MojAndroid

Čínska spoločnosť Huawei momentálne neprežíva ľahké obdobie. Ministerstvo obchodu USA pred časom vydalo zákaz poskytovania technológií tejto značke a jej novým smartfónom chýba certifikácia od spoločnosti Google pre systém Android. Napriek tomu nedávno predstavila nové smartfóny Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro bez Google aplikácií. Spolu s nimi aj nový čipset Kirin 990. Podľa serveru HuaweiCentral už ale pracuje na 5nm čipsete Kirin 1000 pre sériu smartfónov Mate 40.

Kirin NPU

Vývoj čipsetov značky Kirin

Vlajkové lode od druhého najväčšieho výrobcu smartfónov na svete ešte donedávna využívali čipset Kirin 980. Ten bol predstavený minulý rok a išlo o prvý čipset na trhu vyrobený 7 nm výrobným procesom. Pre pár týždňami ale spoločnosť uviedla nové vlajkové modely Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro, ktoré prišli s novým čipsetom Kirin 990. Je síce znovu vyrobený  7nm FinFET Plus EUV technológiou, ale ako prvý 7 nm čipset má priamo integrovaný 5G modem. Ako bonus má Da Vinciho neurónový čip (NPU) pre umelú inteligenciu. Kirin 1000 pôjde ale budúci rok ešte ďalej.

Kirin 1000 posunie hranice zase o niečo ďalej

Kirin 1000 by mal byť podľa interných zdrojov Huawei vyrobený pomocou 5 nm výrobného procesu. To znamená viac tranzistorov na jeden centimeter štvorcový, a tým pádom okrem vyššieho výkonu aj nižšiu spotrebu. Zatiaľ čo Kirin 990 používa CPU architektúru typu Cortex- A76, tak v prípade Kirinu 1000 by to mal byť typ Cortex-A77 s o 20 % vyšším výkonom. Samozrejmosťou by bude aj integrovaný 5G modem a vylepšený neurónový čip. Výroba Kirin 1000 začne v treťom štvrťroku budúceho roku.

Náš tip
Huawei Mate X 2 by mohol priniesť stylus
2.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+