MojAndroid

Americký výrobca čipov Qualcomm dnes na svojich oficiálnych stránkach predstavil čipset pre budúcoročné vlajkové lode Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Prináša viacero inovácií či už v architektúre procesoru alebo v grafickom jadre.

Prvý 4 nm čipset od Qualcommu bude lákať na herné funkcie

Pôvodne sa očakávalo, že nový čipset ponesie názov Qualcomm Snapdragon 898. Výrobca sa však rozhodol pre úplnú zmenu značenia, čím chce pravdepodobne naznačiť novú éru najvyššej triedy čipsetov. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 je totiž jeho prvým čipsetom vyrobeným 4 nm výrobným procesom.

Architektúra Qualcomm Snapdragon 8 Gen1: Zdroj: GSMArena.com

Procesor je postavený na ARMv9 dizajne s primárnym Cortex-X2 jadrom s frekvenciou 3 GHz. Doplňujú ho tri výkonné Cortex-A710 jadrá s frekvenciou 2,5 GHz a štyri úsporné Cortex-A510 jadrá s frekvenciou 1,8 GHz. Procesor by mal byť o 20 výkonnejší a o 30 % úspornejší než procesor v predošlej generácii Snapdragon 888.

Nové grafické jadro sľubuje 30 % zvýšenie výkonu a až 25 % úsporu energie. Qualcomm vyvinul tri funkcie Elite Gaming, z ktorých jedna umožní vývojárom dosiahnuť rovnováhu medzi výkonom a energetickou účinnosťou. Funkcia Adreno Frame Motion Engine umožňuje vykresliť hru s dvojnásobným FPS pri použití rovnakého množstva energie alebo zachovať FPS pri znížení spotreby na polovicu.

Prednosti Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 : Zdroj: GSMArena.cm

Qualcomm prináša aj funkciu z desktopových počítačov nazvanú Volumetric lighting, Tá sa používa na dramatické svetelné efekty, napríklad tzv. God rays. Novinkou je aj Variable Rate Shading Pro, obrazový VRS, ktorý by mal zefektívniť integráciu VRS do viacerých hier. Qualcomm pri integrácii nových funkcií úzko spolupracoval s hernými vývojármi.

Ďalším vylepšením je 18-bitový obrazový procesor (ISP), ktorý by mal smartfónom zabezpečiť možnosť natáčania 8K HDR videí. Primárny snímač fotoaparátu môže mať rozlíšenie až 200 megapixelov. S odstránením šumu a lepšími výsledkami pri zhoršených svetelných podmienkach majú pomôcť nové AI funkcie.

Lepšia konektivita, prenos zvuku a aj zabezpečenie

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 ponúkne aj výbornú konektivitu. Prítomný je 5G modem Snapdragon X65 5G s podporou sub-6 a mmWave pásiem s teoretickou rýchlosťou sťahovania až 10 Gbps. Vďaka modemu Qualcomm FastConnect 6900 je k dispozícii aj podpora  Wi-Fi 6/6E s rýchlosťou 3,6 Gbps a vylepšením si prešlo aj Bluetooth. Nový čip dokáže preniesť cez Bluetooth LE zvuk v bezstratovej CD kvalite.

Funkcia Broadcast Audio umožňuje jednému zdroju vysielať jeden alebo niekoľko audio streamov do neobmedzeného počtu prijímačov. Stereo nahrávanie podporuje spätné hlasové kanály. Qualcomm tiež vylepšil bezpečnostný čip integrovaním Trust Management Engine, ktorý bude umiestnený pod hypervízorom (prvýkrát predstavený v Qualcomm Snapdragon 888).

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 by sa mal už budúci mesiac objaviť v očakávanom vlajkovom smartfóne Xiaomi 12. Po jeho uvedení na trh bude otestovaný vo viacerých benchmarkoch, vďaka čomu získame bližšiu predstavu o jeho výkone. S nasadením čipsetu sa počíta aj v smartfónoch Motorola edge x30, Realme GT 2 Pro a OnePlus 10 Pro.

Náš tip
Audiofilovia pozor. Tidal ponúka predplatné len za euro mesačne

1.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+