čitateľovi poslala odkaz, pomocou ktorého si mal prebrať platbu za tovar. A práve toto je krok, pri ktorom je potrebné byť opatrný a obozretný. Odkaz smeroval na podvodnú stránku, ktorá sa tvárila ako Bazos.sk.

Nechýbalo na nej logo Bazošu, no odkaz bazos-sk.safe-fee.site už neznie veľmi dôveryhodne. Stránka obsahovala veľké tlačidlo s názvom “Prijať 90 €” a kontaktné informácie o “kupujúcej”. Meno Julia Smith tiež neznie veľmi slovensky, telefónne číslo je pravdepodobne pravé, získané niekde na internete.

Bazoš neposkytuje tento typ platieb

Po kliknutí na tlačidlo bol čitateľ opäť presmerovaný, tentokrát na stránku, ktorá od neho požadovala zadať údaje o karte. Presne tie údaje, ktoré sa bežne zadávajú pri platbách na internete. Stránka sa opäť tvárila, že ide o Bazoš, no link prezrádza niečo iné. Náš čitateľ samozrejme citlivé údaje z karty neuviedol. Keby sa tak stalo, prišiel by o svoje peniaze.

Petrovi ďakujeme, že sa s nami podelil o túto skúsenosť. Opatrnosti nikdy nie je dosť, obzvlášť pri komunikácii na internete.

Indícií, že ide o podvod, je tu pomerne veľa. Začínajú číslom záujemkyne s predvoľbou +44, ktoré patrí Veľkej Británii. Toto číslo následne nesedí so slovenským číslom, ktoré je uvedené v informáciách o kupujúcej. Rovnako podozrivá je celá komunikácia a gramatika záujemkyne.

Náš tip
Veľký pozor na internetové podvody. Takto sa vás útočníci snažia oklamať

30.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+