MojAndroid

Na poli inteligentných náramkov sú karty už dlhodobo rozdané. Spomedzi všetkých výrobcov tohto druhu príslušenstva sa nepochybne najviac darí spoločnosti Xiaomi. Tá svojimi náramkami Mi Band každoročne zaujme niekoľko miliónov ľudí z celého sveta. Najnovšie sa jej to podarilo vďaka náramku Xiaomi Mi Band 4, ktorý ako prvý z tejto série obsahuje farebný a plne dotykový OLED displej.



V tomto segmente však nespí ani konkurencia, ktorá sa rozhodla na počin tohto čínskeho giganta zareagovať. A azda najlepšie naň ešte v lete zareagovala spoločnosť Honor. Tá totiž predstavila športový náramok Honor Band 5, ktorý je najnovšiemu Mi Bandu v mnohom podobný. Narozdiel od neho však ponúka senzor okysličenia krvi, rýchlejšie nabíjanie, no menšiu batériu.

Konštrukcia a dizajn

Z hľadiska konštrukcie sa nedostalo prakticky na žiadne prekvapenia. Honor Band 5 prichádza s plastovo-silikónovou konštrukciou. Telo náramku je celé vyrobené z plastu, pričom silikónové sú remienky. Tie možno od tela náramku ľahko oddeliť a zameniť za iné, takže sa v tomto smere môžete dokonale vyhrať. Na internete môžete zohnať viaceré druhy remienkov vo viacerých farebných verziách.

Konštrukcia je sama o sebe vcelku kvalitná. Drží pevne pokope a nikde som neobjavil žiadne chybičky zhotovenia. Nepôsobí síce nijak luxusne, no na to sme už pri športových náramkoch viac-menej zvyknutí. Ak totiž niekto miesto funkčnosti očakáva aj prémiové spracovanie a eleganciu, priplatí si za smarthodinky. Pribalené remienky sú z vonkajšej strany jemne vrúbkované. Hoci je to pekné, do vrúbkov sa sem-tam zachytia nejaké nečistoty.

Z vnútornej strany už vrúbkovanie nenájdeme, tu je silikón hladký. Je vyrobený tak, aby vám naťahal kožu a ani chlpy na zápästí. A môžem potvrdiť, že s takouto nepríjemnosťou som sa počas testovania nestretol. Honor Band 5 celkovo sedí na ruke viac ako pohodlne a pri jeho nosení sa vám zápästie nebude ani nadmerne potiť. Inak, musím pochváliť šikovný detail v podobe vystúpenia na pútku. Vďaka nemu sa toto pútko neposúva a drží na svojom mieste.

K týmto skvelým vlastnostiam sa pridáva ešte aj zvýšená odolnosť voči vode. Honor Band 5 je športový náramok a okrem iného ho teda možno využiť aj na plávanie. Zvládne odolávať tlaku 5 atmosfér. Potápať sa s ním teda nemôžete, no plávanie, sprchovanie či umývanie riadu zvládne bez akýchkoľvek problémov.

Displej

Zrejme netreba hovoriť o tom, že športové náramky používame pri rôznych činnostiach, a teda aj v rôznych podmienkach. Je pritom dôležité, aby bol obsah zobrazovaný na obrazovke takýchto náramkov ľahko čitateľný. Náramok Honor Band 5 z tohto hľadiska nijako nesklame, keďže jeho 0,95-palcový AMOLED displej podáva veľmi dobré výsledky aj pri používaní v tých najslnečnejších dňoch.

Pri práci s týmto zariadením si tak nebudete musieť tieniť na zobrazovací panel. Inak má použitý displej rozlíšenie 240 × 120 pixelov. Hoci sa môže zdať, že to nie je veľmi veľa, vzhľadom na nízku uhlopriečku je to viac ako dosť. Obrazovka je teda krásne jemná a voľným okom len ťažko identifikujete jednotlivé pixely.

K tomu všetkému sa pýši aj veľmi peknými, živými farbami a zároveň skvelými pozorovacími uhlami. Jediné, čo tomuto panelu chýba, je automatická regulácia jasu. Jeho intenzitu možno meniť len manuálne v nastaveniach, čo môže byť pri častých prechodoch zo svetlých do tmavých prostredí mierne otravné. Treba ale povedať, že Honor sa snažil túto nedokonalosť vykompenzovať automatickým znížením jasu vo večerných hodinách.

