Ak máte vo svojom blízkom či širšom okolí deti, určite ste sa stretli so situáciou, že dieťa naozaj nechcelo “odlepiť” oči od svojho Android zariadenia. Aj v tom prípade však môžu pomôcť šikovné aplikácie, ktoré aj do zábavy so smartfónom či tabletom prinesú určité pravidlá.
Komunikácia a špeciálne aplikácie
V Obchode Play sa nachádza zopár šikovných mobilných aplikácií, ktoré vám z pohľadu rodiča či opatrovateľa ponúknu pomocnú ruku so spomínaným problémom. Hoci niektoré aplikácie sú dostupné len v angličtine, po prvotnom nastavení by nemal byť problém so samotným ovládaním.
Prvou z aplikácií je titul Screen Time. Aplikácia prichádza v dvoch verziách, jednu má nainštalovanú dieťa na svojom zariadení a druhú má rodič či opatrovateľ pre možnosti kontroly. Aplikácia ponúka napríklad nastavenie limitu obrazovky, počas ktorej môže dieťa zariadenie používať. Na prvý pohľad to môže byť obmedzujúce, no aj v tomto prípade je dôležitá komunikácia.
Pokiaľ si s vašim dieťaťom vopred stanovíte pravidlá či dobu používania, aplikácia nebude strašiakom, ale naopak, akousi pomocnou barličkou pre ustráženie času. Obdobné funkcionality ponúkajú aj aplikácie Screenlimit, Parential Control Secure Kids či Kids Zone Parential Controls, je tak na vás, ktorú sa rozhodnete vyskúšať. Aj v tomto prípade však platí, aby tento krok nebol vnímaný ako strašiak či obmedzenie, prvým krokom by mala byť opäť komunikácia.
Ochrana dát
Zaujímavé prvky či tzv. “detské” režimy ponúkajú aj tablety z dielne spoločnosti Amazon. Tie sa však na Slovensko oficiálne nedovážajú a je potrebné zakúpenie alternatívnou cestou. Ide však o zariadenie, ktoré je možné používať aj v tomto “detskom” režime. K dispozícii je kontrola používania samotných aplikácií, blokovanie nevhodných aplikácií či určenie samotného času používania.
Na ochranu dát na ostatných zariadeniach však môžu slúžiť aj aplikácie pre rodičovskú kontrolu od známych vývojárov bezpečnostných či antivírusových programov. Svoju aplikáciu v tomto segmente ponúkajú aj zvučné mená ako ESET či Kaspersky Lab. Aj tieto aplikácie ponúkajú zvýšenú kontrolu nad činnosťou na samotnom zariadení.
Krok za krokom
Prečo krok za krokom? Ak sa vám riešenie v podobe mobilnej aplikácie zdá ako príliš rýchly skok či veľmi striktné obmedzenie, skúste začať jemnejším “obmedzením.” Využívajte používateľské účty na vašich Android zariadeniach.
Táto funkcia je k dispozícii ako súčasť vybraných zariadení s operačným systém Android 6.0 či 7.0. Výhodou v prípade spoločného zariadenia (napríklad rodinného tabletu) je filtrovanie súkromných dát a tiež možnosť zobraziť len vybrané aplikácie. Ako doplnok k tejto službe môžu poslúžiť aj bezpečnostné aplikácie spomenuté vyššie.
Zdroj: techadvisor.co.uk 1, 2
A co takto mu ten tablet/mobil jednoducho zobrat ? To fakt na taketo somariny niekto potrebuje apky ?
Áno, zobrať, nech si kreslí na pergamen :)
Teraz vážne, keď si doma, mala by stačiť komunikácia. Pri “neposlušných” deťoch možno áno, zobrať. Toto ale u detí funguje len ak si doma, mnohý rodičia ale pracujú v poobedných a nočných zmenách. Ako rodič určite chce mať možnosť kontaktu s dieťaťom aj keď je v práci. Tu môže appka mnohým pomôcť. Či chceme alebo nie, deti sa v budúcnosti bez týchto technológií nezaobídu, získané zručnosti a znalosti sa im raz môžu zísť, hoci nám rodičom sa zdá, že sa “bavia” nezmyselnosťami. Mne pomohlo vypínanie WiFi, lebo internet vie človeka pekne pohltiť. A tu vidím ďalšiu skupinu ktorej by appka mohla pomôcť. Ide o ľudí, ktorý si uvedomia svoju závislosť od internetu a chcú sa jej dobrovoľne zbaviť. Iste, môže si nastaviť budík, ale kto z nás ešte v živote nezaspal? ;)