MojAndroid

Samsung na tohtoročnej mediálnej udalosti Samsung Unpacked 5 okrem svojej vlajkovej lode predstavil aj nové hodinky Galaxy Gear 2 a príjemne prekvapil fitnes náramkom Gear Fit. Novinkou chce zaujať predovšetkým všetkých nadšencov športu a tých, ktorí sa aspoň trochu chcú starať o svoje zdravie. Funkciami nabitý náramok si totiž dáva za úlohu sledovať váš pohyb, spánok či merať srdcový pulz. Nie všetky funkcie sú však zamerané na monitoring športových aktivít. Samsung Gear Fit vám bezproblémovo zobrazí aj notifikácie z mobilu, či umožní odpovedať na prichádzajúci hovor preddefinovanou správou, vďaka čomu sa stáva zaujímavou alternatívou aj pre ľudí, ktorí hľadajú inteligentné zariadenie na zápästie.

KONŠTRUKCIA

Náramok Gear Fit je výnimočný vo viacerých ohľadoch. Po konštrukčnej stránke ide o unikát, ktorý ako prvý na svete používa zakrivený Super AMOLED displej vsadený do náramku. Na jeho výrobu bol použitý predovšetkým plast, výnimku však tvorí displej chránený sklom Gorilla Glass 3 a vymeniteľný remienok vyrobený z gumy. Výhodou je, že konštrukcia Gear Fit je vodeodolná, za čo vďačí certifikácii IP67.

Recenzia-Samsung Gear Fit-7

Samsung Gear Fit vďaka jeho rozmerom a hmotnosti na ruke takmer nepocítite. Je preto vhodný aj na nosenie počas celého dňa, či počas spánku. Ak sa s náramkom už raz zžijete, budete ho pravdepodobne dávať dole len vtedy, keď ho budete potrebovať nabiť. Komfort pri nosení zvyšuje aj samotný remienok, ktorý je z vnútornej strany vrúbkovaný, čo zabezpečuje dobrú cirkuláciu vzduchu aj pri nosení. Zabraňuje sa tak nadmernému poteniu pod náramkom. Navyše, dostupný je v niekoľkých farebných prevedeniach s rôznymi vzormi, takže môže odrážať osobitný štýl alebo náladu každého používateľa.

Recenzia-Samsung Gear Fit-11

Predná strana je charakteristická rovnakými dizajnovými črtami ako Samsung Galaxy S. Displej teda lemuje výrazný strieborný rámik, ktorý mierne vystupuje nad zvyšné časti konštrukcie. Boky zariadenia nie sú ničím výnimočné a nájdete na nich len jediné tlačidlo, ktoré slúži na zapnutie/vypnutie náramku a po nastavení reaguje aj na dvojité stlačenie. To umožní rýchle spustenie krokomeru, merača pulzu, stopiek, časovača a ďalších funkcií.

Recenzia-Samsung Gear Fit-3

Najzaujímavejšia je nepochybne spodná časť, ktorá v sebe ukrýva optický senzor pre meranie srdcového pulzu a taktiež päticu pinov, ktoré prostredníctvom doku slúžia na pripojenie klasickej micro USB nabíjačky.

Recenzia-Samsung Gear Fit-10

DISPLEJ

Displej Gear Fit je skutočnou špecialitkou. Na rozdiel od hodiniek Galaxy Gear nemá totiž štvorcový tvar, ale je natiahnutý viac do dĺžky. To umožnilo jeho vtesnanie do rozmerov náramka, ktorý pohodlne upevníte na ruku. Samotný displej je veľmi dobre čitateľný aj vonku a za jasného slnečného dňa. Na dotyk reaguje dobre a ponúka na výber aj niekoľko intenzít podsvietenia. Osobne som náramok používal s nastaveným piatym stupeňom intenzity, ktorý mne osobne vyhovoval najviac. K dispozícii je ešte posledný (šiesty) tzv. externý režim podsvietenia, ktorý sa však aktivuje len po dobu 4 minút a následne klesne o jednu úroveň nižšie. Automatická regulácia chýba.

Recenzia-Samsung Gear Fit-6

Rozlíšenie 128 x 432 px je dostatočné a pri používaní som nedostatok pixelov vôbec nepociťoval. Text, ako aj ikony a ostatná grafika je dobre čitateľná, oceňujem aj to, že na displeji sa takmer vôbec nezachytávajú odtlačky prstov. Výbornou správou je to, že orientáciu displeja je možné nastaviť podľa toho, či náramok nosíte na pravej alebo ľavej ruke. Otočiť môžete aj zobrazenie z vodorovného na horizontálne, čo pri prvých verziách firmvéru nebolo úplnou samozrejmosťou. Samsung však túto možnosť pridal neskôr pomocou aktualizácie.

