MojAndroid

Predseda vlády SR, Igor Matovič, na svojom facebookovom profile oznámil, že domáca karenténa je oficiálne spustená. Aplikáciu eKaranténa v nedeľu (24. mája 2020) schválil Google. stále neprešla schvaľovacím procesom. Na schválenie od Apple sa stále čaká. Aplikácia eKaranténa pre Android je už v obchode Google Play.

Smart karanténa: eKaranténa pre Android už v Google Play

K podmienkam sa v sobotu pridel štvrtý bod, kde cestovateľ podpíše jedno vyhlásenie, čím zoberie na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná Apple a Google a preberá preto na seba riziko s tým spojené. Toto platilo v prípade, že chce ísť do domácej karantény, nie do štátnej.

Takéto podmienky platili len pre tých, ktorí sa vracali cez hraničný priechod Berg v sobotu po 19:00. O ďalších hraničných priechodoch bude následne informovať polícia.

Google ani Apple aplikácie v piatok neschválili

Smart karanténa, ktorá sa používa v iných krajinách, sa stane realitou aj u nás. Zákon máme, ochotu ľudí sa vyhnúť povinnej štátnej izolácii tiež. Chýba už len predstavenie konkrétnej aplikácie a môže sa spustiť projekt monitorovania.

Google ani Apple aplikácie zatiaľ neschválili. Na hraniciach bola v piatok po 15-tej blokovaná diaľnica D4. Informovala o tom na svojom Facebooku Polícia SR – Bratislavský kraj.  Premiér Igor Matovič cez Facebook vysvetľoval, že čakali na schválenie aplikácií.

Smart karanténa doma s aplikáciou eKaranténa

pôvodný článok piatok 22.05.2020

Zatiaľ máme nastavené všetko, vrátane prijatých zákonných zmien, aby sme sa dostali v boji s koronavírusom o krok ďalej. Najmä neochota mnohých Slovákov, ktorí boli nútení tráviť dva týždne v štátnych zariadeniach, vyvolala reakciu. A ňou je práve schválenie podmienok pre to, aby sa mohla karanténa vykonať doma, avšak s mobilnou aplikáciu.

Niečo podobné (aj keď s iným zámerom) funguje napríklad v Čechách. Celé sa to začne už na hraniciach, pri vstupe na Slovensko inštaláciou aplikácie. Tá následne monitoruje všetko podstatné. Ako podmienka je, že každý vracajúci sa Slovák musí udeliť súhlas s tým, aby ho aplikácia monitorovala. A to výmenou práve za domáce prostredie. Základné pravidlo však znie, že sa nerobí sledovanie polohy, iba podmienok, ktoré plynú z aplikácie a jej nastavenia. 

Štát mal v piatok o 15:00 spúštiť možnosť aplikáciu stiahnuť a zároveň je k dispozícii nová verzia informačného webu, kde sa uvádzajú podrobnosti, tá najzákladnejšia je spojená s povinnou registráciou každého občana, ktorý bude využívať chytrú karanténu. Registrácia sa však nekoná pre tieto účely priamo cez aplikáciu, avšak na webe korona.gov.sk.

zdroj foto: technickytydenik.cz

23.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

12 odpovedí na “Aktuálne: Domáca smart karanténa na Slovensku oficiálne spustená”

  1. pre mňa konkrétny prípad : mám veľký pozemok , bazén, ihriská. Pozemok má viac parcelných čísel a sú na ňom moje dve stavby, každá s vlastným súpisným číslom. Keď budem v bazéne a budem plávať, tak nepočujem správu. Mobil mám pritom vedľa bazénu. keď si to všimnem, že mi prišla správa, tak sa odfotím v plaveckej čiapke, bez okuliarov a pošlem. spozná ma apka v plaveckej čapičke, alebo s mokrými vlasmi ? Plávam bežne dvakrát denne, ca po hodine. bude to fungovať prosím ? to isté platí keď náhodou spím a všimnem si sms až keď sa zobudím. alebo som na vlastnom pozemku, ale 100 metrov od každého môjho domu. prosím o odpoveď. ďakujem

    • keď sa nemusíte vracať na Slovensko, tak zostaňte v zahraničí a prečkajte situáciu..a keď už musíte podstúpiť túto domácu karanténu, tak si myslím, že dva týždne obmedzovania vás nezabijú a vydržíte bez bazéna..v noci to asi bude nejak ošetrené, nebude vás to zbytočne budiť

