MojAndroid

Pokiaľ pravidelne sledujete novinky zo sekcie kauzy Huawei a USA, určite sa zachytili informáciu o tom, že Huawei pre svojich používateľov chystá vlastný operačný systém. Keďže spolupráca s Google a jeho Androidom bola nútene ukončená, čínsky gigant sa rozhodol ísť svojou vlastnou cestou. V tomto článku si zhrnieme všetky doteraz známe informácie o tomto pripravovanom operačnom systéme.

Čínsky výrobca má jedinečnú príležitosť prekvapiť

Nedávne správy spravili “poplach” o tom, že Huawei oficiálne vydá nový OS pre svoje modely už v júni tohto roka. Nakoniec sa však zistilo, že išlo o klamlivé informácie a čínsky gigant vydá vlastný operačný systém až na jeseň tohto roka pre domácu krajinu, keďže na ňom ešte stále pracuje. Na slovenské zariadenia údajne dorazí až začiatkom roka 2020.

Huawei pravidelne aktualizuje svoje modely

Aj napriek tomu, že Huawei bude stále mať k dispozícii open-source verziu Android bez prítomnosti Služieb Google Play (ktorých obchod s aplikáciami by mohol byť nahradený za Aptoide), výrobca sa rozhodol prejsť na vlastnú cestu. Ich operačný systém bude plne kompatibilný so všetkými aplikáciami pre Android, čo je azda najzákladnejšou vlastnosťou.

Hovorí sa, že operačný systém od Huawei by sa mohol volať indeoenOS, HUAWEI ARK OS, HUAWEI ARK, ARK OS alebo HongMeng OS. Podľa nášho názoru by však názov mal byť čo najbližšie k angličtine. Operačný systém má byť skutočne cross-platformový, a fungovať má nielen na smartfónoch, ale i na osobných počítačoch, nositeľnej elektronike (fitnes náramky, smart hodinky…), tabletoch, autách a televízoroch.

Nadstavba EMUI zrejme zostane históriou

Inšpiruje sa Huawei inými výrobcami?

Najnovšie informácie taktiež hovoria o Huawei AppGallery, čo má byť market s aplikáciami v systéme HongMeng OS, ktorý sa však medzinárodne má volať ARK OS. Jedná sa o skutočne zaujímavú informáciu, ktorá odhalila nielen názov obchodu, ale aj pomenovania pre samotný operačný systém. Ten pravdepodobne bude niesť prvky ich nadstavby EMUI, avšak mal by disponovať mnohými novými funkciami, ktoré nám zrejme budú známe i z iných nadstavieb.

Čo sa týka nasadenia operačného systému do obehu, tak existujú dva varianty. Prvým, viac pravdepodobným variantom je, že súčasné smartfóny od Huawei/Honor budú do konca podpory dostávať bezpečnostné aktualizácie Androidu spolu s jeho veľkými aktualizáciami, avšak s možnosťou, že niektorá z nich nahradí Obchod Play za Aptoide alebo vyššie spomínaný Huawei AppGallery. Nové modely však už budú disponovať ich vlastným OS.

Smartfón na obrázku: Huawei P Smart 2019

Druhou, radikálnejšou možnosťou je, že Huawei vydá prostredníctvom OTA aktualizácie ich vlastný systém na súčasne telefóny, ktorý nahradí Android. To sú však iba dve z viacerých možností, ako môže všetko prebehnúť. Každopádne, kúpili by ste si smartfón od tohto výrobcu s ich vlastným operačným systémom? Svoj názor nám napíšte do diskusie nižšie.

Pre viac informácií nezabudnite sledovať náš web v sekcii kauza Huawei a USA.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+