MojAndroid

Prednedávnom dostal Facebook pokutu vo výške 5 miliárd dolárov za škandár Cambridge Analytica. Ešte to nestihlo ani poriadne odznieť a už je tu ďalší problém. Spoločnosti údajne unikli ďalšie používateľské dáta, medzi ktorými boli aj telefónne čísla.

Na svet sa tak dostala databáza, ktorá číta neuveriteľných 419 miliónov telefónnych čísiel používateľov Facebooku. 133 miliónov z USA, 18 miliónov z Británie či 50 miliónov z Vietnamu. O databáze slovenských čísiel sa zatiaľ nepíše.

Kombinácia používateľského mena a telefónneho čísla môže byť nebezpečná

Záznamy, ktoré unikli, neobsahovali len telefónne čísla používateľov, ale aj ich používateľské mená. Samotné používateľské mená sú verejne dostupné, na Facebooku si ich môže nájsť každý. No nebezpečná môže byť ich kombinácia práve s telefónnymi číslami.

Facebook únik telefónnych čísiel

Najčastejším a najjednoduchším spôsobom, ako je možné tieto telefónne čísla zneužiť, je prezváňanie a spamovanie obete, ktorej číslo uniklo. Avšak šikovnejší hackeri môžu ísť ešte ďalej. Podľa PhoneArena sa v niektorých prípadoch môžu teoreticky zmeniť heslá či adresy účtov a na náklady poškodeného objednávať tovar, ktorý príde na inú adresu.

Náš tip
Hackli mi účet na Facebooku aj Azete (Pokeci). Ako som to vyriešil?

5.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+