MojAndroid

Aktualizované 29.5.2020:

Predseda vlády, Igor Matovič, dnes na svojom Facebooku oznámill, že aplikácia eKaranténa je už dostupná aj pre smartfóny s iOS. V obchode Google Play sa nachádza už od 24. mája.

ekarantena android iphone

Pôvodný článok:

Google dnes oficiálne schválil aplikáciu eKaranténa v Obchode Play, smart karanténa je tak oficiálne spustená. Cez hranice už prešlo viac ako 200 ľudí, píše vo svojom vyhlásení premiér Igor Matovič. Vláda dnes umožnila prechod s aplikáciou aj cez priechody Jarovce a Drietoma. Včera smart karanténa fungovala len cez priechod Berg.

Hlásenie cez aplikáciu aj SMS

Aplikácia má fungovať na pozadí a jej náhodnosť a kontrola je vybudovaná na princípe, že klientovi prichádza hlásenie z nej a tiež duplicitne vo forme SMS (pre prípad výpadku internetu) aby sa odfotil. Výzvy sú samozrejme náhodné, aby človek nevedel predpokladať ich príchod a podľa toho sa vrátiť na povinné miesto.

Miesto fotenia, teda jeho záznam cez aplikáciu musí byť to miesto, ktoré si občan sám vyberie, kde sa bude počas karantény zdržiavať. A toto nesmie samozrejme zmeniť počas karantény.

K údajom sa nedostane nikto

Celý model je navyše vyskladaný tak, že údaje aplikáciu neopustia. Nikto sa k nim nedostane, okrem prípadu, že bude karanténa porušená. Vtedy sa hygienikom dáta sprístupnia, aby mohli konať. Samotná aplikácia vyžaduje viaceré nastavenia na strane používateľa a pre svoju funkčnosť bude chcieť toto:

 • mať povolené prijímanie notifikácií na mobilnom zariadení,
 • povoliť mobilnému zariadeniu funkciu rozpoznávania tváre pomocou fotoaparátu mobilného zariadenia,
 • umožniť automatickú aktualizáciu mobilnej aplikácie,
 • povoliť mobilnému zariadeniu lokálne uložiť odfotografovanú podobizeň tváre a 
 • zdržať sa konania, ktoré by viedlo k nefunkčnosti alebo nesprávnemu fungovaniu mobilnej aplikácie

Toto je základný sumár, ktorý zákon predpokladá a aplikácia ho musí splniť. Vlastne aj samotný užívateľ, pretože viaceré bezpečnostné nastavenia musí povoliť, najmä snímanie tváre. A navyše, nesmie ich následne deaktivovať. To všetko bude softvér sledovať a pri zásahu alebo nespolupráci, hlásiť do systému.

smart karantena aplikacia

Funkcie aplikácie

Zákon tiež stanovil, čo aplikácia bude obsahovať, ako svoju základnú funkcionalitu. Pričom ňou bude nasledovné:

 • registrácia užívateľa v mobilnej aplikácii,
 • monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie v domácom prostredí,
 • nahlasovanie polohy miesta nariadenej izolácie v domácom prostredí územne príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, 
 • monitorovanie kontaktu s inými zariadeniami s nainštalovanou mobilnou aplikáciou na monitorovanie kontaktov s inými zariadeniami pomocou povolenej funkcie bluetooth vrátane overenia údajov o zdraví a zobrazovania, 
 • notifikácie o možnom kontaktne s osobou infikovanou vírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19 so súhlasom infikovanej osoby a 
 • všeobecné informovanie dotknutých osôb vrátane zberu a zobrazovania anonymných štatistík a máp.

Dôležitý je tiež rozsah zberu osobných údajov. Medzi tými, ktoré sa budú monitorovať spadá napríklad meno a priezvisko, identifikátor mobilnej aplikácie, unikátny kód mobilného zariadenia, poloha mobilného zariadenia, rodné číslo používateľa, telefónne číslo používateľa a jeho e-mailovú adresu a tiež samozrejme podobizeň tváre.

29.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+