MojAndroid

My v redakcii sme nadšencami techniky a prírody a preto mi nedalo nenapísať článok o nádhernom nebeskom úkaze s názvom Perzeidy. Perzeidy sú každoročným úkazom, ktorý sa odohráva od konca júla do konca augusta. Je to vlastne obdobie najjasnejšieho a najčastejšieho padania hviezd v roku.

Perzeidy získali svoje pomenovanie kvôli miestu, odkiaľ ich môžete vidieť sa objavovať – od súhvezdia s názvom Perzeus.

perzeidy 2021 nočná obloha hviezdy
Foto: Redakcia

Prečo vlastne vidíme Perzeidy každý rok, približne v rovnakom čase?

Pretože obežná dráha našej planéty sa pretne s dráhou kométy 109P, z ktorej čiastočky sa dostanú do našej atmosféry a zhoria.

Kedy sa očakáva najväčší počet meteoritov?

Najväčší počet voľne viditeľných meteorov bude možné pozorovať v noci z 12. na 13. augusta, teda od dnes až do zajtrajška. Po polnoci bude možné vidieť približne až 100 meteorov za hodinu.

Najlepší čas na sledovanie padajúcich úlomkov?

Po polnoci až do východu slnka, teda asi do 05:30. Viditeľné však budú aj skôr. Sledovanie je možné voľným okom aj z balkóna vášho paneláku. Svetelný smog bude prekážkou pre fotografov.

Ak bude svietiť mesiac, snažte sa mu vyhnúť

Mesiac totiž osvetľuje nočnú oblohu a uberal by vás o zážitok. Najlepšie by bolo, keby sa vám ho podarilo skryť, napríklad za strom. Slebo stojte Mesiacu chrbtom.

Ak sa vám ich nepodarí sledovať 12. alebo 13. augusta, tak nezúfajte

Perzeidy sú totiž na oblohe v podobných číslach ešte 10 dní po tomto dátume. Takže aj keby malo pršať alebo byť zamračené, určite sa vám to aspoň na jednu noc podarí.

Určite si nájdite aspoň hodinu na sledovanie oblohy

Perzeidy totiž nepadajú stále, skôr padajú v rôznych časoch. Niekedy uvidíte 10 za minútu, inokedy možno len 1 alebo 2.

Ako ich nájsť na oblohe?

Po prvé musíte nájsť súhvezdie “Perseus” vo vašej lokalite. Malo by sa nachádzať severovýchodne od vašej polohy. Pre presnejšie zameranie navštívte túto stránku a vyberte si na nej dátum a miesto pozorovania. Na časovej osi so súhvezdiami si vyberte čas, kedy sa chystáte pozorovať hviezdy.

Stránka vám umožní lokalizovať Perzeidy vo vašej oblasti a vami nastavenom čase
Stránka vám umožní lokalizovať Perzeidy vo vašej oblasti a vami nastavenom čase

Zelený krúžok znázorňuje miesto, odkiaľ budú ako keby prichádzať k nám do atmosféry.

Ako pozorovať a fotiť Perzeidy?

Určite opustite mesto alebo dedinu, v ktorej bývate a vydajte sa do prírody, čo najďalej od svetelného smogu. Ten vám totiž znižuje šancu vidieť čo najväčší počet padajúcich úlomkov.

Zrejme budete potrebovať statív a to aj v prípade, že váš mobil obsahuje kvalitnú optickú stabilizáciu obrazu. To a kopu iných rád, nájdete v článku Ako vytvoriť nočnú fotografiu. Taktiež sa pozrite na nás starší článok, ktorý obsahuje ešte detailnejšie informácie o tom, ako fotiť nočnú oblohu.

Ak ich nechcete fotiť nepotrebujete ani žiadne špeciálne vybavenie na pozorovanie. Mám skúsenosť, že uvidíte toho dosť aj na vlastné oči. Vezmite si akurát nejakú stoličku, kreslo alebo deku. Určite sa teplejšie oblečte, po polnoci je celkom chladno.

Užite si to a tešíme sa na vaše fotografie

Budeme totiž radi, ak nám ich zazdieľate do FOTOMánie, na náš Facebook alebo Instagram. Určite sa pozrieme na každú vašu fotografiu.

Náš tip
NÁVOD | Ako fotiť nočnú oblohu pomocou smartfónu
12.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+