MojAndroid

Priznám sa, že náramok Samsung Galaxy Fit e ma zaujal ihneď po predstavení. V prvom rade som sa potešil, že konečne existuje lacný smart náramok, ktorý spĺňa všetky moje požiadavky a hlavne perfektnú komunikáciu s aplikáciou Samsung Health, ktorá je moja najobľúbenejšia. Predtým som používal náramok Xiaomi Mi Band 2, posledných pár mesiacov Amazfit Bip. Vyskúšal som samozrejme aj drahšie hodinky od Samsungu, Náramky od Fitbit a aj hodinky s operačným systémom Wear OS.

Porovnanie so Xiaomi Mi Band 3

Množstvo používateľov sa bude pri kúpe rozhodovať medzi týmto zariadením a veľmi vydareným náramkom Xiaomi Mi Band 3. Ten ho porazí vo výdrži, avšak Samsung má na slnku o trochu lepší displej a jednoznačne by som ho odporučil používateľom, ktorí používajú aplikáciu Samsung Health, prípadne majú smartfón od Samsungu. Ak vám na tom nezáleží, bude rozhodovanie ťažšie. Ako som už spomínal vyššie, s výdržou je na tom lepšie Xiaomi. Aplikácia Mi Fit je celkom podarená a tiež sa mi páči. Obidva náramky sú vodeodolné, avšak tu má trochu navrch Samsung, s ktorým môžete aj plávať. Xiaomi to neodporúča. Na druhú stranu, aj Mi Band 3 by mal bez problémov prežiť plávanie (na vlastné riziko). Výhodou Samsungu je automatické rozpoznávanie aktivít či nepretržité monitorovanie tepu.

Parametre

Kategória

Vlastnosti náramku Galaxy Fit e

Farba

Čierna, biela, žltá

Displej

0,74” PMOLED

64 × 128, 193 ppi

Aplikačný procesor

MCU Cortex M0 96 MHz

OS

Realtime OS

Veľkosť

16,0 (š) × 40,2 (v) × 10,9 (tl.) mm

15 g (s remienkom)

Pamäť

128 kB RAM + 4 MB ROM

Konektivita

Bluetooth

Senzory

Tepová frekvencia, akcelerometer

Batéria

70 mAh

Nabíjanie

POGO

Odolnosť

Odolnosť voči vode do tlaku 5 ATM

MIL STD 810G

Kompatibilita

Samsung, iné zariadenia Android: Android 5.0 alebo vyšší, RAM viac než 1,5 GB
iPhone: iPhone 5 a vyšší, iOS 9.0 alebo vyšší

Zaujímavé zapínanie a bez hardvérového tlačidla

Dosť bolo porovnávania, vráťme sa späť k recenzii náramku Samsung Galaxy Fit e. Okrem zaujímavého dizajnu a žltej farby ma na prvý pohľad zaujal systém zapínania. Je trochu zložitejší, no zvyknete si rýchlo. Výhodou je, že z náramku vám nič netrčí a nemáte šancu ho náhodou rozopnúť a následne stratiť. Ďalšia vec, ktorá ma zaujala, je, že neobsahuje žiadne hardvérové tlačidlo. Neviete ho tak vypnúť alebo zapnúť. Všetko funguje automaticky. Pri prvom zapnutí som si musel pomôcť nabíjačkou. Bez nej sa náramok tváril ako vypnutý, aj keď jeho úroveň batérie bola niekde na 70 percentách.

Tu narážam na prvý nedostatok – aspoň pre mňa. Kábel nabíjacej kolísky je veľmi krátky, cca 10 centimetrov. Určite by som privítal dlhší, prípadne vhod by prišla možnosť jeho odpojenia a pripojenia vlastného. To bohužiaľ možné nie je. Náramok sa nabíja veľmi podobne, ako starší Gear Fit prvej generácie. Vložíte ho do kolísky, v ktorej sa spojí s pinmi a nabíjanie je zahájené. Za približne hodinu a pol už máte náramok plne nabitý.