Prostredie náramku Gear Fit si môžete prispôsobiť pomocou pozadí. Na výber máte niekoľko preddefinovaných obrázkov, no nič vám nebráni v tom, aby ste pomocou aplikácie v mobile nastavili aj ľubovoľný iný. Zvoliť môžete aj štýl hodín, ktoré sa na displeji zobrazia. Po zapnutí Gear Fit sa môže objaviť napríklad obrazovka s hodinami a počasím, hodiny s aktuálnym dátumom alebo krokomerom.

Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-10 Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-9

Pohyb v používateľskom prostredí Gear Fit je intuitívny a v podstate pozostáva len z pohybu v horizontálnom, či vertikálnom smere, v závislosti od orientácie displeja. Ťuknutím sa potvrdzuje výber. Menu je rozdelené do niekoľkých položiek a úrovní. Nájdete tu prístup k hlavným funkciám zariadenia, akými sú napríklad krokomer, časovač, stopky, či meranie srdcového pulzu. Funkcií na vyskúšanie je tu však viac.

Sledovanie športových aktivít

Náramok Samsung Gear Fit poteší predovšetkým športovo založených používateľov, no naprázdno neobídu ani ostatní.  Pomocou senzorov v náramku je možné spoľahlivo monitorovať nielen počet krokov, ktoré prejdete počas dňa, ale aj iné športové činnosti, ako beh, chôdzu, bicyklovanie, či turistiku. Pri posledných dvoch menovaných činnostiach sa okrem tepovej frekvencie zaznamenávajú aj GPS súradnice. Poďme si však jednotlivé funkcie popísať bližšie.

Náramok dokáže fungovať aj samostatne, no pre využitie všetkých funkcií je nutné jeho spárovanie s kompatibilným telefónom. Aplikácia na ovládanie Gear Fit je dostupná prostredníctvom obchodu Samsung Apps.

Gear Fit dokáže bezproblémovo monitorovať váš spánok. Večer si ho pripnete na ruku a ráno pri prebudení zistíte, ako dlho ste spali a akú časť noci ste strávili bez pohybu. Krokomer je dostatočne citlivý a inteligentný na to, aby rozpoznal kroky od trasenia rukou, či od jazdenia autom cez nerovnosti. Aktivovať ho môžete napríklad aj keď máte zariadenie len niekde v ruksaku, kabelke alebo vo vrecku nohavíc. Nastaviť sa dá aj denný cieľ, ktorý chcete dosiahnuť alebo prekonať.

Recenzia-Samsung Gear Fit-4

Ďalšou vymoženosťou náramku je jeho predurčenie na sledovanie športových aktivít. V časti venovanej cvičeniu je možné monitorovať beh, chôdzu, turistiku alebo jazdu na bicykli. Všetky tieto činnosti a ich údaje sa po ukončení ukladajú do pamäte a neskôr synchronizujú s aplikáciou S Health. V nej nájdete všetky štatistiky, ako aj mapovové podklady k tomu, kade ste prechádzali.

Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-12 Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-15

Náramku nechýba ani funkcia stopiek s možnosťou pozastavenia a záznamu medzičasov. Samozrejmosťou je aj časovač, ktorý vám odpočíta vami nastavený čas – napríklad pri cvičení. Na jeho uplynutie budete upozornení vibráciou. Srdcový tep je možné merať v reálnom čase nielen pri športových činnostiach, ale aj mimo nich. Môžete si zmerať tepovú frekvenciu po ukončení cvičenia alebo len tak počas toho ako sedíte.

Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-21 Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-14

Notifikácie a ďalšie vychytávky

Náramok Samsung Gear Fit samozrejme nie je určený len pre športovcov a výborne poslúži aj tým športovo menej zanieteným. Podporuje totižto zobrazovanie notifikácií zo spárovaného zariadenia, hľadanie mobilu, či ovládanie hudobného prehrávača. Zobrazovanie upozornení je možné nastaviť priamo v aplikácii Gear Fit na mobile. Na displeji náramku sa vám teda môžu zobrazovať len upozornenia z Gmailu, Hangouts alebo inej aplikácie. K dispozícii sú rôzne inteligentné funkcie pre oznámenia, vďaka ktorým sa napríklad zastaví zobrazovanie notifikácií na Gear Fit počas toho ako používate telefón (výnimkou sú tel. hovory a budíky) alebo sa ponechá vypnutá obrazovka aj pri prijatí oznámenia (opäť s výnimkou prichádzajúcich hovorov a budíkov, ktoré displej aktivujú vždy).

Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-7 Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-4

Priamo na zobrazovacej jednotke sa objavia aj ukážky správ, ktoré môžete zobraziť vo vertikálnej alebo horizontálnej polohe, prípadne ich prepnúť, aby sa zobrazili v aplikácii na smartfóne. Prichádzajúci hovor je možné z náramku Gear Fit odmietnuť alebo poslať niektorú z preddefinovaných správ. Budík je možné taktiež zrušiť s gestom na displeji. Neviete kde ste založili telefón? Pomocou Gear Fit si naň môžete jednoducho prezvoniť a nájsť ho podľa zvonenia.

Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-6 Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-5

Batéria na Gear Fit vo väčšine používateľských scenárov, aspoň v mojom prípade, vydržala v priemere tri dni. Nie je teda nutné, aby ste náramok dávali zo zápästia dole každý deň.

Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-1

KOMPATIBILITA

Náramok Samsung Gear Fit je kompatibilný so 17 zariadeniami spoločnosti Samsung, no dá sa spojazdniť aj na iných zariadeniach – viď tip na článok. Toto sú kompatibilné Samsung zariadenia: Samsung Galaxy S5 / Galaxy Grand 2 / Galaxy Note 3 / Galaxy Note 3 Neo / Galaxy Note 2 / Galaxy S4 / Galaxy S3 / Galaxy S4 Zoom / Galaxy S4 Active / Galaxy S4 mini / Galaxy Mega 6.3 / Galaxy Mega 5.8 / Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) / Galaxy NotePRO (12.2) / Galaxy TabPRO (12.2/10.1/8.4).

Náš tip
Samsung Gear Fit fungujú s Nexusom 5, HTC aj inými smartfónmi

Ako som používal Samsung Gear Fit ja

Samsung Gear Fit som používal viac ako týždeň, pričom na nabíjačke sa za tento čas ocitol asi trikrát. Väčšinu dňa som ho používal ako klasické hodinky,  jas displeja som mal nastavený na piaty stupeň, čo v mojom prípade plne postačovalo. Na náramku od Samsungu som si zamiloval najmä notifikácie, vďaka ktorým som v mnohých situáciach nemusel zbytočne vyťahovať telefón z vrecka nohavíc. Ak prišla správa, ktorá nebola urgentná alebo si nevyžadovala okamžitú odpoveď, mohol som mobil kľudne nechať na pokoji vo vrecku nohavíc alebo v ruksaku. Taktiež odmietnutie prichádzajúceho hovoru mi prišlo minimálne v jednej situácii viac než vhod.

Recenzia-Samsung Gear Fit-funkcie-11

Keďže cez týždeň si zvyknem aj zabehať a rád sledujem štatistiky ako prebehnutá vzdialenosť, spálené kalórie a trasu kade bežím, používal som Gear Fit aj pri tejto činnosti. Merač srdcového pulzu je pomerne presný a mal som ho možnosť  porovnať aj s ďalším zariadením. Rozdiel v ukazovateli tepovej frekvencie bol zanedbateľný. Nevýhodou však je, že ak vám Gear Fit nejakým spôsobom skĺzne z dobrej polohy na ruke, tak bude meranie nepresné (bežať do kopca a mať pritom pulz niečo cez 70, tu asi nebude niečo v poriadku). Väčšinu času však fungoval spoľahlivo. Čo by som pri tomto zariadení aspoň ja osobne uvítal, je tenší profil a možno trochu pútavejší dizajn. V spoločnosti manažérov alebo vyššie postavených ľudí pravdepodobne urobíte väčší dojem s hodinkami Gear 2 alebo s tými klasickými ručičkovými.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Samsung tento rok jednoznačne s novinkou Gear Fit zabodoval. Stal sa vôbec prvým výrobcom, ktorý takéto zariadenie dokázal vyrobiť. Navyše, ako prvý na svete použil v náramku aj flexibilný OLED displej, ktorý kopíruje zakrivenie ruky. Náramok Samsung Gear Fit však nie je určený pre každého a pravdepodobne zaujme predovšetkým nadšencov najnovších technológií a športovo založených používateľov. Od kúpy by vás mohla odradiť aj cena, ktorá sa pohybuje na úrovni 180 eur –> porovnaj ceny. Aj napriek nej považujem náramok Gear Fit za krok vpred, ktorý ukazuje smer, akým sa budú inteligentné zariadenia na ruku uberať. Predpokladám, že Samsung nebude jediným výrobcom, ktorý príde s podobným zariadením a v druhom polroku sa pravdepodobne objaví konkurencia aj od Applu. V čase písania tejto recenzie však platí, že Samsung je zatiaľ jediným výrobcom, ktorý takýto náramok na ruku ponúka širokej verejnosti.

Recenzia-Samsung Gear Fit-1

16.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+