MojAndroid

Sociálna sieť Facebook včera zablokovala oficiálny účet dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trump. CEO spoločnosti Mark Zuckerberg na svojom facebookovom účte vysvetlil, že ide o reakciu na násilnosti v budove amerického Kongresu, ktoré sa odohrali pred dvoma dňami. Z ich podnecovania je obvinení práve Donald Trump, ktorý šíril klamlivé príspevky o zmanipulovaných voľbách a priamo vyzval svojich stúpencov k protestom.

Rozvášnený dav vtrhol do budovy Kongresu, vina sa pripisuje Donaldovi Trumpovi

Počas 6. januára mali obe komory amerického Kongresu potvrdiť hlasovanie Zboru voliteľov o výsledok minuloročných prezidentských volieb a spočítať hlasy voliteľov. Práve v tento deň si Trumpovi priaznivci naplánovali protest proti ich výsledkom, pretože veria jeho nepodloženým tvrdeniam o zmanipulovaných voľbách. Donald Trump protestujúcich podporil a priamo cez sociálne siete vyzval, aby vyjadrili svoju nespokojnosť.

Reakcia jeho stúpencov bola pre všetkých nečakaná a rozvášnený dav vtrhol do budovy Kongresu. Proti násilnému vniknutiu musela zasiahnuť polícia a o život prišli štyria ľudia vrátane jednej postrelenej ženy. Násilnosti Trumpových priaznivcov odsúdila väčšina amerických aj svetových politikov a vinu za nich kladú práve dosluhujúcemu prezidentovi. To platí aj pre sociálnu sieť Facebook, ktorá zablokovala oficiálny účet Donalda Trumpa až do inaugurácie nového amerického prezidenta.

Facebook zablokoval Trumpovi účet na dva týždne, ale hrozí mu aj jeho zrušenie

CEO Facebooku Mark Zukerberg vysvetlil, že prezident Donald Trump mohol v posledných rokoch používať ich platformu len v súlade s pravidlami služby. Pokiaľ publikoval klamlivý obsah, ktorý porušoval pravidlá, tak bol označený ako nepravdivý alebo v krajných prípadoch odstránený. Takýto postup služba zvolila, pretože verí, že verejnosť má právo na prístup k politickým vyhláseniam, aj keď sú kontroverzné. Súčasný kontext je ale podľa Zuckerberga úplne iný, pretože zaťahuje jeho platformu do vyvolávania násilia a povstania voči demokraticky zvolenej vláde.

Facebook účet Donalda Trumpa bude zablokovaný najbližšie dva týždne, kým neprebehne inaugurácia. Je ale pravdepodobne, že ho služba následne zablokuje aj na trvalo. Kým je Donald Trump americkým prezidentom, tak to podľa služby nie je možné. A Donald Trump svoju rétoriku určite nezmení ani mimo úradu, keďže ju nezmenil ani po násilnostiach. K zablokovaniu Trumpovho účtu sa rozhodla aj služba Instagram, ktorá patrí spoločnosti Facebook. Služba YouTube pre zmenu zmazala Trumpové videá. Donald Trump ale so svojimi fanúšikmi komunikuje najmä prostredníctvom siete Twitter. Ten dal Trumpovi zatiaľ len zákaz publikovať príspevky na 24 hodín.

Náš tip
Samsung Galaxy Z Flip: Aktualizácia na Android 11 a One UI 3.0 už aj na Slovensku
8.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+