V poradí štvrtá generácia obľúbeného smart náramku od Xiaomi ponúka množstvo zaujímavých noviniek. Od modelu Mi Band 2, ktorý oproti prvému Mi Bandu dostal displej, je práve Mi Band 4 zariadením, ktoré posúva funkcionalitu Xiaomi náramkov na úplne inú úroveň. Najnovšia verzia prichádza s farebným displejom, silnejšou batériou, možnosťou ovládania hudby v telefóne a ďalšími novinkami, ktoré určite potešia.
- Xiaomi Mi Band 4 vs. Mi Band 3: Čo sa zmenilo? | POROVNANIE
- Honor Band 5 vs Xiaomi Mi Band 4: Súboj fitnes náramkov | Porovnanie
Najväčšie otázniky sú stále nad výdržou, v ktorej práve náramky od Xiaomi prakticky nemajú konkurenta. Ako iste vieme, farebný displej je poriadnym žrútom energie. Podarilo sa čínskemu výrobcovi opäť ponúknuť zariadenie, ktoré budú ľudia milovať?

Priznám sa, že náramok som si osobne kúpil. Pôvodným úmyslom nebola jeho kúpa kvôli testovaniu, ale chcem ho naozaj reálne používať. V týchto dňoch ho zohnať na Slovensku nie je najľahšie, no predsa len to ide. Ja som pozeral po bazároch, kde sa raz za čas objavil, taktiež v rôznych e-shopoch.
Objednávať z Číny sa mi nechcelo, pretože som nechcel čakať. Radšej som si teda priplatil. Náhodou som našiel jeden kus v Alze. Síce rozbalený, ale za 45 eur – no nekúp to. Nie je to síce cena, ktorá sa dá porovnať s čínskymi cenami, no získal som aj plnú dvojročnú záruku a istotu, že ak sa mi náramok pokazí, mám ho kam ísť reklamovať. Týmto sa však v žiadnom prípade nesnažím obhájiť slovenskú cenu, ktorá je vyššia, ako by sme si všetci priali. Na to, čo Mi Band 4 ponúka, je podľa mňa aj tak skvelá.
Dizajn sa veľmi nezmenil, zmizlo zaoblenie displeja
Ide o Global verziu bez NFC. Tá s NFC by mala byť dostupná v Číne, no neviem ako by som ju mohol využiť. Platby prostredníctvom Google Pay aj tak podporovať nebude. Pre svoj nový Mi Band 4 som si išiel osobne. Privítala ma krabička, ktorá bola väčšia, ako som očakával. Predtým som používal Mi Band 2, ktorého balenie bolo menšie než polovičné. Aspoň čo do celkových rozmerov. Práve s Mi Band 2 budem novú 4-ku porovnávať asi najčastejšie.
Po otvorení na mňa vykukol samotný náramok. Zapínací systém už veľmi dobre poznám, tu sa nič nezmenilo. Je to veľmi jednoduché a na ruke drží dobre. Možno viac by som privítal napríklad riešenie od Samsungu pri náramku Galaxy Fit. Ten sa zapína “zvnútra”, takže nehrozí náhodné odopnutie. Pri Mi Bande 2 sa mi náramok párkrát odopol, no našťastie nespadol. Pri Mi Band 4 sa mi to síce ešte nestalo, no je to asi len otázkou času.
Náramok je oproti Mi Band 2 trochu robustnejší. Výhodou je, že remienky sú kompatibilné aj s predchádzajúcou generáciou Mi Band 3. Takže ak nejaký máte doma, nemusíte ho vyhadzovať. Dizajnovo je novinka veľmi podobná predchádzajúcim generáciám. Oproti tej poslednej nie je displej zaoblený, čo osobne oceňujem. Možno to nevyzerá tak dobre, ale aj šanca jeho poškriabania je nízka. Keď už som pri poškriabaní, napríklad na e-bay nájdete jednoduché fólie či tvrdené sklá, ktorými displej ochránite. Ich cena sa pohybuje niekde okolo jedného eura.
