MojAndroid

Posledný štvrťrok nerezonujú v médiách o mobilných technológiách tak veľmi správy o nových smartfónoch ako o kauze Huawei a USA. V rámci obchodnej vojny amerického prezidenta Donalda Trumpa voči Číne bol 2. najväčší výrobca smartfónov na svete obvinený zo špionáže v prospech čínskej vlády a americké ministerstvo obchodu vydalo zákaz predaja technológií tejto firme. Ten sa rozhodla plniť aj spoločnosť Google, ktorá stojí za systémom Android, ktorý poháňa smartfóny Huawei. Teraz ale údajne podľa zdrojov denníka Financial Times začína prekvapivo tlačiť na americké ministerstvo kvôli prehodnoteniu zákazu.

Ten obrat prichádza pravdepodobne ako reakcia na chystaný samostatný operačný systém spoločnosti Huawei pomenovaný Hongmeng, ktorý sa má mimo čínskeho trhu nazývať Ark Os. Google argumentuje tým, že vytvorenie ďalšieho operačného systému by iba zvýšilo fragmentáciu Androidu aj riziko väčšieho rozšírenia škodlivého kódu v ňom. Ministerstvo obchodu pritom už jednej žiadosti vyhovelo a vydalo trojmesačný odklad zákazu tak, aby mohol Google zabezpečiť už existujúce Huawei smartfóny na americkom trhu. Je otázne, či takáto zmena postoja bude ale vypočutá. Čínska vláda totiž pred pár dňami pohrozila tvrdými odvetnými opatreniami proti americkým firmám aj občanom v prípade, že sankcie budú pokračovať.

Náš tip
Spoluzakladateľ ARM: Zákaz spolupráce s Huawei bude pre ARM neuveriteľné škodlivý

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+