MojAndroid

Internetový prehliadač Google Chrome už nejakú dobu umožňuje na platforme Windows a Mac používať úsporný režim Google Lite, ktorý ušetrí prenesené data pri prezeraní webových videí. Táto funkcia už podľa portálu TechDows dorazila aj do mobilnej aplikácie Google Chrome pre systém Android.

 

Nová funkcia vám ušetrí predplatené dáta

Webové videá sú kvôli vyššiemu 4K rozlíšeniu stále viac dátovo náročnejšie a tak sa Google rozhodol do prehliadača integrovať šetrný režim podporujúci tzv. Lite video. Lite video simuluje  nízku šírku pásma obmedzením odoziev médií, čím umožní MSE prehrávačom videa znížiť rozlíšenie a spotrebovať menej dát. Dátová náročnosť videa tak bude podstatne menšia, čo pomôže ľudom s pomalým mobilným internetom alebo malý dátovým paušálom.

Google Chrome Lite video aktivácia

Ako aktivovať Lite videá?

Nová funkcia by mala byť dostupná od verzie prehliadača Google Chrome s číselným označením 68. Zapnete ju pomocou skrytého menu pre experimentálne funkcie, ktoré spustíte cez URL riadok zadaním spojenia chrome://flags. Následne si dáte v políčku Search flags vyhľadať slovo Lite. Pokiaľ sa vám ako výsledok vyhľadávania zobrazí položka EnableLiteVideos a Force LiteVideos Decision, tak stačí zaškrtnúť Enable a dať reštartovať prehliadač. Odteraz sa vám budú webové videá zobrazovať  v úspornejšom režime.

Čo ešte ukrýva skryté menu?

Skryté menu chrome://flags skrýva aj množstvo ďalších zaujímavých funkcií. Pokiaľ máte smartfón s veľkým displejom, tak si môžete pre pohodlnejšie ovládanie presunúť niektoré tlačidla Google Chrome na spodnú lištu. Stačí vo vyhľadávaní zadať spojenie Chrome Duet a dať Enabled. Následne si po reštartovaná stačí vybrať z troch možnosti zobrazenia spodného navigačného panelu.

Náš tip
Toto je TOP 10 Android aplikácií, ktoré Slováci sťahujú najčastejšie (7/2020)
16.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+