MojAndroid

Telekom je ďalším slovenským operátorom, ktorý od 15. júna prakticky ruší roamingové poplatky v Európskej únii. Zmena prišla po schválení nových nariadení Európskej únie. Aj zákazníci Telekomu sa tak môžu tešiť na dovolenky, na ktorých neprerobia desiatky eur ná volaniach, SMS správach a dátach.

Náš tip
Členovia Magenta 1 môžu cez leto čerpať dáta jeden deň v týždni bez limitov

Rušenie roamingu v EÚ bez kompromisov

Od 15. júna budú zákazníci z krajín EÚ používať komunikačné služby za ceny ako doma. Platí to pre používateľov Easy kariet, ale aj zákazníkov s programami Bez záväzkov, Happy a aj pre používateľov programov Mobilný internet.

Zákazníci programov Happy mali možnosť okúsiť tieto novinky v štyroch okolitých krajinách. Táto ponuka bola predstavená pred niekoľkými mesiacmi, no teraz sa dostáva až do 30 štátov. Patria sem všetky štáty Európskej únie ako aj Nórsko, Lichtenštajnsko a Island. Zákazníci si tu budú môcť užívať také ceny za volania ako sú zvyknutí u nás, resp. volania, SMS správy a dáta sa im budú odpočítavať z ich predplatených balíčkov.

Zákazníci tak najviac ušetria práve na dátach. Aj tu platí, že ak máte v rámci paušálu predplatený balíček, ničoho sa nemusíte obávať a od 15. júna môžete dátovať vo všetkých spomenutých krajinách tak, ako na Slovensku. Ak aj predplatené dáta nemáte, v týchto krajinách sa za prenesené dáta budú účtovať také poplatky, ako na Slovensku a nebudú sa tu aplikovať špeciálne ceny tak, ako to bolo doteraz. Zákazníci budú môcť v zahraničí využívať aj dodatočné dátové balíčky, na ktoré boli zvyknutí po prečerpaní vlastného dátového balíčka u nás.

Ušetria aj majitelia Easy kariet, ktorí nemajú predplatené žiadne ďalšie služby. V 30 krajinách EÚ budú od 15. júna volať za 9 centov, SMS-kovať za 6 centov a za 1 MB dát zaplatia 10 centov. V prípade všetkých programov sú prijaté hovory v týchto krajinách bezplatné.

Ochrana pred zneužívaním roamingu

Cieľom novej vlny regulácie je umožniť zákazníkom využívanie služieb v krajinách EÚ ako doma, nie permanentný roaming. Telekom môže sledovať využívanie služieb, aby nedošlo k ich zneužívaniu a vyhodnotiť prevádzku zákazníkov. Netýka sa spravidla zákazníkov, ktorí idú napríklad na dovolenky či výlety do zahraničia. Pokiaľ by došlo k prekročeniu stanoveného objemu služieb, je možné účtovať určené príplatky pri volaniach, správach a dátach. Podobné kroky prednedávnom predstavil aj operátor Orange.

V skratke, ak operátor v spätnej kontrole zákazníka narazí v priebehu napr. 3 mesiacov na masívnejšie využívanie roamingu, bude to preverenia-hodná situácia a podozrenie zo zneužívania týchto nových služieb.

Praktický príklad

Vezmime si príklad, že máme Paušál Happy M a sme na pár dní v Nemecku. Happy M má doma neobmedzené volania do siete Telekomu, je tu balík 150 voľných minút do ostatných sietí SR, EÚ a hovory v EÚ. Patrí sem balíček 1 GB dát a neobmedzené SMS a MMS v rámci SR. Po novom budeme z Nemecka môcť naďalej neobmedzene telefonovať do siete Telekomu, v rámci míňania sa všetko čerpá tak, ako keby sme na Slovensku. V prípade, že prevoláme viac, ako daných 150 voľných minút, bude nám účtovaný poplatok 6 centov – ako je tomu aj doma na SR. Navýšenie dát sa po minutí dá riešiť dvoma spôsobmi. Buď ostanete na pomalom internete a môžete čerpať dáta zdarma do objemu 5,19 GB rýchlosťou 64 kbps (stanovené Európskou Úniou). Ak chceme rýchlejší internet, kúpime si balík internetu za cenu ako doma – 500 MB za 5 eur, 1 GB za 6 eur a naďalej ho čerpáme tarifami, ako na Slovensku.

Ak máme Easy Pecku a sme v Nemecku – telefonujeme za cenu ako doma. Teda, ak narazíme na daný limit 50 centov, ten sa už nezvýši. Cena SMS je naďalej 6 centov. Rovnako tu platí 50-centový strop, teda ak pošlete napr. 10 SMS, strhne sa vám z kreditu 50 centov a ďalšie už sú bezplatné. Dáta fungujú tak, že buď sú tu denné balíky – do 110 MB/s je to ako na Slovensku, od 110 do 200 s menším príplatkom, od 200 MB/s je spomalený internet a príplatok 0,009 eur/1 MB. Viem si ale kúpiť aj nejaký balík – 100 MB/2 eurá, 500 MB/5 eur a idem aj v zahraničí ďalej plnou rýchlosťou a čerpanie dát prebieha ako na Slovensku. Balíky teda fungujú v celej EÚ ako u nás, bez ďalších príplatkov.

Pri mobilnom internete, ktorý využívame napríklad v aute, je to nasledovne: ak máme 5 GB balíček, tak po 3,9 GB ide internet bez poplatkov, ako na Slovensku.  Po prečerpaní 3,9 GB idú poplatky, ktoré vznikli výpočtom zo smerníc EÚ. Ak máme mobilný internet v objeme 15 GB, môžeme dáta v zahraničí bezplatne čerpať do 6,5 GB. Po prekročení tejto hranice sa začnú účtovať vypočítané poplatky.

Majitelia karty ľudového operátora Juro to majú s roamingom jednoduché – to, čo platí doma, platí aj v zahraničí.

Zdroj: Tlačová správa

8.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+