Systém

Ako to už pri takýchto náramkoch býva, ich operačný systém je zväčša pomerne jednoduchý. Pochopiteľne je tomu rovnako aj v prípade najnovšieho športového náramku od spoločnosti Honor. Napriek jednoduchosti tohto systému tu však nájdete takmer všetko, čo by ste v podobnom produkte mohli hľadať. Jednoduchá je totiž najmä orientácia v prostredí. To je rozdelené na viacero kariet, medzi ktorými sa prepínate pomocou vertikálnych potiahnutí prstom po obrazovke.

Počet a poradie týchto kariet môžete meniť, no urobiť tak môžete jedine cez telefón. Jediná karta, ktorú z náramku odstrániť nemôžete, je tá predvolená. Zobrazuje sa na nej ciferník, ktorý môžno zmeniť. V tomto prípade tak môžete urobiť nielen cez smartfón, ale aj cez samotný náramok. Stačí na ciferníku dlhšie podržať prst a zakrátko sa vám zobrazí ponuka ostatných už nainštalovaných ciferníkov. Po krátkom dotyku obrazovky ciferníka sa zobrazia rýchle informácie o pripojení, intenzite nabitia či o počasí.

Na ostatných kartách už dlhšie podržanie prsta nevyvoláva žiadnu akciu a k ďalším informáciám sa dostanete pomocou krátkych dotykov. Urobiť tak môžete napríklad na karte počítania krokov, kde sa vám následne zobrazia údaje o spálených kalóriách či prejdených kilometroch. Pomocou horizontálneho potiahnutia po displeji viete vykonať krok späť a vrátiť sa tak na naposledy otvorenú kartu, pričom dotykom domovského tlačidla sa vrátite ihneď na kartu ciferníka. Z hľadiska systému ešte stojí za zmienku karta nastavení.

V nej nájdete časovač, stopky, pričom aj tu môžete vyvolať zmenu predvoleného ciferníka. Okrem toho sa tu skrývajú aj informácie o batérii či systéme a môžete tu tiež na diaľku vyhľadať svoj smartfón (ten vás na svoju polohu upozorní zvonením, a to aj keď je v tichom režime). Samozrejme vám náramok dokáže aj zobraziť upozornenia z rôznych aplikácií. Tieto upozornenia vám zobrazí aj s diakritikou, no smajlíky zobraziť nedokáže.

Keď už som spomenul tú diakritiku, je s ňou, respektíve so slovenským jazykom, spojený menší problém. Hoci Honor Band 5 diakritiku pri upozorneniach plne podporuje, v samotnom systéme to už tak nie je. Ak teda chcete náramok plnohodnotne používať, musíte mať telefón nastavený napríklad v anglickom alebo českom jazyku. Inak sa vám pod jednotlivými ikonami nezobrazí text vôbec. To isté platí aj pre ponuku nastavení. Ide o celkom nepríjemný problém, ktorý však môže veľmi ľahko vyriešiť nejaká aktualizácia.

Aplikácia Huawei Health

K tomu, aby ste mohli náramok Honor Band 5 využívať naplno, je nevyhnutné ho spárovať so smartfónom. Spárovať ho pritom môžete s akýmkoľvek Android telefónom, ktorý dokáže rozbehať aplikáciu Huawei Health. Podporované teda nie sú čisto len Huawei zariadenia, i keď tie majú proces párovania jemne zjednodušený. Ak totiž vlastníte zariadenie inej značky, pre spárovanie potrebujete nielen spomenutú appku Huawei Health, ale aj appku Huawei Mobile Services. Samotný proces párovania je však jednoduchý a nie sú s ním spojené žiadne neželané komplikácie.

No a to vlastne platí aj pre aplikáciu samotnú. Prihlasujete sa do nej pomocou Huawei účtu, na ktorý sú všetky dáta z náramku ukladané. V aplikácii Huawei Health (Zdravie) si môžete stiahnuť všakovaké ciferníky, ale aj odstrániť tie, ktoré už v náramku máte. Taktiež tu môžete zapnúť meranie kvality spánku, ktoré je predvolene vypnuté. Aktivovať tu môžete aj pripomienky telesnej aktivity či nepretržité meranie srdcového tepu.

