MojAndroid

Nie každý rok sa stáva, že sa na trhu so smartfónmi dočkáme skutočne zaujímavej inovácie. Hoci výrobcovia sa nás o tom snažia presvedčiť zakaždým, inkrementálne vylepšenie fotoaparátu či trochu širšie pokrytie farebného spektra na displeji rozhodne nie je to, čo by sme označili za prelomovú novinku. Spoločnosť Lenovo ale tento rok skutočne zaujala, a to práve líniou zariadení Moto a najmä modelom Moto Z. Je to v podstate prvá generácia zariadení, na ktorých sa podieľali Lenovo aj Motorola spoločne. Výsledkom je novinka, ktorá pôsobí familiárne, no ukrýva toho skutočne veľa. Viac, ako sa zmestí do jedného kusu hardvéru.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie – o port menej, o káblik naviac

Hoci iPhone 7 vyvolal obrovskú vlnu nevôle, keď sa spoločnosť Apple rozhodla odstrániť 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá, vôbec nešlo o prvý smartfón bez tejto funkcie. Dokonca to nebola ani prvá vlajková loď. Ešte pred tým to okrem iných stihla aj spoločnosť Lenovo so svojim smartfónom Moto Z, a tak v balení nenájdeme klasické slúchadlá. Našťastie, spoločnosť pribalila k telefónu aj kratučkú redukciu z USB-C na 3,5-milimetrový jack, a tak môžete s telefónom používať aj vaše aktuálne slúchadlá. Okrem toho tu ale nič dôležité nechýba. Nástroj pre výber SIM karty, potrebná dokumentácia a aj nabíjačka. Tá má kladné aj záporné stránky – podporuje Turbo nabíjanie a ponúka podstatne dlhší kábel ako v prípade väčšiny konkurencie. Kábel síce má USB-C koncovku, no s adaptérom je pevne spojený, a tak ním žiadne dáta do počítača neprenesiete. Inak je balenie Moto Z pomerne minimalistické, no to neznamená, že k dispozícii nie je množstvo príslušenstva. Práve naopak.

Konštrukcia a dizajn – jeden z najelegantnejších telefónov súčasnosti

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše – Lenovo Moto Z je jednoducho luxusný kúsok hardvéru. Počnúc tenkým telom a končiac vyladenými detailami na prednej aj zadnej strane, Lenovo tu nerobilo žiadne kompromisy. Úprimne povedané, telefón je možno až veľmi tenký. Vidíme to pri extrémne vytŕčajúcej šošovke fotoaparátu, ale niekedy aj vo vrecku sa telefón jednoducho stratí. Na druhej strane, je nepravdepodobné, že Moto Z budete nosiť vo svojej č istej forme bez akéhokoľvek krytu či príslušenstva.

moto-zz-4_vysledok

Telefón má rozmery 153,3 x 75,3 x 5,19 mm a hmotnosť iba 136 gramov. To je pri takto veľkom zariadení skutočne raritou a výrazne sa to podpíše pod celkový dojem z používania smartfónu. So svojou hrúbkou ide o najtenšiu vlajkovú loď na svete, na čo upozorňuje aj výrobca. Okrem toho, že sa to podpísalo pod menšiu kapacitu batérie, má však tento aspekt aj ďalšie výhody, o ktorých si povieme neskôr.

moto-zz-11_vysledok

Samotný dizajn telefónu je veľmi špecifický, aj keď nie úplne neznámy. Vpredu nájdeme najmä veľký displej, pod ktorým je vo veľkej brade umiestnený skener odtlačkov prstov. Nad displejom je to klasická mriežka reproduktoru, potrebné senzory, selfie kamera a výnimočne aj predný blesk, ktorý nikdy nie je na škodu. Mrzí nás ale skutočne veľká brada, ktorá predlžuje celý telefón a robí používanie oveľa komplikovanejším, ako by mohlo byť. Chápeme ale, že Lenovo muselo pri tejto hrúbke zariadenia robiť kompromisy.

Bočné hrany telefónu jasne naznačujú, že sa tu musel výrobca riadiť tenkým telom. To znamená drobné tlačidlá na pravej strane. Ovládanie hlasitosti aj tlačidlo vypnutia a zapnutia sú ale veľmi spoľahlivé, aj keď umiestnenie tlačidiel hlasitosti celkom hore vpravo nám často robilo problémy. Palcom sme tam kvôli dlhému telu často nedosiahli a museli sme si telefón v dlani posunúť, keď sme chceli upraviť hlasitosť.

moto-zz-3_vysledok

Ľavá strana je celkom prázdna, hore nájdeme iba zásuvku na SIM a microSD kartu a dole iba USB-C konektor. Ako sme už spomínali, chýba tu 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá, čo je tiež jedným z faktorov, vďaka ktorým bolo možné vytvoriť takéto tenké zariadenie. Jednotný kovový rámik pritom pôsobí veľmi vkusne, no je skutočne šmykľavý tak, ako celé zariadenie.

