MojAndroid

V poradí štvrtá generácia obľúbeného smart náramku od Xiaomi ponúka množstvo zaujímavých noviniek. Od modelu Mi Band 2, ktorý oproti prvému Mi Bandu dostal displej, je práve Mi Band 4 zariadením, ktoré posúva funkcionalitu Xiaomi náramkov na úplne inú úroveň. Najnovšia verzia prichádza s farebným displejom, silnejšou batériou, možnosťou ovládania hudby v telefóne a ďalšími novinkami, ktoré určite potešia.

Najväčšie otázniky sú stále nad výdržou, v ktorej práve náramky od Xiaomi prakticky nemajú konkurenta. Ako iste vieme, farebný displej je poriadnym žrútom energie. Podarilo sa čínskemu výrobcovi opäť ponúknuť zariadenie, ktoré budú ľudia milovať?

xiaomi mi band 3 anglictina navod
Xiaomi Mi Band 3

Priznám sa, že náramok som si osobne kúpil. Pôvodným úmyslom nebola jeho kúpa kvôli testovaniu, ale chcem ho naozaj reálne používať. V týchto dňoch ho zohnať na Slovensku nie je najľahšie, no predsa len to ide. Ja som pozeral po bazároch, kde sa raz za čas objavil, taktiež v rôznych e-shopoch.

Objednávať z Číny sa mi nechcelo, pretože som nechcel čakať. Radšej som si teda priplatil. Náhodou som našiel jeden kus v Alze. Síce rozbalený, ale za 45 eur – no nekúp to. Nie je to síce cena, ktorá sa dá porovnať s čínskymi cenami, no získal som aj plnú dvojročnú záruku a istotu, že ak sa mi náramok pokazí, mám ho kam ísť reklamovať. Týmto sa však v žiadnom prípade nesnažím obhájiť slovenskú cenu, ktorá je vyššia, ako by sme si všetci priali. Na to, čo Mi Band 4 ponúka, je podľa mňa aj tak skvelá.

Dizajn sa veľmi nezmenil, zmizlo zaoblenie displeja

Ide o Global verziu bez NFC. Tá s NFC by mala byť dostupná v Číne, no neviem ako by som ju mohol využiť. Platby prostredníctvom Google Pay aj tak podporovať nebude. Pre svoj nový Mi Band 4 som si išiel osobne. Privítala ma krabička, ktorá bola väčšia, ako som očakával. Predtým som používal Mi Band 2, ktorého balenie bolo menšie než polovičné. Aspoň čo do celkových rozmerov. Práve s Mi Band 2 budem novú 4-ku porovnávať asi najčastejšie.

Po otvorení na mňa vykukol samotný náramok. Zapínací systém už veľmi dobre poznám, tu sa nič nezmenilo. Je to veľmi jednoduché a na ruke drží dobre. Možno viac by som privítal napríklad riešenie od Samsungu pri náramku Galaxy Fit. Ten sa zapína “zvnútra”, takže nehrozí náhodné odopnutie. Pri Mi Bande 2 sa mi náramok párkrát odopol, no našťastie nespadol. Pri Mi Band 4 sa mi to síce ešte nestalo, no je to asi len otázkou času.

Náramok je oproti Mi Band 2 trochu robustnejší. Výhodou je, že remienky sú kompatibilné aj s predchádzajúcou generáciou Mi Band 3. Takže ak nejaký máte doma, nemusíte ho vyhadzovať. Dizajnovo je novinka veľmi podobná predchádzajúcim generáciám. Oproti tej poslednej nie je displej zaoblený, čo osobne oceňujem. Možno to nevyzerá tak dobre, ale aj šanca jeho poškriabania je nízka. Keď už som pri poškriabaní, napríklad na e-bay nájdete jednoduché fólie či tvrdené sklá, ktorými displej ochránite. Ich cena sa pohybuje niekde okolo jedného eura.