Nový spôsob nabíjania a opäť skvelá výdrž
Veľkou novinkou je nabíjacia kolíska. Do nej náramok jednoducho vložíte a pomocou dvoch pinov sa nabije. Trvá to približne hodinu aj trištvrte. Tu sa dostávam k pravdepodobne najdôležitejšej otázke. Ako je na tom s výdržou? Odpoveď je jednoduchá. Výborne. S príchodom farebného displeja sa nič nezhoršilo a výdrž je porovnateľná s predchodcami. Niektoré zahraničné weby píšu o 10 – 15 dňoch, no mne určite vydrží dlhšie. Za deň mi úroveň nabitia batérie klesne tak o 3-4 percentá. To znamená výdrž viac, ako 20 – 25 dní. Jednoducho skvelé.
Konečne skvelá čitateľnosť na slnku
Poďme ale ďalej, k farebnému displeju. Tu prichádza ďalšia dôležitá otázka, ktorú si kladú majitelia predchádzajúcich náramkov od Xiaomi. Ako je na tom s čitateľnosťou na slnku? Znovu jednoduchá odpoveď. Výborne. S predchodcami sa to nedá ani zďaleka porovnať. Na Mi Band 2 som si musel poriadne cloniť, aby som vôbec niečo uvidel. Tu s tým nemám absolútne žiadny problém ani na priamom slnku. Palec hore pre Xiaomi. Ale aby som len nechválil. Vzhľadom na veľkosť náramku mohol byť displej pokojne väčší. Jediným nedostatkom, ktorý reálne vidím, je, že pri dostatočnom svetle je viditeľný prechod medzi koncom displeja a ostatkom náramku. Nevyzerá to veľmi dobre, vedel by som si to predstaviť aj krajšie. No čo už, nič nie je dokonalé.
Chýba automatická regulácia jasu
Displej inak ponúka veľmi pekné farby. Ide o OLED panel s rozlíšením 240 x 120 pixelov. Jednotlivé pixely síce viditeľné sú, no to mi absolútne neprekáža. V nastaveniach si môžete meniť úroveň jasu. Tu to bol pre mňa trochu boj. Náramok nevie jas meniť automaticky. To by sa mi naozaj hodilo. Ideálnym riešením pre mňa je nastaviť úroveň jasu na 4. úroveň z piatich. Vtedy ho pekne vidím na slnku a až tak mi neprekáža ani v noci.

Našťastie si môžete v aplikácii nastaviť, kedy bude náramok reagovať na pohyb ruky a displej rozsvieti. V noci keď spíte sa tak samovoľne nerozsvieti. Pod displejom sa nachádza ešte dotykové tlačidlo, ktoré slúži ako krok späť. Okrem toho plní aj funkciu prebudenia displeja.
Systém a ovládanie
Ovládanie Xiaomi Mi Band 4 je veľmi jednoduché. Displej je dotykový, takže ťuknutím na položku ju vyberiete, posúvaním prsta zase rolujete ponukou. Do “menu” sa dostanete posunom zhora nadol alebo naopak. Túto ponuku si jednoducho upravíte podľa seba v aplikácii Mi Fit. K tej sa dostanem neskôr. Keďže mám Global verziu, náramok je v angličtine.
Tu je zoznam jednotlivých funkcií v menu:
- Notifikácie – miesto, kam vám chodia všetky upozornenia (odpovedať neviete, môžete si ich len prečítať), bohužiaľ, bez diakritiky
- Status – aktuálne informácie o počte prejdených krokov, vzdialenosti a spálených kalóriách
- Heart Rate – monitor srdcového tepu
- Workout – jednoduché spustenie cvičenia (beh, chôdza, plávanie atď…)
- Weather – aktuálne počasie
- More – tu sa nachádzajú všetky nastavenia náramku
Posunutím prsta sprava doľava alebo naopak sa dostanete do novinky, ktorú predchádzajúce generácie nepodporovali. Xiaomi Mi Band 4 je schopný ovládať aj prehrávanie hudby vo vašom smartfóne.