Malý náramok, malý displej

Takže v ruke mám žltý fitnes náramok od Samsungu za cenu pod 40 eur. Vyzerá dobre, pôsobí veľmi minimalisticky, uhladene. To sa mi páči. Žltá farba je naozaj výrazná, pokiaľ nechcete, aby na vás okoloidúci pozerali, zvolil by som radšej čiernu, prípadne bielu. Na prvý pohľad by ste sa mohli nechať oklamať, no displej nie je veľmi veľký. Vyzerá to tak, že zaberá celú prednú stranu (keďže je celá čierna), no pravdou je, že asi polovica pripadá displeju. Vo vnútri naozaj neviete, kde displej reálne končí. Vonku to však zistíte okamžite.

Zaujímavé ovládanie

Rozsvietiť ho môžem dvoma spôsobmi, pričom v nastaveniach si môžete vybrať ten svoj obľúbený. Prípadne kombináciu oboch. Štandardnou funkciou je rozsvietenie displeja zdvihnutím ruky, ale môžete prebudíte ho aj klepnutím po náramku. Vlastne, celé ovládanie sa deje len klepnutím. Je jedno, z ktorej strany, prípadne zhora. Každým klepnutím posuniete displej o obrazovku ďalej, pričom späť sa nedostanete. Musíte sa znovu preklikať k požadovanej funkcii. Ak ste niekedy mali náramok od Xiaomi, určite presne viete, ako pohyb menu funguje. Jediný rozdiel je v tom, že Samsung Galaxy fit e neponúkajú dotykový displej a ani žiadne dotykové tlačidlo.

Vybrať si môžete z týchto domovských obrazoviek

V aplikácii Galaxy Wearable, pomocou ktorej náramok pripojíte k smartfónu, si môžete vybrať miniaplikácie, ktoré bude displej zobrazovať. K dispozícii ich je 6. Môžete tak na displeji vidieť kroky, spánok, srdcový tep, kalendár, kalórie a počasie.

Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma

Pri notifikáciách je priestor na zlepšenie

Mimochodom, displej je čiernobiely a ponúka rozlíšenie 128 x 64 pixelov. Jedným z hlavných dôvodov, prečo používatelia siahajú po smart náramkoch, sú notifikácie. Ihneď na úvod musím povedať, že som veľa od Galaxy Fit e nečakal. To sa aj naplnilo. Oceňujem spoľahlivosť notifikácií. Ani raz sa mi nestalo, že by náramok pri novom upozornení nezavibroval a neukázal, čo sa v mojom smartfóne deje. Má to však háčik. Okrem toho, že na notifikácie neviete nijako odpovedať a prakticky nič s nimi urobiť, zobrazia sa len na krátku dobu. Približne 5 sekúnd. Takže ak v tomto čase nezdvihnete ruku a nepozriete sa na náramok, nebudete vedieť, kto vám píše a ani z akej aplikácie upozornenie prišlo. Už sa k tomu ani nijako nepreklikáte. Ak to stihnete, uvidíte ikonu aplikácie a základnú informáciu, prípadne meno, od koho vám prišla správa. Páči sa mi, že bez problémov zvláda aj diakritiku, takže žiadne otázniky, ako napríklad pri Mi Band sa nekonajú.

Pre používateľov je k dispozícii šestica ciferníkov, alebo inak povedané domovských obrazoviek. Tie si neviete nijako upravovať a ani pridávať nové. Avšak trúfam si povedať, že si vyberie každý. Zmeniť ciferník môžete len v aplikácii v smartfóne. Tu som si všimol, že počas nastavovania ciferníka vidíte aj obrázok náramku presne vo farbe, ktorú máte. Zaujímavá drobnosť, ktorá poteší.

Automatické sledovanie aktivity

No a dostávam sa k tomu najdôležitejšiemu – fitnes funkciám. Poteší automatické sledovanie aktivity, ktoré poznáme z drahších náramkov a hodiniek od Samsungu. Náramok Galaxy Fit e rozozná, že kráčate, beháte, veslujete či robíte nejaké dynamické cvičenie. Ihneď po rozoznaní začne sledovanie. To sa následne uloží do aplikácie S Health. Jednoduché a rýchle.

