MojAndroid

Po dlhých rokoch čakania sa nemysliteľné stalo skutočnosťou. Európska únia zaviedla reguláciu cien pri využívaní roamingu v členských štátoch, ako aj v Nórsku, Lichtenštanjnsku a na Islande. Zákazníci tak v rámci “domácich” krajín, môžu volať za ceny ako doma. Aspoň tak sa to javí pri pohľade na ponuku viacerých mobilných operátorov na Slovensku.

Orange

V spomínaných krajinách budú môcť klienti využívať predplatený balík minút, SMS/MMS a dát za rovnakých podmienok ako na Slovensku. Po ich prečerpaní zaplatia za ďalšiu komunikáciu v EÚ rovnako, ako platia za komunikáciu do inej domácej siete. To je 0,10 eur/minútu alebo 6 centov/SMS. V prípade, že zákazník využíva neobmedzený balík volaní a správ do všetkých sietí na Slovensku, ten bude môcť využívať rovnako aj v EÚ.Pri volaniach a SMS v Zóne 1 sa hovory a SMS správy odpočítavajú z vašich predplatených minút, prípadne z kreditu a aj po prečerpaní predplatených minút alebo SMS je vám účtovaná cena ako doma. Rovnaký princíp platí tiež pre dáta.

V súlade s reguláciou budú zákazníci v EÚ využívať aj svoje predplatené dáta. Orange obsah svojich dátových balíčkov na domáce a určené pre zahraničie nerozdeľuje a dáta budú rovnako využiteľné v EÚ ako doma, pričom si Orange po prečerpaní určitého objemu dát môže uplatniť roamingový príplatok, ktorý mu povoľuje regulácia. Orange zároveň predstavil aj vynovené paušály Go, ako aj nové výhodnejšie roamingové balíčky s poistením.

Náš tip
Orange nová roamingová ponuka

O2

Pri predplatených programoch nastali presne také zmeny, ako sa očakávali. Zrušené poplatky za odchádzajúce hovory, poslané SMS správy a aj prenesené dáta. Tieto novinky sa týkajú všetkých členských štátov EÚ, ako aj Nórska, Lichtenštajnska a Islandu. Používatelia sa tak nebudú musieť obávať extra poplatkov za prenesené dáta napríklad počas letnej dovolenky. Dáta sa budú čerpať priamo z predplateného dátového balíka rovnako, ako keby sa nachádzali na Slovensku. Ak používateľ dátový balík prečerpá, začne sa mu k cenníkovej cene účtovať príplatok 0,00924 eura za 1 MB. Nebude fungovať dátovanie spomalenou rýchlosťou, no ostane zachovaná služba Datalimit.

Zákazníci využívajúci dátove paušály O2 Dáta budú môcť bez problémov dátovať aj v zahraničí. Objem dát pre používanie v EÚ je stanovený v zmysle európskej regulácie.V programe O2 Dáta to znamená, že v zahraničí bude možné spotrebovať bez príplatku len určitú časť predplateného balíka. Viď. obrázok nižšie. Službu Internet na deň, ktorá je spoplatnená sumou 50 centov a poskytuje používateľovi 250 MB dát, bude možné využívať iba s roamingovým príplatkom 0,00924 eura za každý prenesený MB.

Náš tip
O2 nová roamingová ponuka[

Telekom

Od 15. júna budú zákazníci z krajín EÚ používať komunikačné služby za ceny ako doma. Platí to pre používateľov Easy kariet, ale aj zákazníkov s programami Bez záväzkov, Happy a aj pre používateľov programov Mobilný internet.

Aj tu platí, že ak máte v rámci paušálu predplatený balíček, ničoho sa nemusíte obávať a od 15. júna môžete dátovať vo všetkých spomenutých krajinách tak, ako na Slovensku. Ak aj predplatené dáta nemáte, v týchto krajinách sa za prenesené dáta budú účtovať také poplatky, ako na Slovensku a nebudú sa tu aplikovať špeciálne ceny tak, ako to bolo doteraz. Majitelia Easy kariet, ktorí nemajú predplatené žiadne ďalšie služby. V 30 krajinách EÚ budú od 15. júna volať za 9 centov, SMS-kovať za 6 centov a za 1 MB dát zaplatia 10 centov. V prípade všetkých programov sú prijaté hovory v týchto krajinách bezplatné.

Telekom svojim zákazníkom tiež nenecháva úplne voľnú ruku a môže sledovať využívanie služieb, aby nedošlo k ich zneužívaniu. Na základe analýzy vyhodnotí prevádzku zákazníkov, ktorým, ak došlo k prekročeniu stanoveného objemu služieb, môže účtovať príplatky pri volaniach, správach aj dátach. Trochu iné pravidlá sa aplikujú pri službe mobilného internetu ako aj pri predplatených kartách Juro.

Náš tip
Telekom nová roamingová ponuka

4ka

Zákazníci 4ky dnes platia jednotnú cenu 4 centy za minútu volania, SMS a 1 MB dát v celej EÚ. Tá platí pre Štvorkárov aj po 15. 6. 2017, keď do platnosti vstupuje nová európska regulácia cien mobilných služieb v krajinách Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru. Od polovice júna však už v týchto krajinách nebudú platiť za prichádzajúce volanie, rovnako ako doma.

Dátové balíky TO. a ich dáta nie je možné v zahraničí využívať vôbec, tie platia iba na Slovensku. Zákazníkom sú dáta spoplatňované tak ako na Slovensku, teda cenníkovou cenou 4 centy za megabajt, resp. minútu hovoru a SMS správu. 4ka však zavádza nový balíček dát do Európy za štvrtinovú cenu. Za 5 eur ponúka na 15 dní 500 MB dát.

Náš tip
4ka nová roamingová ponuka
15.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+