MojAndroid

Po dlhšej pauze sa mi do rúk dostal ďalší produkt na testovanie, tentokrát fitness náramok Huawei Band 4. Do redakcie nám bol poslaný spolu s horúcou novinkou – Huawei P40 Pro, ktorý sme už zrecenzovali. Avšak zatiaľ čo za vlajkovú loď zaplatíte tisíc eur, tento náramok má oveľa príjemnejšiu cenovku. A keďže osobne používam inteligentné hodinky, bol som zvedavý, v čom všetkom sa im dokáže Band 4 od Huawei vyrovnať.


andreashop affiliate Huawei Band 4
Huawei Band 4
hej sk affiliate Huawei Band 4
datart affiliate Huawei Band 4
alza affiliate Huawei Band 4

Balenie

Náramok mi na test dorazil v originálnom balení presne tak, ako máte šancu dostať ho aj vy v prípade, že si ho kúpite. Na prednej strane krabičky je zobrazený náramok v presnom farebnom prevedení. Na zadnej strane je vypísaných niekoľko hlavných funkcií a vlastností náramku. Vnútro samotnej krabičky ukrýva len náramok a dokumentáciu, ktorú som veľmi rýchlo prehliadol.

huawei band 4

Konštrukcia a dizajn

Huawei Band 4 som na test dostal vo farebnom prevedení Amber Sunrise. Tu som narazil na prvý problém, i keď subjektívny: tá farba je nepraktická. Nedokážem si predstaviť jedinú kombináciu oblečenia, ku ktorej by sa hodil. A čo je najhoršie, aj keď si zmeníte náramok, stredná časť hodiniek zostane v pôvodnej farbe. V tomto má Xiaomi Mi Band 4 obrovskú výhodu. Tu sa musíte zmieriť s jednou farbou nastálo.

huawei band 4

Inak je ale konštrukcia v poriadku. Na celom tele nenájdete jediné hardvérové tlačidlo, náramok sa zapne prvým pripojením na nabíjačku. Remienok je gumený, dokonca aj zadná strana hlavnej časti vyrobenej z plastu je potiahnutá gumou. Jedine displej je farebne odlíšený. Náramok je odolný až do hĺbky 50 metrov vo vode podľa certifikácie 5ATM.

Z praxe to môžem potvrdiť. Počas testovania som ho – primerane možnostiam – otestoval aj v tejto oblasti. Sprchu či kúpeľ zvládne úplne v poriadku, dokonca aj psie sliny pre prípad, že má váš štvornohý miláčik v obľube ohrýzať hodinky. Plávanie by tiež nemal byť problém, aj keď som to – vzhľadom na situáciu – nemohol preveriť. Prúd vody ale nerobil žiadne problémy.

huawei band 4

Huawei Band 4 sa nosí naozaj pohodlne. Poteší nekonečné množstvo dierok na remienku, ako aj pohodlné zapínanie. Veľkosť ruky si tu nájde každý. S hmotnosťou 24 gramov som ho na ruke ani necítil. Keďže svoje osobné hodinky nosím na ľavom zápästí, náramok si našiel miesto na pravej ruke. A počas práce mi ako pravákovi absolútne neprekážal.

huawei band 4

Celkovo teda hodnotím konštrukciu Huawei Band 4 veľmi pozitívne. Jedinou prekážkou bola pre mňa farba, ale na výber je ešte stále čierna a slaboružová verzia, ktoré vrelo odporúčam. Inak sa ale nemám na čo sťažovať. Náramok je pohodlný, ľahký a primerane odolný. V tomto ohľade palec hore pre Huawei.

Displej

Osobitnú časť recenzie si určite zaslúži aj displej ako dominanta celého náramku. Jedná sa o farebný TFT zobrazovač s uhlopriečkou 0,96″, čo je na zariadenia tejto kategórie fajn. Rozlíšenie nie je presne definované, ale spoľahnite sa, že jednotlivé pixely voľným okom rozoznáte bez menších problémov. Mne to však nevadilo.

huawei band 4

Trochu väčší problém som mal s výberom vhodného ciferníka. Na zadnej strane krabičky stojí sľubný nápis “Creative Watch Faces”, ale ak je to, čo som našiel v aplikácii “Creative”, tak už absolútne neviem význam slova “kreatívny”. Verím, že na fórach nájdete aj lepšie ciferníky, i keď ja som ich nehľadal a vystačil som si s jedným.

Viditeľnosť a jas displeja sú výborné. Istý čas som používal aj Xiaomi Mi Band 3 a Samsung Galaxy Fit e. Spomedzi nich je na tom určite najlepšie Huawei Band 4 a problém s ním nebol ani na priamom slnku. Samozrejme to nie je nič prelomové, ale poteší to – hlavne takto v lete.

