MojAndroid

Posledný štvrťrok nerezonujú v médiách o mobilných technológiách tak veľmi správy o nových smartfónoch ako o kauze Huawei a USA. V rámci obchodnej vojny amerického prezidenta Donalda Trumpa voči Číne bol 2. najväčší výrobca smartfónov na svete obvinený zo špionáže v prospech čínskej vlády a americké ministerstvo obchodu vydalo zákaz predaja technológií tejto firme. Ten sa rozhodla plniť aj spoločnosť Google, ktorá stojí za systémom Android, ktorý poháňa smartfóny Huawei. Teraz ale údajne podľa zdrojov denníka Financial Times začína prekvapivo tlačiť na americké ministerstvo kvôli prehodnoteniu zákazu.

Ten obrat prichádza pravdepodobne ako reakcia na chystaný samostatný operačný systém spoločnosti Huawei pomenovaný Hongmeng, ktorý sa má mimo čínskeho trhu nazývať Ark Os. Google argumentuje tým, že vytvorenie ďalšieho operačného systému by iba zvýšilo fragmentáciu Androidu aj riziko väčšieho rozšírenia škodlivého kódu v ňom. Ministerstvo obchodu pritom už jednej žiadosti vyhovelo a vydalo trojmesačný odklad zákazu tak, aby mohol Google zabezpečiť už existujúce Huawei smartfóny na americkom trhu. Je otázne, či takáto zmena postoja bude ale vypočutá. Čínska vláda totiž pred pár dňami pohrozila tvrdými odvetnými opatreniami proti americkým firmám aj občanom v prípade, že sankcie budú pokračovať.

Náš tip
Spoluzakladateľ ARM: Zákaz spolupráce s Huawei bude pre ARM neuveriteľné škodlivý

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • 🍺Šariš 12 a Borovička

  😁😁😁

 • Peter Kmec

  Všetci vieme prečo to Google “zrazu” robí… Prišli by o miliardy $ a časom možno aj o pomerne veľké % “trhového koláča”.
  Teraz však neviem, ku ktorej variante sa postaviť:
  1) Jasné, ak by Huawei zostal na Androide podporovanom Google-om, bolo by to super. Ideál, nič sa nemusí meniť, všetko bude frčať ako má, bude sa pokračovať akoby nič…
  2) Huawei vyvinie vlastný OS a konečne ukáže tomu oranžovému McDonaldovi, že to vo svete ide aj bez Američanov…

  Hmmmm, riadna Sofiina voľba :/

  • nikto

   hmm to si nemyslim ze ked pride hafhaf so svojim ark os ze to bude bombonik ako si ty myslis. nezabudaj ako dopadol WM. ziadny vyrobcovia app sa on nebyli atd atd. nechce sa mi to rozpisovat. pekny dniiik

   • iChuj

    No, to je pravda, ale Mobily a WM bol len pokus. Nezabúdaj, že pre nich to nieje a ani nebol hlavný zdroj príjmu, kdežto pre Huawei predaj mobilov predstavuje dosť veľké % tržieb. Ja im držím palce, už len preto, že Gogel bude ťažšie zhŕňať prachy na pokuty. A konkurencia je potrebná v tejto jednofarebnej dobe. Možno ich (myslím všetkých výrobcov) konečne začnú zaujímať aj zákazníci a nielen ich údaje, ktoré môžu speňažiť.

   • jopo00

    Toto je podstatne odlišná situácia v porovnaní s WM. Treba vziať do úvahy aj spotrebiteľov. Číňania sa zomknú okolo Huawei. V Rusku a pravdepodobne aj v Indii tiež podporia Čínu – a to hovoríme o polovici svetovej populácie. HW moderných čínskych mobilov už v mnohom predčí predražené iPhony. Takže nový OS od Huawei má reálne šance na úspech. A čo sa týka bezpečnosti – u Huawei je riziko odpočúvania, na druhej strane min. u iPhone je to potvrdená istota.

 • FILO

  Google by sa mal začať obávať o dizajn svojich pixelov. Lebo prídu aj o záujemcov v USA 😄

 • HK

  Urobiť si svoj systém je ako spravit systém podobný Windowsu … Za pokus to stojí…..

 • Jerusalem Israel

  Raz a navždy ukázať amíkom, že diktovať mimo USA sa nevypláca… Invazívna pliaga…

+