Fitness funkcie
Trochu mi prekáža, že náramok neponúka GPS modul. To je škoda. Ak chcete vedieť, kade ste bežali, budete si musieť so sebou zobrať aj smartfón, ktorý hodinky využijú ako GPS prijímač. Cvičenie je možné spustiť pomocou aplikácie Mi Fit z telefónu alebo, samozrejme, aj priamo prostredníctvom hodiniek.
Počas cvičenia náramok, samozrejme, počíta kroky, vzdialenosť, nepretržite meria tep. Ak máte pri sebe aj smartfón, tak zapisuje GPS pozíciu. Presnosť merania tepu žiaľ nemám ako overiť. Certifikovaný merací prístroj doma nemám, no je to veľmi podobné ako s Mi Band 2. Počas cvičenia (chôdze, bicyklovania či behania) sa po každom kilometri náramok ozve zavibrovaním. To som si počas testovania veľmi pochvaľoval. Nemusím tak pozerať na náramok a sústredím sa na cvičenie.
Xiaomi Mi Band 4 bez problémov zvládne aj vodu. Úroveň vodeodolnosti je 5 ATM, môžete s ním dokonca aj plávať. Jednou zo športových aktivít priamo v menu náramku je samotné plávanie.
Mi Fit – Vylepšená aplikácia
Aplikácia Mi Fit je už stará známa. Pred niekoľkými dňami prešla redizajnom, ktorý je teraz aktuálnejší, sviežejší. V tejto aplikácii sa nachádzajú všetky nastavenia náramku, pomocou nej ho aj spárujete a tiež tu vidíte vaše športové aktivity, spánok, kroky a podobne. Bude akýmsi vaším každodenným spoločníkom spolu s náramkom.
Ak si nepamätáte, kedy ste náramok naposledy nabíjali, aplikácia vám to povie. Uvidíte jeho aktuálny stav batérie a aj počet dní, kedy bol naposledy nabitý doplna. Nechýba ani nastavenia budíka. Tu si tiež nastavíte, z ktorých aplikácií chcete dostávať upozornenia. Zaujímavou možnosťou je vytvorenie vlastného režimu vibrovania.
Pri notifikácii prichádzajúceho hovoru máte na výber napríklad aj oneskorenie upozornenia. To znamená, že náramok začne vibrovať až po vami nastavenom čase od začiatku vyzváňania.
Záverečné hodnotenie: Ideálny spoločník
Pre mňa je Xiaomi Mi Band 4 ideálny. Od smart náramku či hodiniek očakávam niektoré základné funkcie, na ktoré som náročný. Ostatné nepotrebujem vôbec. Nepotrebujem odpovedať na upozornenia, nepotrebujem ich ani dostávať. S výnimkou notifikácie prichádzajúceho hovoru. Mojou základnou požiadavkou je výborná výdrž na jedno nabitie. Ďalej automatické meranie spánku a meranie krokov. A poslednou požiadavkou je viditeľnosť displeja na slnku. A práve toto všetko Xiaomi Mi Band 4 spĺňa.
Navyše ním môžete ovládať hudobný prehrávač v smartfóne, nevyzerá vôbec zle a má pekný displej. Keď si k tomu pripočítam veľmi výhodnú cenu, prakticky sa nemám na čo sťažovať. Hlavným nedostatkom pre mňa však zostáva chýbajúci GPS modul.
Aktuálna cena sa v overených slovenských e-shopoch pohybuje na úrovni okolo 45 eur. Z Číny si ho viete objednať za cenu približne 30 až 35 dolárov.
Kúpiť Xiaomi Mi Band 4 z GearBest za 37,99 USD
Plusy
- Skvelá výdrž
- Farebný displej s výbornou čitateľnosťou na slnku
- Cena
- Napravuje nedostatky predchodcov
Mínusy
- Chýba GPS
- Príliš viditeľné umiestnenie displeja
- Náramok sa môže jednoducho rozopnúť
- Chýba automatická regulácia jasu
- Notifikácie si nerozumejú s diakritikou
Ako ďalšie mínus by som dal že aplikácia MiFit nedokáže zobraziť výškový profil resp. prevýšenie, hoci GPS trasu berie z telefónu. Takže kto rád behá po kopcoch, alebo jazdí na MTB-čku po horách je tento náramok úplne zbytočný. Navyše sa nedá spárovať s inými aplikáciami ako strava, armour a pod.
