MojAndroid

Čínske Ministerstvo obchodu oznámilo, že bude na čiernu listinu pridávať všetky nespoľahlivé podniky v krajine. Krajina k tomu bola údajne donútená, dôvodom má byť spoločnosť Huawei, ktorá je najväčšou technologickou spoločnosťou v Číne a ocitla sa na americkom blackliste. Najväčším problémom zákazu obchodovania amerických firiem s Huawei je, že zariadenia Huawei stratia podporu Googlu. To znamená žiadny Gmail, YouTube a teoreticky ani žiadny Android.

“Peking je nútený zostaviť čiernu listinu po tom, čo USA obmedzili Huawei. Toto je posledná možnosť. Spoločnosti, ktoré sa dostanú na čiernu listinu, budú obmedzené z hľadiska predaja, investícií a obchodných licencií v Číne.” Povedal Mei Xinyu, výskumný pracovník vo výskumnom inštitúte v rámci ministerstva obchodu.

Niektorým jednotlivcom budú dokonca zamietnuté ich cesty do krajiny, rovnako ako iné aktivity či zamestnanosť. Ministerstvo obchodu vyhlásilo, že sa na čiernu listinu dostanú všetky spoločnosti alebo jednotlivci, ktorí nejakým spôsobom porušia trhové pravidlá alebo zmluvné záväzky, a tým ublížia čínskym obchodným právam a záujmom, ako aj národnej bezpečnosti.

Mohlo by to mať vážne hospodárske následky

Čína dúfa, že to pochopia Američania a svet pochopí. Rozhodnutie pridania spoločností na čiernu listinu by mohlo ublížiť tisíckam zahraničných firiem, pôsobiacich v Číne. Tiež by znamenalo stratu mnohých pracovných pozícií a celkový úpadok hospodárstva.

Tento krok Pekingu je logickým vyústením kauzy Huawei a USA. Americké spoločnosti majú aktuálne zakázané obchodovať s čínskym Huaweiom. Čínska strana to berie ako spôsob, ktorým chce USA zabrániť fungovaniu úspešnej neamerickej spoločnosti na americkom trhu.

Náš tip
Máte Huawei alebo Honor: Aký osud čaká značku na Slovensku? Poznáme vyjadrenia operátorov

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+