Počas chôdze mi náramok nepretržite meral tep a počítal kroky. Do aplikácie sa zaznamenala aj GPS poloha, avšak tú si smartfón našiel sám. Náramok GPS prijímačom nedisponuje. Vyskúšal som asi 30 minútovú chôdzu s náramkom na pravej ruke a hodinkami Gear S3 Classic na ruke ľavej. Rozdiely dát z oboch zariadení boli minimálne. Náramok zaznamenal 3735 krokov, zatiaľ čo hodinky 3813. Taktiež údaje zo snímača tepu boli veľmi podobné. Páči sa mi, že ak na chvíľu zastavíte, cvičenie sa tiež pozastaví. Počas testovania sa mi to stalo viackrát, väčšinou vtedy, keď som čakal na semafore.

Po každom kilometri chôdze alebo behu vás aplikácia Samsung Health upozorní, že ste práve prešli ďalší kilometer. Buď pomocou reproduktora smartfónu alebo v slúchadlách, ktoré máte práve na ušiach.

Po cvičení som si jednoducho pozrel všetky informácie priamo v aplikácii Samsung Health. Tú mimochodom považujem za najlepšiu svojho druhu. Ponúka všetko podstatné a navyše dokáže spolupracovať aj s ďalšími podobnými aplikáciami, ktoré sledujú príjem vody, bežeckými aplikáciami a mnohými inými. Ale späť k spomínanému cvičeniu. Takže v aplikácii som si pozrel, že som išiel 35 minút, prešiel 3 kilometre priemernou rýchlosťou 5,1 km/h. Ďalej nechýbajú informácie o srdcovom tepe a nadmorskej výške. A navyše, na mape si môžete pozrieť, kade ste išli. Okrem toho tu vidíte tempo (maximálne aj minimálne), taktiež maximálnu aj minimálnu rýchlosť a rovnako aj tep. Z cvičenia môžete do aplikácie pridať aj fotografiu.

Len pre úplnosť dodám, že ak vám náramok sledoval beh alebo chôdzu automaticky, GPS súradnice a teda ani mapa sa v histórii cvičení neukáže. Ak však manuálne zapnete cvičenie, pozíciu si aplikácia berie z GPS v smartfóne, a teda po skončení vidíte aj mapu.

Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma

Môžete s ním aj plávať

Samsung Galaxy Fit e je pripravený neustále monitorovať váš tep. Navyše je vodeodolný a v príručke sa píše, že s ním môžete plávať alebo sprchovať sa. Hlbšie potápanie či používanie v podmienkach, kde je silný prúd vody už výrobca neodporúča. Pribalené dokumenty tiež obsahujú informáciu o tom, že náramok je vodeodolný až do hĺbky 50 metrov. Testovaný bol však v laboratórnych podmienkach pri stojacej vode. Takže plávať áno, potápať sa nie.

Galaxy Wearable

Takže o fitnes funkciách sme si povedali a teraz sa sústredím na aplikáciu Galaxy Wearable. Ak vlastníte smartfón od Samsungu, pravdepodobne ju máte predinštalovanú. Ak nie, nevadí, jednoducho si ju stiahnete z Google Play. Samotné prepojenie náramku so smartfónom je veľmi jednoduché. Následne u mňa prebehla menšia aktualizácia a už som bol v menu.

Hneď na vrchu sa nachádza údaj o aktuálnej úrovni nabitia batérie. Toto je jediné miesto, odkiaľ túto informáciu zistíte (okrem jedného z ciferníkov). Ďalej tu máme možnosť rýchlo vojsť do aplikácie Samsung Health a zdravotných nastavení.Tu si vyberiete či chcete dostávať zdravotné oznámenia, nastavíte si denný cieľ krokov a zapnete funkciu zisťovania tréningov.

Samsung Galaxy Fit e vám môže nahradiť aj budík. Pridanie času budenia je veľmi jednoduché, učiníte tak priamo v aplikácii. Nechýba ani možnosť opakovania vo vami nastavené dni. Náramok vás v čase budenia upozorní vibráciami. Keď už som pri vibráciách, tých sa týka aj ďalšia funkcia s názvom Nájsť môj pás. Áno, v aplikácii je často použité práve slovíčko pás namiesto náramku. Nevadí, zvykol som si. Vibrácie môžete tiež kompletne vypnúť.