Nový spôsob nabíjania a opäť skvelá výdrž

Veľkou novinkou je nabíjacia kolíska. Do nej náramok jednoducho vložíte a pomocou dvoch pinov sa nabije. Trvá to približne hodinu aj trištvrte. Tu sa dostávam k pravdepodobne najdôležitejšej otázke. Ako je na tom s výdržou? Odpoveď je jednoduchá. Výborne. S príchodom farebného displeja sa nič nezhoršilo a výdrž je porovnateľná s predchodcami. Niektoré zahraničné weby píšu o 10 – 15 dňoch, no mne určite vydrží dlhšie. Za deň mi úroveň nabitia batérie klesne tak o 3-4 percentá. To znamená výdrž viac, ako 20 – 25 dní. Jednoducho skvelé.

Konečne skvelá čitateľnosť na slnku

Poďme ale ďalej, k farebnému displeju. Tu prichádza ďalšia dôležitá otázka, ktorú si kladú majitelia predchádzajúcich náramkov od Xiaomi. Ako je na tom s čitateľnosťou na slnku? Znovu jednoduchá odpoveď. Výborne. S predchodcami sa to nedá ani zďaleka porovnať. Na Mi Band 2 som si musel poriadne cloniť, aby som vôbec niečo uvidel. Tu s tým nemám absolútne žiadny problém ani na priamom slnku. Palec hore pre Xiaomi. Ale aby som len nechválil. Vzhľadom na veľkosť náramku mohol byť displej pokojne väčší. Jediným nedostatkom, ktorý reálne vidím, je, že pri dostatočnom svetle je viditeľný prechod medzi koncom displeja a ostatkom náramku. Nevyzerá to veľmi dobre, vedel by som si to predstaviť aj krajšie. No čo už, nič nie je dokonalé.

Chýba automatická regulácia jasu

Displej inak ponúka veľmi pekné farby. Ide o OLED panel s rozlíšením 240 x 120 pixelov. Jednotlivé pixely síce viditeľné sú, no to mi absolútne neprekáža. V nastaveniach si môžete meniť úroveň jasu. Tu to bol pre mňa trochu boj. Náramok nevie jas meniť automaticky. To by sa mi naozaj hodilo. Ideálnym riešením pre mňa je nastaviť úroveň jasu na 4. úroveň z piatich. Vtedy ho pekne vidím na slnku a až tak mi neprekáža ani v noci.

Nastavovanie jasu

Našťastie si môžete v aplikácii nastaviť, kedy bude náramok reagovať na pohyb ruky a displej rozsvieti. V noci keď spíte sa tak samovoľne nerozsvieti. Pod displejom sa nachádza ešte dotykové tlačidlo, ktoré slúži ako krok späť. Okrem toho plní aj funkciu prebudenia displeja.

Systém a ovládanie

Ovládanie Xiaomi Mi Band 4 je veľmi jednoduché. Displej je dotykový, takže ťuknutím na položku ju vyberiete, posúvaním prsta zase rolujete ponukou. Do “menu” sa dostanete posunom zhora nadol alebo naopak. Túto ponuku si jednoducho upravíte podľa seba v aplikácii Mi Fit. K tej sa dostanem neskôr. Keďže mám Global verziu, náramok je v angličtine.

Tu je zoznam jednotlivých funkcií v menu:

 • Notifikácie – miesto, kam vám chodia všetky upozornenia (odpovedať neviete, môžete si ich len prečítať), bohužiaľ, bez diakritiky
 • Status – aktuálne informácie o počte prejdených krokov, vzdialenosti a spálených kalóriách
 • Heart Rate – monitor srdcového tepu
 • Workout – jednoduché spustenie cvičenia (beh, chôdza, plávanie atď…)
 • Weather – aktuálne počasie
 • More – tu sa nachádzajú všetky nastavenia náramku

Posunutím prsta sprava doľava alebo naopak sa dostanete do novinky, ktorú predchádzajúce generácie nepodporovali. Xiaomi Mi Band 4 je schopný ovládať aj prehrávanie hudby vo vašom smartfóne.