Aplikácia Huawei Zdravie

Aby som si mohol Huawei Band 4 spárovať so svojím mobilom, ktorý nie je Huawei, bol som nútený stiahnuť si aplikáciu Zdravie. Potom ma to ešte donútilo stiahnuť si Huawei Mobile Services a udeliť povolenia prístupu k naozaj zaujímavým veciam. Načo je tej aplikácií povolenie vykonávať hovory, keď sa cez ten náramok nedá volať? Nevadí.

Huawei Health
Huawei Health
Price: Free
  • Huawei Health Screenshot
  • Huawei Health Screenshot
  • Huawei Health Screenshot
  • Huawei Health Screenshot
  • Huawei Health Screenshot

Myšlienka jednej aplikácie na správu náramku aj sledovanie všetkých fitness funkcií sa mi nepozdáva. Samsung je v tomto lepší, separátnu aplikáciu má na správu zariadení a ďalšiu na prehľad zdravia. Áno, sťahovanie dvoch aplikácií môže byť menej praktické, ale neskôr to oceníte – je to prehľadnejšie.

Každopádne namiesto ospevovania konkurečných aplikácií sa pokúsim zhrnúť, čo všetko nájdete v tej od Huawei. Na úvodnej strane aplikácie, ktorá má mimochodom veľmi príjemný dizajn, nájdete prehľad o pohybe, srdcovom tepe, spánku a pár ďalších údajoch. Po rozkliknutí každej sekcie sa dostávate k presnejším údajom.

Osobne sa mi veľmi páčilo sledovanie spánku, ktoré je naozaj veľmi detailné. Ponúka prehľad o takých parametroch spánku, o ktorých podľa mňa bežný smrteľník predtým ani nepočul. Dokonca vám aplikácia spánok hodnotí bodovým hodnotením. Ďalšia karta zahŕňa ovládanie cvičení. Meranie tréningu sa však dá spustiť aj cez hodinky, k čomu sa ešte dostanem.

Tretia karta zahŕňa správu zariadení. Očividne si ich môžete k jednému kontu spárovať niekoľko, takže ak napríklad ste otec s hodinkami Huawei Watch GT2 a kúpite vášmu dieťaťu Huawei Band 4, môžete si ho spárovať so svojím mobilom. V rámci štvrtej karty si môžete spravovať svoj účet.

Systém

Na to, že ide o fitness náramok, aplikácia ponúka naozaj pestrú škálu možností. Nastaviť si môžete pravidelné meranie tepu, ku ktorému sa ešte raz vrátim pri batérii. Je však presné a porovnal som ho aj s hodnotami z Galaxy Watch Active. Odchýlky boli minimálne. Takisto aj spomínané detailné monitorovanie spánku.

Kameňom úrazu sú notifikácie. Je síce fajn, že ich náramok dokáže zodpovedne ohlásiť vibrovaním. Ale povedzte mi, komu kedy prišlo ako dobrý nápad, že náramok ohlasuje notifikácie, aj keď je zapnutá obrazovka? A nikde sa to nedá zmeniť tak, aby mi hlásilo upozornenia len pri zhasnutom displeji mobilu.

Ak mi má každá z tristo správ denne zavibrovať na ruke, tak to si radšej tú ruku nechám amputovať. Toto ma naozaj zamrzelo, a preto som notifikácie celý čas nechal vypnuté. Samozrejme sa ma Huawei pri každom spustení aplikácie spýtal, či to nechcem zapnúť, čo bolo tiež dosť otravné, ale rozhodnutie som už nezmenil.

huawei band 4

Naopak veľmi príjemné bolo nastavenie gest na prepínanie okien na náramku. Displej viete zobudiť zdvihnutím ruky smerom k sebe a rýchlym otočením zápästia viete prepnúť zobrazenie na ďalšie okno. Na výber je ich niekoľko a v aplikácii si môžete vybrať, ktoré chcete používať.

Nezabudnem spomenúť ani budíky a režim Nerušiť, ktoré sa dajú výborne nastaviť. Na záver ešte pri aplikácii pochválim softvérovú podporu. Huawei nám stihol behom testovania poslať hneď dve aktualizácie, takže na tento model určite tak skoro nezabudne.

Meranie aktivít

Skôr, než sa pustím do hodnotenia toho, ako Huawei Band 4 zvláda meranie tréningu, musím predniesť malé upozornenie. Vzhľadom na to, že je karanténa a môj pohyb bol obmedzený na minimum, jedinou možnosťou na pohyb bolo ranné cvičenie a florbal na dvore.

huawei band 4

Najprv som bol zvedavý, či hodinky dokážu automaticky rozoznať cvičenie. Overil som to na florbale, odpoveď je však nie. Zamrzí to, lebo to zvládol aj konkurenčný Samsung Galaxy Fit e. Vždy pred cvičením musíte v náramku (alebo aplikácii) meranie spustiť. Na druhú stranu musím pochváliť celkové ovládanie. Všetko ovládate prostredným tlačidlom: pozastavenie aj ukončenie.