Inak kto by ho chcel tak mu ho môžem predať za 35€, kupovaní na alze. Mám ho cca 2 týždne, ale pre mňa je nepoužiteľný.
Rada by som kúpila 👍
naramky https://www.gearbest.com/smart-watch-accessories/pp_009678965119.html?wid=1433363&lkid=45237212
cem kupit
nahradne farebne naramky https://www.gearbest.com/smart-watch-accessories/pp_009678965119.html?wid=1433363&lkid=45237212
Na YouTube je návod na češtinu resp slovenčinu. Mám mi band 2 a chcel by som sa opýtať či aj 4 samovoľne zapína merač tepu kedykoľvek a či hrozí to že po pár mesiacoch mi začne kapsula z originálneho náramku vypadávať. Ďakujem
Mňa by zaujímalo či s tým ovládaním hudby sa dá ovládať aj spotify
Ano, mozes pauznut alebo prepnut skladnu. Ukazuje aj nazov prehravanej skladby
Pre Mi Band 3 v apk Mi fit sa dá nastaviť nočný režim, ktorý stmieva displej buď stanovený čas alebo podľa západu slnku. Tak predpokladám, že by to malo mať aj Mi Band 4, či ???
Ano, je to tak aj pri Mi Band 4
Zdravým. Mam Mi Band 4. Vyskúšal som s nim behať a bol som nemilo prekvapený. Skutočná dĺžka je 5200m ale náramok mi ukázal 3720m. Podľa mňa veľmi veľká odchýlka. Ako decká hračka, taktiež pri soferovani mi pocita kroky, tak potom aka je realita. Zakladne veci ktore od náramku cakam uplne zlyhali. To že sa da menit pozadie je malo na spokojnost. Sklamanie.
Behal si len s náramkom alebo si mal pri sebe aj mobil? To je dosť podstatná vec v rámci presnosti behu. Ak si mobil nemal, tak odbehnutá dĺžka je vypočítaná odhadom na základe počtu krokov, keďže náramok nemá GPS. Ak si mobil mal, tak je možno načase kúpiť nový :)
Zdravím. Nebehal som s telefonom, ved je to nepohodlne. Cakal som odchylku +-100, 200m a nie cca 1500m. Keby sa tu dala aspoň nastavit dlzka kroku ktora by to poriesila, nemam vedomosť zeby sa to dalo. Dalej mal som mi band na stole, len tak som zapol meranie pulzu a cuduj sa svete odmeralo, ziadna hlaska ze chyba, error… Proste odmeralo, tak potom neviem na zaklade coho to meria. Dalsia anomalia, ked rano vstanem na mi band uz mam zakracanych 20, 30 krokov, aby toho nebolo malo tak soferujem auto denne cca 50km a pocas soferovania mi nabehne 20, 30 krokov.??? Dalej by ma zaujimalo odkial berie počasie, na mi band ukazuje zatiahnute 24st, realita minimum mrakov a 30st. Od Xiaomi som cakal ovela, ovela viac. To som si mohol kúpiť smejd neznamej cinskej značky podstatne lacnejsi a mal by som to iste.
Vydrz zalezi od merania tepu. Ja mam nastavene neustale merania a vydrz tak 10 dni max. Aj telefon mi vydrzi 5 dni ked ho nevyuzivam :D
krokomer uplne nefunkcne prejdem 52krokov zapocita10 a to je riadny rozdiel !!!
Ahojte, 27.10.2019 po zmene letného času na zimný sa mi na náramku MI BAND 4 aktualizoval čas na zimný, ale pri meraní tepu je čas posunutý o 1 hodinu späť, čiže ak meranie tepu prebieha o 7:00, tak do aplikácie MI FIT sa synchronizuje údaj s časom 6:00. Viete mi poradiť ako problém riešiť?
Ahoj, to je zaujímavé. Ja to mám bez problémov (myslím). Pozriem sa na to ešte :)