Aplikácia vám okrem toho dovolí aj nastaviť aplikácie, z ktorých chcete na náramok dostávať upozornenia a môžete si tu tiež aktivovať inteligentný budík. Ten vás zobudí pomocou vibrácií, čo môže oceniť napríklad vaša spiaca polovička. Je len mierna škoda, že tento budík nie je možné nastaviť priamo v systéme náramku.

Meranie a športové režimy

Čo by to bol za športový náramok, keby nedokázal merať športové aktivity. Tento ich pritom zvládne merať celkovo desať. Konkrétne ide o beh v exteriéri, beh v interiéri, chôdzu v exteriéri, chôdzu v interiéri, bicyklovanie v exteriéri, bicyklovanie v interiéri, cvičenie na eliptickom trenažéri, cvičenie na roweri, plávanie v bazéne a voľný tréning. Hoci nemôžem povedať, že som vyskúšal všetky režimy, meranie funguje celkom spoľahlivo.

Trochu však zamrzí fakt, že náramok neobsahuje GPS modul. Pri behu a chôdzi sa teda prejdená vzdialenosť počíta na základe počtu krokov. Vo výsledku teda nedostanete úplne presnú hodnotu, ale len približnú. Takto to vlastne funguje pri zvolení ktoréhokoľvek z ponúkaných športových režimov. Každý z nich vám meria počet spálených kalórií len na základe pohybov vášho zápästia. Na druhú stranu, meranie srdcového tepu je presné a ten sa vám zobrazuje aj pri športovaní.

Vďaka tomu dokážete lepšie rozložiť svoje sily a prispôsobiť si intenzitu tréningu. Ako som už v úvode naznačil, Honor Band 5 je na rozdiel od konkurencie vybavený senzorom okysličenosti krvi. Opäť však ide o nie úplne exaktné meranie a samotný výrobca udáva, že nie je medicínsky presné. Pre ľudí, ktorí trpia nejakým krvným ochorením je ale určite lepšie približné meranie ako žiadne.

Batéria

Honor Band 5 je vybavený presne 100 mAh batériou. Najbližší konkurent, Xiaomi Mi Band 4, pritom obsahuje o poznanie väčšiu 135 mAh batériu. No a musím povedať, že rozdiel 35 mAh je v tomto prípade celkom cítiť. Kým Mi Band zvládne na jedno nabitie vydržať približne 15 dní, náramok od Honoru vydrží maximálne 10.

S častým príchodom upozornení, zapnutým meraním kvality spánku a občasným športovaním je však reálnejšia skôr 8-dňová výdrž. Mohlo to byť teda v tomto smere o čosi lepšie, no zároveň aj horšie. Nabíjanie je riešené pomocou adaptéra, ktorý obsahuje dva piny. Tie sa ľahko zacvaknú na náramok a nabijú ho na plnú kapacitu približne za hodinu. Ak sa vám teda aj náhodou Honor Band 5 vybije skôr, veľmi rýchlo mu šťavu doplníte.

Honor Band 5: Záverečné hodnotenie

Ak sa teda na tento náramok pozrieme ako na celok, dostaneme viac ako schopný fitness tracker. Ide o jednu z najkomplexnejších alternatív pre súčasného kráľa tohto segmentu, náramok Xiaomi Mi Band 4. Rozdielov medzi týmito zariadeniami nájdeme skutočne málo a navyše disponujú aj veľmi podobnou cenou. Aj kvôli tomu nemôžem urobiť inak, než vám tento inteligentný náramok odporučiť.

Jeho jednoduchosť a zároveň skvelú funkčnosť si veľmi rýchlo zamilujete. O to viac vám ho odporúčam v prípade, ak vlastníte smartfón značky Honor či Huawei. Jediným väčším nedostatkom tak zatiaľ zostáva nedostatočná podpora slovenčiny. Tá však s veľkou pravdepodobnosťou do náramku Honor Band 5 čoskoro pribudne.

Náramok zapožičal e-shop TomTop.com

8.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+