MojAndroid

Samsung a čipsety z jeho dielne vydávané pod označením Exynos, dlhé roky čelili kritike. V porovnaní s konkurenciou ponúkali slabší výkon, boli menej efektívne v oblasti zlepšovania výdrže batérie alebo sa prehrievali. S príchodom minuloročného Exynosu 2100 výrobca tvrdil, že na viacerých problémoch zapracoval. V snahe dotiahnuť vlastné procesory aspoň na úroveň konkurencie pokračoval aj tento rok.

Najnovšie výsledky z testu Geekbench 5.1 však ukázali, že Samsung Galaxy S22 Ultra s čipsetom Exynos 2200 nestačil ani na takmer trojročný iPhone 11. Novinku priniesol portál Gizchina.

O prvenstvo v syntetickom teste výkonu zabojovalo viacero čipsetov, pričom tabuľke dominovali posledné tri generácie procesorov Apple Bionic, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 a Exynos 2200. Spoločnosť Apple ako obvykle hravo porazila Android konkurenciu, avšak nie len so svojim najnovším čipsetom. Snapdragon 8 Gen 1 a Exynos 2200 boli v jednojadrovom teste porazené dokonca aj trojročným Apple A13 Bionic, ktorý poháňal iPhone 11 a iPhone SE (2020). Vo viacjadrovom teste už síce nezvíťazil, no držal sa tesne v závese.

Exynos 2200 sa kritike nevyhol

Aj napriek všetkým vylepšeniam, ktoré sa Samsungu podarili dokázať v oblasti vývoja čipsetov, sa jeho najnovší vlajkový model stretol s vlnou kontroverzie. Objavujú sa správy o tom, že séria Galaxy S22 bola vydaná na rýchlo a výrobca nemal dostatok času procesor poriadne optimalizovať. Existujú aj informácie o tom, že Exynos 2200 trápia problémy s prehrievaní, čo spôsobuje obmedzovanie výkonu. Tieto problémy sa však aspoň čiastočne dajú odstrániť prostredníctvom aktualizácie softvéru, čo by mohlo v blízkej budúcnosti napraviť reputáciu procesoru.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung Galaxy S22 Ultra

Vo výsledkoch z benchmarku taktiež môžeme vidieť, že Snapdragon 8 Gen 1 dosahuje o niečo vyššie skóre, ako Exynos 2200. To sa môže neskôr ukázať ako problém pre používateľov v regiónoch, kde sú modely zo série Galaxy S22 dostupné len vo verzii s Exynosom.

Náš tip
Samsung Galaxy Z Fold4 bude mať pero S Pen zabudované v tele
20.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+