MojAndroid

Podvodné e-maily číhajú na klientov ďalšej banky. Minulý týždeň sme informovali o podvodníkoch, ktorí sa vydávajú za VÚB banku. Teraz nás čitateľ Dušan upozornil na veľmi podobný podvod, avšak v mene mBank.

Podvodníci náhodným používateľom (bez ohľadu na to či sú klientmi banky alebo nie) rozposielajú e-mail s upozornením, že na ich bankovom účte zaznamenali podozrivú aktivitu a následne účet zablokovali. Na konci správy je priložené tlačidlo s odkazom, na ktorom je účet možné obnoviť. Ten vás však do internet bankingu mBank nepresmeruje.

mBank podvodný e-mail
Zdroj: Čitateľ Dušan

Pri podozrivých e-mailoch stále skontrolujte e-mailovú adresu odosielateľa

Pri vytváraní tohto falošného e-mailu si podvodníci dali celkom záležať. Až na drobné nedostatky v grafickej úprave a v texte pôsobí vcelku dôveryhodne. Čo už také dôveryhodné nie je, je e-mailová adresa odosielateľa. Za zavináčom nájdeme len slovo „casablanca-taza”, ktoré s mBank nijako nesúvisí. Väčšina firiem, vrátane mBank, používajú v druhej časti adresy názov domény alebo firmy. Taktiež sa dá očakávať, že pri komunikácií so slovenskými klientmi banka použije adresu s koncovkou .sk.

Čo robiť v prípade, ak neviete rozoznať či ide o skutočnú alebo falošnú správu

Pri toľkých nástrahách môže byť ťažké rozoznať, ktoré maily sú podvodné a ktoré skutočné. Ak obdržíte správu a nie ste istí, či je naozaj od vašej banky, obráťte sa na jej oficiálnu infolinku, ktorej číslo nájdete pomocou Googlu. Informovať sa taktiež môžete osobne na ktorejkoľvek pobočke. Do internet bankingu sa vždy prihlasujte manuálnym zadaním odkazu do prehliadača alebo prostredníctvom Googlu.

K tejto téme sa nám vyjadrila aj samotná mBank, ktorej sme sa na ňu opýtali. Vo vyjadrení sa spomína, že podvodné e-maily sú bežné a prichádzajú pod názvami rôznych organizácií či spoločností. Banka sa aj svojich klientov snaží v tejto sfére vzdelávať a eliminovať možnosť toho, aby boli okradnutí.

Vyjadrenie mBank:

“Podvodné emaily, bohužiaľ, dostávajú klienti pod názvami rôznych organizácií či spoločností. V prípade zistenia podobnej aktivity sa vždy snažíme eliminovať hrozbu – kontaktujeme prevádzkovateľa hostingu podvodného webu. Zároveň informujeme o podozrivej adrese prevádzkovateľov webových prehliadačov, aby podvodnú stránku zadali do databázy. Toto je štandardný postup ako spoločnosti reagujú v prípade phishingu, teda zneužitia ich mena s cieľom vylákať citlivé údaje. Takéto podvodné weby sú následne pri pokuse o prístup ošetrené varovaním, že ide o podvod. Snažíme sa klientov edukovať, aby podobný email rozpoznali a nereagovali naň.”

mBank SK
mBank SK
Developer: mBank S.A.
Price: Free
  • mBank SK Screenshot
  • mBank SK Screenshot
  • mBank SK Screenshot
  • mBank SK Screenshot
  • mBank SK Screenshot
  • mBank SK Screenshot
  • mBank SK Screenshot

Náš tip
Avast odhalil v Google Play podvodné aplikácie využívajúce prémiové SMS

29.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+