Fitness funkcie

Trochu mi prekáža, že náramok neponúka GPS modul. To je škoda. Ak chcete vedieť, kade ste bežali, budete si musieť so sebou zobrať aj smartfón, ktorý hodinky využijú ako GPS prijímač. Cvičenie je možné spustiť pomocou aplikácie Mi Fit z telefónu alebo, samozrejme, aj priamo prostredníctvom hodiniek.

Počas cvičenia náramok, samozrejme, počíta kroky, vzdialenosť, nepretržite meria tep. Ak máte pri sebe aj smartfón, tak zapisuje GPS pozíciu. Presnosť merania tepu žiaľ nemám ako overiť. Certifikovaný merací prístroj doma nemám, no je to veľmi podobné ako s Mi Band 2. Počas cvičenia (chôdze, bicyklovania či behania) sa po každom kilometri náramok ozve zavibrovaním. To som si počas testovania veľmi pochvaľoval. Nemusím tak pozerať na náramok a sústredím sa na cvičenie.

Xiaomi Mi Band 4 bez problémov zvládne aj vodu. Úroveň vodeodolnosti je 5 ATM, môžete s ním dokonca aj plávať. Jednou zo športových aktivít priamo v menu náramku je samotné plávanie.

Mi Fit – Vylepšená aplikácia

Aplikácia Mi Fit je už stará známa. Pred niekoľkými dňami prešla redizajnom, ktorý je teraz aktuálnejší, sviežejší. V tejto aplikácii sa nachádzajú všetky nastavenia náramku, pomocou nej ho aj spárujete a tiež tu vidíte vaše športové aktivity, spánok, kroky a podobne. Bude akýmsi vaším každodenným spoločníkom spolu s náramkom.

Ak si nepamätáte, kedy ste náramok naposledy nabíjali, aplikácia vám to povie. Uvidíte jeho aktuálny stav batérie a aj počet dní, kedy bol naposledy nabitý doplna. Nechýba ani nastavenia budíka. Tu si tiež nastavíte, z ktorých aplikácií chcete dostávať upozornenia. Zaujímavou možnosťou je vytvorenie vlastného režimu vibrovania.

Pri notifikácii prichádzajúceho hovoru máte na výber napríklad aj oneskorenie upozornenia. To znamená, že náramok začne vibrovať až po vami nastavenom čase od začiatku vyzváňania.

Záverečné hodnotenie: Ideálny spoločník

Pre mňa je Xiaomi Mi Band 4 ideálny. Od smart náramku či hodiniek očakávam niektoré základné funkcie, na ktoré som náročný. Ostatné nepotrebujem vôbec. Nepotrebujem odpovedať na upozornenia, nepotrebujem ich ani dostávať. S výnimkou notifikácie prichádzajúceho hovoru. Mojou základnou požiadavkou je výborná výdrž na jedno nabitie. Ďalej automatické meranie spánku a meranie krokov. A poslednou požiadavkou je viditeľnosť displeja na slnku. A práve toto všetko Xiaomi Mi Band 4 spĺňa.

Navyše ním môžete ovládať hudobný prehrávač v smartfóne, nevyzerá vôbec zle a má pekný displej. Keď si k tomu pripočítam veľmi výhodnú cenu, prakticky sa nemám na čo sťažovať. Hlavným nedostatkom pre mňa však zostáva chýbajúci GPS modul.

Aktuálna cena sa v overených slovenských e-shopoch pohybuje na úrovni okolo 45 eur. Z Číny si ho viete objednať za cenu približne 30 až 35 dolárov.

Kúpiť Xiaomi Mi Band 4 z GearBest za 37,99 USD

Plusy

 • Skvelá výdrž
 • Farebný displej s výbornou čitateľnosťou na slnku
 • Cena
 • Napravuje nedostatky predchodcov

Mínusy

 • Chýba GPS
 • Príliš viditeľné umiestnenie displeja
 • Náramok sa môže jednoducho rozopnúť
 • Chýba automatická regulácia jasu
 • Notifikácie si nerozumejú s diakritikou

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+