Zaujímavé sú rozšírené nastavenia. Okrem možnosti prebudenia obrazovky, ktoré som popísal vyššie, sa tu nachádza aj režim nerušiť. Ten si môžete dokonca aj načasovať. Ďalšou šikovnou funkciou je stlmenie jasu obrazovky, ktorú si tiež môžete naplánovať.

Výdrž batérie

Jedným z dôležitých parametrov je výdrž a samozrejme aj rýchlosť nabíjania. Samsung udáva výdrž na úrovni približne 10 dní. Mne sa však toto číslo dosiahnuť nepodarilo. Je pravdou, že náramok som využíval neustále, dole z ruky som ho dával len vtedy, keď som išiel do sprchy. Nepretržite mi počítal kroky, meral tep a spánok. Všetko automaticky. Pri takomto používaní mi batéria klesla denne o 10 – 15 percent. Celkovo som sa dostal na výdrž približne 6 dní.

Keďže najväčšou konkurenciou sú práve náramky od Xiaomi, porovnávam s nimi. Tie ponúkajú podstatne dlhšiu výdrž. Osobne mi stačí, keď mi náramok vydrží viac, ako 5 dní, čo Samsung Galaxy Fit e bez problémov zvláda. Avšak dlhšia výdrž by rozhodne nebola na škodu. Je naozaj skvelý pocit nedať náramok z ruky dole kvôli nabíjaniu mesiac či o trochu dlhšie. To sa v prípade Galaxy Fit e nestane. Minimálne 4x mesačne ho nabíjať budete.

Keď už som pri nabíjaní, prvé percentá nabiehajú celkom rýchlo. Za 30 minút nabíjania som mal vyše 50 percent batérie. Keď sa úroveň nabitia blíži k plnému, nabíjanie sa značne spomalí. To sa však deje pri každom zariadení. Náramok som dokázal z 0 na 100 % nabiť približne za hodinu a pol.

Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy Fit e som si počas testovania veľmi obľúbil. Je to malý, nenápadný náramok, ktorý spĺňa všetky moje požiadavky. Nepotrebujem funkčne nabité zariadenie, pre mňa je dôležitejšia výdrž a iné funkcie. Náramok mi každú noc automaticky meria spánok, cez deň počíta kroky a bez problémov si nastavím aj budík. Tiež sa mi páči skvelá spolupráca s aplikáciou Samsung Health. Tep meria neustále a to, že som začal behať, rozpozná automaticky a následne pridá k mojim cvičeniam. Čitateľnosť displeja na slnku stále nie je silnou stránkou, aj keď oproti konkurencii z radov Xiaomi je na tom o trochu lepšie.

Celkov však môžem Samsung Galaxy Fit e odporučiť. Tí, ktorí vlastnia smartfón od Samsungu, by tento náramok určite mali zvážiť a uprednostniť pred konkurenciou. Rovnako sa to týka aj tých, ktorí by radi využívali aplikáciu Samsung Health – rovnako, ako ja. A tí ostatní si musia rozmyslieť, čo od smart náramku očakávajú, pretože konkurencia je naozaj silná. A nakoniec, náramok funguje aj s iPhonmi :)

Plusy

  • výborná spolupráca so Samsung Health
  • automatické rozpoznávanie aktivity
  • nepretržité meranie tepu
  • je možné s ním aj plávať
  • minimalistický dizajn
  • zaujímavé farebné varianty

Mínusy

  • privítal by som dlhšiu výdrž
  • krátky nabíjací kábel
  • notifikácie sa zobrazia len krátko a znovu ich už nezobrazíte
  • slabšia čitateľnosť na slnku (aj keď o trochu lepšia ako Mi Band 3)
Náš tip
Xiaomi Mi Band 3 vs Mi Band 2: Čo sa zmenilo? | POROVNANIE
11.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+