MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Moto Mods: Inovácia alebo zbytočnosť?

Na trhu so smartfónmi sa už dlho neudialo nič výnimočné a rok čo rok je v podstate už o tom istom. Istú zmenu načrtol Google s projektom modulárneho smartfónu Ara, ktorý sa ale podľa najnovších správ vôbec nemusí dostať do finálnej fázy vývoja. Tento rok sa o vlastný modulárny smartfón pokúsilo aj Lenovo, aj keď s trochu odlišným prístupom. Tzv. Moto Mods predstavujú systém výmenných modulov, ktoré je možné jednoducho pripojiť a odpojiť bez toho, aby ste museli smartfón vypnúť alebo ho zdĺhavo nastavovať. O pevné prichytenie sa postará silný magnet, malá kovová západka a vyčnievajúci fotoaparát, takže ani pri používaní sa nemusíte báť, že by sa modul samovoľne odpojil. Na jeho demontáž je pritom potrebné vynaložiť dostatok sily.

lenovo-moto-z-play-recenzia-10

Lenovo na začiatok prichádza so štvoricou funkčných modulov – reproduktormi JBL, projektorom, externou batériou a špecialitou v podobe fotoaparátu Hasselblads 10x optickým zoomom. Dva z nich sme mali možnosť otestovať aj počas písania recenzie.

lenovo-moto-z-play-moto-mods-1

JBL SoundBoost

Externý stereoreproduktor, ktorý dodá smartfónu novú úroveň reprodukcie zvuku. Vďaka dvojici 3W reproduktorov sa vám dostane hudobného zážitku, ktorý sa môže porovnávať s lacnejšími externými reproduktormi.  Zvuk je síce dostatočne hlasný, no neponúka až taký široký frekvenčný rozsah. Pri počúvaní hudby nám chýbali najmä výraznejšie výšky. Na škodu je tiež, že pri tomto module nie je k dispozícii žiadny ekvalizér, ktorým by ste zvukový prednes mohli prípadne upraviť.

lenovo-moto-z-play-moto-mods-2

Napájanie je zabezpečované vlastnou batériou, ktorá vie poskytnúť výdrž na úrovni 10 hodín. Výdrž smartfónu sa tak po pripojení JBL SoundBoost nijako nemení. Páči sa nám, že celý proces používania je maximálne intuitívny a prechod medzi hranou skladbou na smartfóne a reproduktormi takmer dokonale plynulý. Bonusom je potom vyklápací stojan, ktorý vám pomôže vychutnať si hudobný potenciál Moto Mods naplno. Výhodou je, že tento Moto Mods bude dostupný ako darček u mobilných operátorov.

lenovo-moto-z-play-moto-mods-3

Moto InstaShare projektor

Projektor je vítaným príslušenstvom pre mnohých používateľov a možnosť pripojiť ho priamo k smartfónu prináša viacero výhod. Podobne ako JBL SoundBoost, aj InstaShare projektor disponuje vlastnou batériou, ktorá dokáže zabezpečiť 60 minút projekcie. Projektor je charakterizovaný základnými vlastnosťami v podobe životnosti na úrovni 10-tisíc hodín, svietivosti 50 lumenov a kontrastom 400:1. Nečakajte teda kvalitu a svietivosť porovnateľnú s inými miniprojektormi. Tie v podobnej cenovej kategórii dosahujú svietivosť 100 lumenov. Rozlíšenie 854×480 px je priemerom triedy.

lenovo-moto-z-play-moto-mods-4

Projektor disponuje praktickým vyklápacím stojanom s protišmykovou podložkou, ktorá umožňuje široké možnosti polohovateľnosti. Vzhľadom na nižšiu svietivosť projektor využijete najmä v prítmí a najlepšie v úplnej tme. Aj tu však musíte počítať s niektorými obmedzeniami. Najmä nížší kontrast sa podpísal pod kvalitu obrazu, ktorý je v tmavších scénach nevýrazný a stráca detaily. Pri pohľade na cenu, ktorá je stanovená na 350 eur, nejde pritom vôbec o lacnú záležitosť. Najmä ak zoberiete do úvahy fakt, že za rovnakú sumu si môžete kúpiť už samostatný mini projektor s lepšími parametrami a dlhšou životnosťou.

lenovo-moto-z-play-moto-mods-7

Po pripojení projektoru k smartfónu je možné aktivovať menu s nastaveniami. Zmeniť sa dá jas, ako aj korekcia natočenia projektora, ktoré sa dá korigovať automaticky alebo manuálne.

motozplay-screen5

Rozšírenia Moto Mods považujeme za skvelý nápad. Hoci v súčasnosti je k dispozícii iba limitované množstvo modulov, tak v budúcnosti by sa mala situácia zmeniť. Vieme si predstaviť, že Lenovo by v podobe rozšírení mohlo ponúknuť napríklad funkcie projektu Tango, rôzne biometrické snímače pre zdravotníctvo alebo iné vychytávky. Spoločnosť navyše garantuje, že Moto Mods, ktoré si dnes kúpite, budú kompatibilné aj s ďalšími generáciami zariadení. Nestane sa tak, že projektor alebo fotoaparát, do ktorého ste investovali nemalé peniaze, by prišiel navnivoč.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

14.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+