MojAndroid

Na Slovensku máme problém s nedostatkom dostupných informácií a to nielen v oblasti zdravotníctva. Nakoľko je COVID-19 v súčasnosti najpálčivejším problémom, zopár ľudí sa našlo a dalo dokopy informácie nielen pre nakazených. Vytvorili tak stránku CovidHelper, ktorá má jednoduchý a prívetivý dizajn. Navyše je optimalizovaná pre mobily.

CovidHelper vám poskytne všetky informácie o liečbe COVID-19

Na začiatok si môžete prečítať informácie na stránke a následne si zvolíte svoj stav. Či si myslíte, že máte COVID-19 alebo ho naozaj máte, či ste ho nedávno mali. Stránka myslí na každého. Po zvolení možnosti Mám COVID alebo Mal/a som COVID vás stránka vyzve, aby ste vyplnili dotazník týkajúci sa vášho stavu.

covid helper
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak si náhodou nie ste istí, či máte spomínaný vírus a zvolíte možnosť Možno mám COVID, tak vám stránka zobrazí zoznam príznakov a informácie o tom, ako chrániť svojich blízkych a to, že by ste sa mali zaregistrovať na testovanie.

Či už vyberiete možnosť Mám COVID alebo Mal/a som COVID, dotazník bude rovnaký. Bude obsahovať otázky týkajúce sa rizikových faktorov, vášho priebehu ochorenia, aktivít, ktoré ste museli kvôli chorobe vynechať a podobne. Na konci zadáte e-mailovú adresu, na ktorú príde vaše personalizované odporúčanie a tiež tým pomôžete výskumu ochorenia.

Na začiatku dotazníka zadáte aj pár základných údajov. Nemusíte sa obávať, na základe nich memôžete byť identifikovaní. Konkrétne ide o rok narodenia, výšku, hmotnosť a pohlavie. Tieto údaje neskôr poslúžia výskumu, pretože vďaka nim pomôžete výskumníkom vytvoriť si lepší obraz o tom, aké skupiny s akými rizikovými faktormi znášajú COVID-19 horšie alebo lepšie.

Za stránkou stoja Juraj Bárdy, Miroslav Beblavý, Dagmar Ceľuchová Bošanská, Katarína Gažíková a Roman Hauptvogel. Sú to odborníci na zdravotnícku informatiku, strojové učenie, verejnú politiku a komunikáciu. Pomáhali im aj zdravotné odborníčky Dominika Fričová z Neuroimunologického ústavu SAV a hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo dospelých Adriana Šimková. Ako prvý sa téme venoval portál SME.

Na stránke sú uvedené aj odborné zdroje, z ktorých boli informácie čerpané. Ide najmä o zahraničné zdroje, medzi ktorými nájdeme aj WHO, NIH a NHS (posledné dve sú národné zdravotnícke inštitúcie Spojených štátov a Veľkej Británie).

Náš tip
Spotify HiFi prinesie vysokú kvalitu zvuku, zmení sa aj dizajn aplikácie
23.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+