MojAndroid

Je to už 13 rokov, čo do sveta smartfónov prišlo prvé zariadenie s operačným systémom Android – T-Mobile G1, tiež známy ako HTC Dream. Odvtedy sa veľa zmenilo nie len v oblasti hardvéru, ale aj v samotnom operačnom systéme. Portál Android Police sa vrátil v čase a zaspomínal si, čo tento smartfón svojho času ponúkal.

HTC Dream neohúril špecifikáciami, ale novým operačným systémom

Špecifikácie zariadenia boli na rok 2008 prijateľné, dnes by už však ani zďaleka neobstáli. Telefón bol poháňaný procesorom Qualcomm MSM7201A s jediným ARM11 jadrom bežiacim na neuveriteľných 528 MHz spolu s grafickým procesorom Adreno 130.

HTC Dream
Foto: Wikipedia.org

Mal tiež 192 MB RAM a iba 256 MB interného úložiska (ktoré bolo možné rozšíriť pomocou microSD karty), podporoval technológie 3G, Bluetooth 2.0, Wi-Fi a nabíjal sa pomocou mini (nie micro) USB portu. V jednej veci však predbehol svoju dobu, nemal totižto 3,5 mm jack. Taktiež ponúkal QWERTY klávesnicu, čo z neho urobilo veľké (117,7 x 55,7 x 17,1 mm) a pomerne ťažké (158 g) zariadenie na to, že mal len 3,2″ TFT displej.

Hlavnou výhodou modelu však neboli jeho špecifikácie, ale nový systém, na ktorom bežal. Android 1.0 mal síce mnoho nedostatkov a zvláštností, ​​ale poskytol svetu predstavu o tom, čo príde v budúcnosti.

Apple dostal silnú konkurenciu

Android v porovnaní s jeho hlavným konkurentom, systémom iOS (vtedy známy ako iPhone OS), ponúkal prispôsobiteľnú domovskú obrazovku, miniaplikácie, notifikačnú lištu a možnosť kopírovať a vkladať text. Chýbala však podpora funkcií, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť, ako sú živé tapety, navigácia v reálnom čase, prevod reči na text a priblíženie.

Veľkou výhodou systému bolo, že bol open-source, vďaka čomu ho mohli používať aj ostatní výrobcovia. Na Apple to vyvinulo obrovský tlak a Steve Jobs ešte pred svojou smrťou sľúbil, že Android zničí. O niekoľko rokov na to sa však stal plnohodnotným a vyspelým operačným systémom.

Android sa stal mainstream až o niekoľko rokov neskôr

Modelu HTC Dream sa darilo, spoločnosť T-Mobile v apríli 2009 oznámila, že sa predalo až milión kusov. Android sa však stal mainstream až s príchodom smartfónu Motorola Droid v roku 2009, z ktorého sa prvý týždeň predalo 250 tisíc kusov a s modelom Samsung Galaxy S v roku 2010.

Za posledné desaťročie sme teda prešli riadny kus cesty a zdokonaľovanie Androidu pokračuje aj naďalej. Čoskoro uvidíme stabilnú verziu už 12. vydania tohto systému.

Náš tip
Miznúce správy na WhatsApp. Ako na to? | Návod
30.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+