moto-zz-10_vysledok

Tomu pomáha aj sklenená zadná strana. Tu nájdeme skutočne veľkú šošovku fotoaparátu spolu s diódou blesku a pomocným laserovým zaostrovaním. Inak je zadná strana úplne plochá a prázdna, iba celkom dole sa nachádzajú piny pre pripojenie špeciálnych modulov MotoMods, o ktorých si ešte povieme. Inak je ale telefón pomerne minimalistický, no veľký „žetón“ s fotoaparátom je pre nás veľmi rušivý. Chápeme, že je efektívny a pomáha MotoMods a špeciálne kryty držať na mieste, no v nahom stave skutočne nepôsobí veľmi pekne. Čo je možno ešte horšie, vzhľadom na to, že súčasné MotoMods majú fungovať aj na ďalších generáciách smartfónov, presne rovnaký útvar môžeme zrejme očakávať aj na ďalších smartfónoch Moto. Škoda.

moto-z-4_vysledok

Odhliadnuc od toho je ale Moto Z jedným z najkrajších telefónov na trhu. Extrémne tenké telo a nízka hmotnosť skutočne znamenajú veľa pri každodennom používaní. Jemne zahnuté sklo na displeji a elegantné hrany zasa znamenajú, že telefón sa nebude zarezávať do vašej dlane. Zamrzí iba spomínaná šošovka a veľká brada pod displejom. Azda najhorší je ale fakt, že zadná strana je extrémne náchylná na odtlačky. Skutočne, telefón budete mať označkovaný aj po pár uchopeniach do ruky a kvôli mierne textúrovanému povrchu ho ani nebudete môcť vyčistiť jednoduchým zotretím. Riešenie je ale jednoduché – používajte špeciálny kryt od Motoroly. Ten zakryje vystúpenú šošovku aj náchylnú zadnú stranu a ešte vám aj umožní telefón si prispôsobiť podľa vlastných predstáv.

moto-zz-7_vysledok

Samotné MotoMods sú neodmysliteľným prvkom smartfónu Moto Z. Rozdielna distribúcia smartfónov na Slovensku ale spôsobila, že modulárne príslušenstvo sme si mohli otestovať už v recenzii Moto Z Play. Je ale pravda, že Moto Z so svojim tenkým telom je v spojení s MotoMods ešte využiteľnejšia. Hoci väčšina modulov je skutočne veľká a telo telefónu sa niekoľkokrát zväčší, moduly si určite využitie nájdu. Použitie modulov je skutočne bezproblémové a intuitívne. Jednoducho priložíte modul a môžete ho využíva. Pomôže vám ešte aj špeciálna aplikácia v systéme, no celkové ovládanie je skutočne jednoduché a problém by s ním nemal mať nikto. Samotné využitie je už na každom z vás, no ide minimálne o zaujímavú možnosť, ktorú majú majitelia Moto Z k dispozícii. Detailnú recenziu MotoMods si môžete prečítať na tomto odkaze.

moto-z-20_vysledok

Skener odtlačkov – funkčný, no nepraktický

Odkedy Lenovo v lete predstavilo nový telefón Moto Z, mali sme jednu obrovskú výčitku. Tou je umiestnenie skeneru. Hoci skener na prednej strane nie je netypický, v prípade smartfónov Moto nám prekáža jeho obmedzená funkcionalita. Využijete ho totiž iba na odomykanie telefónu. Novinkou je možnosť zamknúť telefón dlhým podržaním prsta, čo veľmi chválime a naše výčitky to trochu zmierňuje. Stále nám ale chýba jedna obrovská funkcia – skener neslúži ako tlačidlo Domov. Jeho umiestnenie to ale evokuje a aj po niekoľkých dňoch používania sme stále siahali na skener v nádeji, že sa prenesieme na domovskú obrazovku. Márne. Vyčítali sme to Moto smartfónom aj v minulom roku a vyčítame to aj teraz.

moto-zz-5_vysledok

Chápeme, že pri tejto hrúbke zariadenia sa museli robiť kompromisy, no tento nás škrie asi najviac. Okrem toho, skener je umiestnený na spomínanej dolnej brade, ktorá je, zrejme aj kvôli čítačke, skutočne veľká a predlžuje tak celé telo zariadenia. Brada by dávala zmysel, keby ponúkala toho viac, napríklad druhý predný reproduktor alebo hardvérové tlačidlá, čím by sa ušetrilo miesto na displeji. Ani jedna možnosť tu však nie je zrealizovaná, a tak nám tento prvok telefónu zostáva ležať pri srdci.

Dobrou správou ale je, že skener funguje presne podľa očakávania. Je rýchly a nekompromisný, rozozná hneď niekoľko prstov a dokonca si poradil aj s mierne vlhkými či špinavými rukami. To je skutočne veľké plus.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

11.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+