MojAndroid

Aktualizované 29.5.2020:

Predseda vlády, Igor Matovič, dnes na svojom Facebooku oznámill, že aplikácia eKaranténa je už dostupná aj pre smartfóny s iOS. V obchode Google Play sa nachádza už od 24. mája.

ekarantena android iphone

Pôvodný článok:

Google dnes oficiálne schválil aplikáciu eKaranténa v Obchode Play, smart karanténa je tak oficiálne spustená. Cez hranice už prešlo viac ako 200 ľudí, píše vo svojom vyhlásení premiér Igor Matovič. Vláda dnes umožnila prechod s aplikáciou aj cez priechody Jarovce a Drietoma. Včera smart karanténa fungovala len cez priechod Berg.

Hlásenie cez aplikáciu aj SMS

Aplikácia má fungovať na pozadí a jej náhodnosť a kontrola je vybudovaná na princípe, že klientovi prichádza hlásenie z nej a tiež duplicitne vo forme SMS (pre prípad výpadku internetu) aby sa odfotil. Výzvy sú samozrejme náhodné, aby človek nevedel predpokladať ich príchod a podľa toho sa vrátiť na povinné miesto.

Miesto fotenia, teda jeho záznam cez aplikáciu musí byť to miesto, ktoré si občan sám vyberie, kde sa bude počas karantény zdržiavať. A toto nesmie samozrejme zmeniť počas karantény.

K údajom sa nedostane nikto

Celý model je navyše vyskladaný tak, že údaje aplikáciu neopustia. Nikto sa k nim nedostane, okrem prípadu, že bude karanténa porušená. Vtedy sa hygienikom dáta sprístupnia, aby mohli konať. Samotná aplikácia vyžaduje viaceré nastavenia na strane používateľa a pre svoju funkčnosť bude chcieť toto:

  • mať povolené prijímanie notifikácií na mobilnom zariadení,
  • povoliť mobilnému zariadeniu funkciu rozpoznávania tváre pomocou fotoaparátu mobilného zariadenia,
  • umožniť automatickú aktualizáciu mobilnej aplikácie,
  • povoliť mobilnému zariadeniu lokálne uložiť odfotografovanú podobizeň tváre a 
  • zdržať sa konania, ktoré by viedlo k nefunkčnosti alebo nesprávnemu fungovaniu mobilnej aplikácie

Toto je základný sumár, ktorý zákon predpokladá a aplikácia ho musí splniť. Vlastne aj samotný užívateľ, pretože viaceré bezpečnostné nastavenia musí povoliť, najmä snímanie tváre. A navyše, nesmie ich následne deaktivovať. To všetko bude softvér sledovať a pri zásahu alebo nespolupráci, hlásiť do systému.

smart karantena aplikacia

Funkcie aplikácie

Zákon tiež stanovil, čo aplikácia bude obsahovať, ako svoju základnú funkcionalitu. Pričom ňou bude nasledovné:

  • registrácia užívateľa v mobilnej aplikácii,
  • monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie v domácom prostredí,
  • nahlasovanie polohy miesta nariadenej izolácie v domácom prostredí územne príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, 
  • monitorovanie kontaktu s inými zariadeniami s nainštalovanou mobilnou aplikáciou na monitorovanie kontaktov s inými zariadeniami pomocou povolenej funkcie bluetooth vrátane overenia údajov o zdraví a zobrazovania, 
  • notifikácie o možnom kontaktne s osobou infikovanou vírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19 so súhlasom infikovanej osoby a 
  • všeobecné informovanie dotknutých osôb vrátane zberu a zobrazovania anonymných štatistík a máp.

Dôležitý je tiež rozsah zberu osobných údajov. Medzi tými, ktoré sa budú monitorovať spadá napríklad meno a priezvisko, identifikátor mobilnej aplikácie, unikátny kód mobilného zariadenia, poloha mobilného zariadenia, rodné číslo používateľa, telefónne číslo používateľa a jeho e-mailovú adresu a tiež samozrejme podobizeň tváre.

29.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

7 odpovedí na “eKaranténa: Aplikácia je dostupná v Google Play a už aj v App Store”

  1. Prosím vás, ja tieto veci moc nesledujem. Bol by niekto tak dobrý a vysvetlil mi ako to funguje? Ak sa človek chce zo zahraničia vrátiť na Slovensko, tak vďaka tejto aplikácii môže ísť do domácej karantény? Ako sa postupuje v situácii v prípade, že človek nepoužíva žiadny smartphone? Ako je pre človeka užitočná informácia (v aplikácii) o počte nakazených ľudí? Nejako táto informácia prospieva zdraviu alebo len zvyšuje mieru strachu? Ďakujem

    • Neber to v zlom ale treba porozmýšľať. Ak nemáš smartfón tak potom čo? Asi štátna karantena, nie? Tak ako xy ľudí doteraz. A to ze je niekde udaný počet nakazených? A čo? Po celom svete existujú stránky kde monitorujú počty nakazených, vyliečených, počet umrtí. A? Či to Tebe pomôže báť sa alebo sa vyliečiť je na tebe. Čítaš články, kde sú počty? Ak áno tak sa pýtam prečo? Aby si sa bál či preventívne liečil? Apka slúži na tvoje sledovanie. Ja by som počkal tam kde som až prehrmi tento ošiaľ

  2. To im trvalo. Amaterizmus vo vlade nema hranic, lebo ked vyhlasili ze maju vsetko pripravene na spustenie, tak uz davno mali byt dohodnuty s Google a Apple, ze proces schvalenia prebehne expresne. Nie to pridat do poslat na schvalenie a hned vyhlasit ze v piatok o 15tej bude ready.

Pridaj komentár

+