  2. Všimol som si v tv, že sa ľudia sťažovali, keď prišli zo zahraničia na hranicu, že sľubovali appku už vtedy a vtedy… Treba hlavne sledovať zdroje, ktoré nám oznámia, že skutočne inteligentná karanténa je od daného dňa v prevádzke a rozlišovať medzi “pravdepodobne odvtedy…” a “aktuálne v prevádzke..” a pod. Ak to už niekto nestihne odsledovať v tv či si to overiť od niekoho, kto to sleduje, sledujte stránku “korona.gov.sk” alebo si nainštalujte appku z playstore “Moje ezdravie”, ktorá vás bude informovať o priebehu a novinkách ohľadom aktuálnej situácie. Prípadne volať nejakú infolinku úradu zdravotníctva a pod.
    Čo sa týka tohto riešenia, podľa mňa dobrý nápad, je to rozšírenie možností karantény, ktorá je jednoducho povinná, takže buďme radi. A vôbec nemám problém s tým, že štát o mne zbiera info. (a už radšej naša krajina ako iná) Už aj tak ich dosť zverejňujem na nete.. :)

  3. Mam mobil, kde je iba android vo verzii 5.1.1. Nikde nepisu, od akej verzie bude fungovat dana aplikacia.
    Pritom nemam problem tam nahrat neoficialnu verziu androidu 9.
    Ale pokial ju nepotrebujem, tak radsej ostanem na 5.1.1.

    • Nechápem, ako môže niekto dnes používať smartfón s takto starým systémom. Nemyslím to v zmysle toho, že chcem mať čo najnovší systém, lebo je to “in”, ale takýto starý systém je v roku 2020 poriadne deravý a zabezpečenie je už takmer nulové, roky nedostáva bezpečnostné aktualizácie :)

      • Neboj. Ake aktualizacie.? Co mam mat zabezpecene? Na online platby by som mobil nepouzil tak, ci tak.
        A hlavne mam ho rootnuty, tak ja rozhodujem o vela veciach.
        Az na to, ze niektore apk uz nie su pre tento system, tak mi uplne vyhovuje. Mal som tam aj android pie ( uplne bezproblemovo funkcny), ale nenasiel som nan jednu pre mna dôlezitu apk, tak ho nechcem.

        • Každý deň sa objaví nejaká nová bezpečnostná diera, pomocou ktorej môže útočník získať kontrolu nad zariadením, komunikáciou, aplikáciou, dostane sa k citlivým údajom a podobne. Preto vychdázajú bezpečnostné záplaty na všetky systémy. Či už ide o Android, iOS, Windows a podobne. Tu nejde len o online platby :) Pre viac informácií odporúčam bezpecnenanete.sk, tam sú info priamo od ESETu. Ja sa preventívne chránim vždy aktualizovaným systémom, ty sa nemusíš. Chápem, je to tvoje rozhodnutie. Ale Android 5 je už naozaj dosť starý. Môžem vedieť, o aký model ide?

  4. V prípade odsúdenia za trestný čin do domáceho väzenia je pochopiteľné, že odsúdený znáša náklady na bývanie, stravovanie a oblečenie sám a tým šetrí štátu náklady. Ale v prípade domácej karantény…..je to rozporuplné. Štát chce šetriť náklady na stravu, ubytovanie a “strážcov”. Ale karanténa nie je priestupok, ani trestný čin. Dáva štát príspevok na mobil a používanie internetu? Lebo, do “služobného” používania súkromného mobilu a súkromného internetu ma nemôže nútiť ani zamestnávateľ, pokiaľ mi na prevádzku neprispeje. I keď sa dnes považuje za normálne a samozrejmé mať smartfón a internet.
    Ale čo tak “senior”, ktorý má tlačidlový telefón a o internete vie len toľko, že také slovo existuje. Pôjde do štátnej karantény? – Nie, lebo je kardiak, cukrovkár, alebo má ochorenie, ktoré ho z povinnej štátnej karantény “ospravedlňuje”. Alebo ďalšia modelová situácia – mne aplikácia znemožní chodiť po vonku, ale nezabráni mi prijímať návštevy a šíriť vírus takýmto spôsobom. Na toto zákon nemyslel!
    A takto je to tu už 30 rokov. Rýchlo prijmeme zákon a potom zistíme akí sme sprostí a v priebehu nasledujúceho pol roka musíme k tomu zákonu prijať 180 noviel. Nebolo by lepšie rozmýšľať o trošku dlhšie a ošetriť zákony voči vlastnej blbosti?

Pridaj komentár

+