Vyhodnotenie tréningu sa mi takisto páčilo: ihneď po tréningu sa vám zobrazia namerané kalórie, tep i celkové trvanie. Trochu ma zarazil cieľ tréningu, ktorý je nastavený na 10 minút. Aj po ich dosiahnutí však náramok neprestáva merať. Na záver ešte dodám, že by sa mi páčilo, keby bolo na výber viac tréningových režimov. Nájdete sa ich tu len 9.

Batéria

Výdrž je pri fitness náramkoch veľmi dôležitá. Nikomu sa nechce nabíjať náramok každý tretí deň. Xiaomi je v tomto naozaj dobré, jeho Mi Band modely vydržia aj niekoľko týždňov. No a po dvoch týždňoch s Huawei Band 4 môžem povedať, že ani ten na tom nie je s výdržou vôbec zle. Iba to veľmi závisí od používateľa.

Ja osobne som Band 4 používal s vypnutými notifikáciami, bez neustáleho merania tepu a s jedným krátkym cvičením za deň. Takýmto štýlom si náramok denne vzal asi 10 percent energie. To znamená, že týždeň vydrží úplne bez problémov.

huawei band 4

Keď som však začal používať neustále meranie tepu, výdrž išla rapídne dole. Denne ubudlo okolo 20 percent batérie a takýmto štýlom môžete rátať s piatimi dňami výdrž – maximálne. Ak k tomu pridáte notifikácie, pravdepodobne to cez štyri dni nepotiahnete. To ale nie je zlé.

Nabíjanie ma prekvapilo. Najprv jeho riešenie, keďže v krabičke nenájdete žiaden nabíjací kábel. Stačí totiž odopnúť dlhšiu časť remienka a odhalíte tak USB konektor. Ten stačí pripojiť do akéhokoľvek adaptéra alebo USB slotu a náramok sa začne nabíjať.

huawei band 4

Za celú dobu testovania som náramok nabíjal trikrát. Prvýkrát pri spustení, a potom už len dvakrát: raz cez adaptér rýchlonabíjačky v zástrčke a raz cez notebook, čo som aj meral. Za pol hodinu sa stihlo doplniť približne 60 percent, kompletné nabitie trvalo len niečo cez hodinu. To je výborný výsledok.

Huawei Band 4: Záverečné hodnotenie

Fitness náramok Huawei Band 4 bol pre mňa trochu rozporuplnou, ale príjemnou skúsenosťou. Konštrukcia je kvalitná, displej úplne dostatočný. Aplikácia Zdravie je trochu divne riešená, ale nie je to žiadna tragédia. Hoci meranie tréningov nie je automatické, aspoň je spoľahlivé a presné. To isté platí o meraní tepu a spánku. Na záver aj výdrž a nabíjanie vôbec neurazia.

huawei band 4

Odporučil by som ho hlavne majiteľom smartfónov Huawei, ktorý radi športujú a nechcú investovať veľa peňazí do zariadenia, ktoré by im šport sledovalo. Za cenu okolo 29 eur ide o naozaj lákavú ponuku, ale stále je tu konkurencia, ktorá nezaváha.

Huawei Band 4
Displej 0,96" TFT
OSvlastný
Dĺžka remienka12,3 cm
Hmotnosť 24 gramov
KonektivitaBluetooth
Odolnosť5ATM (do 50 metrov)
KompatibilitaAndroid 4.4 a vyšší, iOS 9 a vyšší

Konkurencia

Samsung Galaxy Fit e

Hoci Samsung exceluje hlavne v oblasti prémiovejších zariadení a inteligentných hodiniek, nezabúda ani na kategórie fitness náramkov. A Galaxy Fit e je naozaj silným hráčom. Niekoho môže osloviť jednoduchší a úhľadnejší dizajn, iného zas aplikácie od Samsungu. Neponúka však farebný displej a ani výdrž nie je najlepšia.


samsung galaxy fit e

Honor Band 5

Rana pod pás môže prísť aj zo strany vlastných. A pre Huawei Band 4 to môže byť práve Honor Band 5. Ten má takisto o čosi krajší dizajn a zlákať môže podobnými funkciami za mierne nižšiu cenu. Je aj o čosi jednoduchší, aj keď v prípade tohto súboja budú víťazstvo určovať osobné preferencia zákazníka.


Honor Band 5 displej

Xiaomi Mi Band 4

Xiaomi je v oblasti fitness náramkov dlhoročným šampiónom. Overený dizajn a krajší OLED displej môžu byť naozaj dobrým argumentom. Navyše si na ňom môžete meniť náramky oveľa jednoduchším spôsobom. Obľúbenejší je aj na fórach a svoj triumf zakončuje výdržou na úrovni niekoľkých týždňov.


xiaomi mi band 4

26.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+