MojAndroid

Nové Moto smartfóny dorazili už aj na Slovensko a Lenovo má s nimi veľké plány. Dnes sa však nepozrieme na novú vlajkovú loď Moto Z, ktorá prichádza s neuveriteľne tenkou konštrukciou, ale na jej lacnejší variant Moto Z Play. Ten sa svojim dizajnom aj funkčným konceptom v mnohých smeroch podobá práve na ňu. Prichádza však s viacerými kompromismi, ktoré musel výrobca pri jeho návrhu akceptovať. Napriek tomu má však Lenovo Moto Z Play vo svojom rukáve skrytých niekoľko es v podobe excelentnej výdrže batérie, ako aj nižšej ceny (v porovnaní s Moto Z), ktorá bude rozhodujúcim faktorom pre väčšinu používateľov. Nehovoriac o unikátnom systéme výmenných modulov Moto Mods, ktorým sa dokonale odlišuje od zvyšku konkurencie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Unboxing

Konštrukcia: Na nič sa nehrá

Zatiaľ čo Moto Z je advertizovaný ako smartfón s ultratenkým dizajnom (5,2 mm), pri Moto Z Play stavil výrobca na iné kvality a funkcie. Nie je sa čomu čudovať. Hrúbka 7 mm a hmotnosť 165 gramov je medzi smartfónmi s 5,5-palcovým displejom skôr priemerom. Bez ohľadu na to je však Lenovo Moto Z Play na tom s kvalitou konštrukčného spracovania veľmi dobre a môže sa smelo porovnávať s ktorýmkoľvek renomovaným výrobcom.

lenovo-moto-z-play-recenzia-1

Kovový rám tvorí základnú kostru celého smartfónu a je vedený po celom jeho obvode. Výnimku tvoria iba malé deliace časti, ktoré sú z dôvodu príjmu signálu vyrobené z polykarbonátu. Tie však lícujú dokonalé so zvyškom konštrukcie a zapadajú do hladkých línii celého zariadenia. Zadná aj predná strana sú pokryté odolným sklom, ktoré sa na strane s displejom po krajoch aj mierne zaobľuje.

lenovo-moto-z-play-recenzia-9

Predná strana sa tiež od väčšiny smartfónov odlišuje. Nachádza sa na nej predná kamera s LED bleskom, ako aj hlasný reproduktor, ktorý je osadený do telefónneho slúchadla. Netradičným je aj štvorcový tvar snímača odtlačkov prstov, ktorý v systéme nezastupuje žiadnu inú funkciu. Neviem prečo Lenovo zvolilo práve takýto vzhľad, no osobne musím povedať, že sa mi vôbec nepáči. Na druhej strane, musíme pochváliť jeho rýchlosť a spoľahlivosť. Odomknutie zariadenia je skutočne otázkou okamihu. Navyše, dlhším podržaním prsta ho môžete využiť aj na jeho zamknutie. Notifikačná LED dióda tu mimochodom chýba.

lenovo-moto-z-play-recenzia-3

Zadná strana je špecifická hneď dvomi vecami. Prvou je vystupujúci fotoaparát, ktorý lemuje kovový rám chrániaci nielen šošovku fotoaparátu, ale aj duálny LED blesk. Tou druhou, a asi najzaujímavejšou časťou celého prístroja, je pozlátený 16 pinový konektor. Ten funguje ako dock pre pripojenie externého príslušenstva, ktoré Lenovo príznačne nazýva Moto Mods. Jeho spojenie s telefónom je vďaka silnému magnetu otázkou sekundy, pričom pevnú fixáciu k zadnej strane zabezpečuje aj samotný fotoaparát, ktorý zabraňuje modulom v posune do strán. Istá malá miera pohybu tu však je a je môžné ho aj pozorovať, resp. cítiť. Na výsledný používateľský zážitok však podľa nás nemá žiadny podstatný vplyv (viac o Moto Mods sa dočítate v samostatnej kapitole). V každom novom balení nájdete tiež jeden zadný kryt Moto Mods, ktorý ochráni sklo a pridá Moto Z Play nejaké tie milimetre navyše. Tým sa vyrovná rozdiel vo výške a zadná strana s fotoaparátom sa zarovná. Či ho použijete, je už len na vašom rozhodnutí.

lenovo-moto-z-play-recenzia-17

Ostatné rozloženie prvkov je už štandardné. Ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia sú situované napravo, USB-C spolu s 3,5 mm audio jackom (áno, ten sa tu na rozdiel od Moto Z nachádza) umiestnil výrobca zospodu. Lenovo s príchodom Moto Z a Moto Z Play ale predstavil ešte jednu zaujímavú inováciu. Pojem hybridný slot v týchto smartfónoch totižto nadobudol úplne nový rozmer a do jedného slotu teraz vložíte nielen dve nanoSIM karty, ale aj microSD.

Lenovo Moto Z Play je vzhľadom na 5,5-palcový displej väčším zariadením, ktoré sa kvôli ostrejším hranám nedrží v ruke tak pohodlne ako napríklad OnePlus 3 so zaoblenou zadnou stranou. Na ovládanie sa však dá veľmi rýchlo zvyknúť a po týždni sme tento smartfón držali v ruke bez akýchkoľvek väčších problémov. Samozrejme, vo vrecku nohavíc nebude pôsobiť úplne najlepším dojmom, to však platí pre väčšinu smartfónov v tejto kategórii. Inak nemáme smartfónu až tak čo vytknúť. Jedine vyčnievajúci fotoaparát, ktorý sa však dá elegantne “dorovnať” pribaleným zadným krytom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
14.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+