MojAndroid

Polícia SR na facebookovej stránke Hoaxy a podvody upozornila na ďalší podvod, ktorý sa šíri v mene VÚB banky. Podvodný e-mail klienta banky informuje o tom, že jeho účet bol zablokovaný z dôvodu zaznamenania podozrivej aktivity. Nižšie je priložený odkaz na prihlásenie do internet bankingu, kde je možné účet odblokovať.

Podvodníci sa veľmi nesnažili. Okamžite ich prezrádza tvar e-mailovej adresy, priloženého odkazu aj hlavička správy

Podozrenie vzbudzuje už hlavička správy, keďže vetou „Musíme vám povedať niečo dôležité” začínajú skôr lacné marketingové e-maily ako oficiálne oznámenia od banky. To, že ide o podvod, utvrdzuje samotná e-mailová adresa, ktorej tvar má od adries VÚB banky ďaleko. Nehovoriac o tom, že e-mailu chýba akákoľvek grafická úprava, hoc len v podobe priloženého loga.

Samotná URL adresa, ktorá sa skrýva za modrým preklikom, sa taktiež ani len nesnaží pôsobiť dôveryhodne. O banke ani internet bankingu v nej nenájdete ani zmienku a namiesto toho obsahuje slová bridge, news, Africa, ghost a koncovku .com.

Vo všeobecnosti platí, že odkazom priložených v podozrivých e-mailoch je potrebné sa vyvarovať. V prípade, že ste si nie istí, či ide o pravý alebo podvodný e-mail, na cieľový odkaz (v tomto prípade do internet bankingu) prejdite pomocou Googlu alebo zadaním URL adresy priamo do prehliadača.

Podvodný e-mail dostali aj používatelia, ktorí nie sú klientmi VÚB banky

Polícia v príspevku poznamenala, že správu dostal jeden zo zamestnancov na svoju pracovnú e-mailovú adresu. To aj napriek tomu, že v banke používa len svoje súkromné adresy. Podvodníci však údajne nie sú veľmi vyberaví a e-maily pravidelne dostávajú aj používatelia, ktorí nie sú klientmi VÚB banky.

Náš tip
Microsoft čelil jednému z najväčších hackerských útokov v histórii
20.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+