MojAndroid

Aktulalizované 24.7.2019:

Je rozhodnuté. Facebook bude musieť zaplatiť obrovskú pokutu, až 5 miliárd dolárov. Informoval o tom portál Techcrunch. Vyšetrovanie škandálu Cambridge Analytica trvalo vyše roka a spočiatku sa hovorilo o pokute 3 miliardy dolárov. Nakoniec je z toho až 5 mld. Pokuta bola odsúhlasená komisármi v pomere 3:2. Doteraz ide o najväčšiu pokutu, aká bola kedy technologickej spoločnosti v súvislosti so súkromím používateľov udelená.

Okrem samotnej pokuty bude musieť spoločnosť vytvoriť výbor pre ochranu súkromia a tiež sa musí zaručiť za to, že bude rešpektovať súkromie používateľov. Tiež bude musieť určiť tých, ktorí budú zodpovední za dodržiavanie predpisov a tiež za dodržiavanie programu ochrany osobných údajov na Facebooku. Riaditeľ Facebooku, Mark Zuckerberg, nebude môcť týchto ľudí prepustiť aj napriek tomu, že má väčšinovú kontrolu nad Facebookom.

Pôvodný článok:

Určite si mnohí z vás spomenú na škandál Cambridge Analytica. Štúdie vtedy odhalili, že Facebook pristupuje k množstvu súkromných dát jeho používateľov. Kauza teraz zrejme vyvrcholila, pretože americkému gigantovi bude pravdepodobne udelená pokuta vo výške 5 miliárd amerických dolárov.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Škandál Facebooku bude riadne potrestaný

V apríli tohto roka so hovorilo o pokute 3 miliardy dolárov. Teraz však vyšla na povrch ozajstná výška pokuty, ktorá je hneď o 2 miliardy vyššia. Tento škandál bol zrejme jedným z najväčších, aký kedy svetoznáma spoločnosť, akou je Facebook zažila. Nehovoriac o ďalších, kurióznych škandáloch, ktoré nasledovali potom.

Pre Federal Trade Commission (FTC) je to zatiaľ historicky najvyššia pokuta, ktorú kedy udelili. Druhou najvyššou čiastkou, ktorú FTC udelilo pre technickú spoločnosť dosahuje výšku 22,5 miliónov dolárov. Pokuta bola práve pre Google a stalo sa tak v roku 2012.

Možno by ste očakávali, že po ohlásení výšky pokuty akcie Facebooku klesnú. Nuž, paradoxom je, že ešte narástli. Konkrétne o 1,8 %. Posledný štvrťrok americká spoločnosť zarobila 15,1 miliárd dolárov, takže trest rozhodne pocíti. Zmení Facebook svoje správanie, alebo bude počet škandálov v budúcnosti i naďalej narastať? Je tento rázny trest preň dostatočný?

Náš tip
Facebook tvrdí, že Cambridge Analytica nezneužila dáta používateľov z EÚ

Náš tip
Facebook čelí pokute v USA a jeho spoluzakladateľ ho chce „rozbiť“

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+