MojAndroid

Predseda vlády SR, Igor Matovič, na svojom facebookovom profile oznámil, že domáca karenténa je oficiálne spustená. Aplikáciu eKaranténa v nedeľu (24. mája 2020) schválil Google. stále neprešla schvaľovacím procesom. Na schválenie od Apple sa stále čaká. Aplikácia eKaranténa pre Android je už v obchode Google Play.

Smart karanténa: eKaranténa pre Android už v Google Play

K podmienkam sa v sobotu pridel štvrtý bod, kde cestovateľ podpíše jedno vyhlásenie, čím zoberie na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná Apple a Google a preberá preto na seba riziko s tým spojené. Toto platilo v prípade, že chce ísť do domácej karantény, nie do štátnej.

Takéto podmienky platili len pre tých, ktorí sa vracali cez hraničný priechod Berg v sobotu po 19:00. O ďalších hraničných priechodoch bude následne informovať polícia.

Google ani Apple aplikácie v piatok neschválili

Smart karanténa, ktorá sa používa v iných krajinách, sa stane realitou aj u nás. Zákon máme, ochotu ľudí sa vyhnúť povinnej štátnej izolácii tiež. Chýba už len predstavenie konkrétnej aplikácie a môže sa spustiť projekt monitorovania.

Google ani Apple aplikácie zatiaľ neschválili. Na hraniciach bola v piatok po 15-tej blokovaná diaľnica D4. Informovala o tom na svojom Facebooku Polícia SR – Bratislavský kraj.  Premiér Igor Matovič cez Facebook vysvetľoval, že čakali na schválenie aplikácií.

Smart karanténa doma s aplikáciou eKaranténa

pôvodný článok piatok 22.05.2020

Zatiaľ máme nastavené všetko, vrátane prijatých zákonných zmien, aby sme sa dostali v boji s koronavírusom o krok ďalej. Najmä neochota mnohých Slovákov, ktorí boli nútení tráviť dva týždne v štátnych zariadeniach, vyvolala reakciu. A ňou je práve schválenie podmienok pre to, aby sa mohla karanténa vykonať doma, avšak s mobilnou aplikáciu.

Niečo podobné (aj keď s iným zámerom) funguje napríklad v Čechách. Celé sa to začne už na hraniciach, pri vstupe na Slovensko inštaláciou aplikácie. Tá následne monitoruje všetko podstatné. Ako podmienka je, že každý vracajúci sa Slovák musí udeliť súhlas s tým, aby ho aplikácia monitorovala. A to výmenou práve za domáce prostredie. Základné pravidlo však znie, že sa nerobí sledovanie polohy, iba podmienok, ktoré plynú z aplikácie a jej nastavenia. 

Štát mal v piatok o 15:00 spúštiť možnosť aplikáciu stiahnuť a zároveň je k dispozícii nová verzia informačného webu, kde sa uvádzajú podrobnosti, tá najzákladnejšia je spojená s povinnou registráciou každého občana, ktorý bude využívať chytrú karanténu. Registrácia sa však nekoná pre tieto účely priamo cez aplikáciu, avšak na webe korona.gov.sk.

zdroj foto: technickytydenik.cz

23.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+