MojAndroid

Je leto a okrem horúcich dní zažívame aj teplé noci. Ideálne na túlanie sa po vonku s kamarátmi alebo sedenie pri nejakom drinku, či pri vode. Romantici častokrát zamieria aj pod hviezdy a sledujú oblohu, ktorú v týchto dňoch skrášľujú Perzeidy. Na oblohe sa najčastejšie vyskytujú od polovice júla, pričom maximálnu aktivitu možno zaznamenať štatisticky práve dnes, 12. augusta. Ak sa rozhodnete, že si ich chcete zachytiť na svoj smartfón, tak pre vás máme krátky návod, ako to urobiť čo najlepšie.

1. Choďte preč z mesta

Pokiaľ sa nachádzate v niektorom z väčších slovenských miest, môžete mať problém s viditeľnosťou oblohy. Tú znižuje najmä svetelný smog, ktorý mestá generujú. Pre zachytenie Perzeíd tak budete musieť vycestovať o niečo ďalej, najlepšie mimo obec, na nejaký kopec alebo miesto, pri ktorom sa nenachádzajú žiadne silné zdroje svetla. Pokiaľ vám nerobí problém za lepším výhľadom vycestovať aj niekoľko desiatok kilometrov, tak sa vám zíde aj mapa svetelného znečistenia oblohy na Slovensku.

131

2. Zoberte si statív

Pre kvalitné zachytenie nočných snímok je nutné oblohu snímať s dlhou uzávierkou. Je preto nesmierne dôležité, aby sa váš smartón počas fotenia vôbec nepohol. To docielite jeho uchopením v statíve či na malom tripode, ktorý sa dnes dá kúpiť aj v supermarketoch za niekoľko eur.

3. Použite správne nastavenia/aplikáciu

Ak disponujete smartfónom, ktorý má manuálny režim fotoaparátu, vyhrali ste. Nastavte si dlhú uzávierku, upevnite zariadenie do statívu a foťte. Pokiaľ sú fotografie stále tmavé, tak sa pohrajte s ďalšími nastaveniami ako ISO, vyváženie bielej či s rôznymi efektami a režimami fotoaparátu. O dĺžke uzávierky platí, že čím je dlhšia (udávaná v sekundách), tým viac svetla dokáže fotoaparát zachytiť. S pribúdajúcim ISO je svetelnosť snímky opäť väčšia, ale zväčšuje sa aj šum na fotografii, takže netreba nastavovať hodnoty väčšie ako 800 či 1200. Vyvážením bielej potom môžete vyladiť ešte celkové “zažltnutie” fotografie.

samsung-galaxy-s6-recenzia-12

 

Pokiaľ ale váš Android nedisponuje manuálnym režimom fotoaparátu, budete musieť siahnuť po alternatívnej aplikácii. Na fotenie nočných snímok vám odporúčame tieto Android aplikácie, niektoré z nich si však vyžadujú systém Android 5.0 a novší:

Verzia: 3.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.1
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 3.31.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.31.4
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 3.7.2
Aktuálna cena: 3,29 €
Verzia: 3.7.2
Aktuálna cena: 3,29 €

Všetky z nich umožňujú nastaviť dlhšiu uzávierku fotoaparátu, čo by vám malo umožniť zachytiť lepšie nočné fotografie.

4. Použite časovač alebo externú spúšť

Aby ste svojim zariadením počas fotenia vôbec nepohli (a nerozmazali tak fotografiu), použite časovač (samospúšť) alebo externú spúšť, ktorou môžu byť pokojne aj vaše slúchadlá.

Creative Aurvana In-Ear 2 Plus recenzia-3

5. Buďte kreatívni

Dlhšia uzávierka fotoaparátu vám umožňuje vytvárať svetelné efekty na fotografiách. Hrajte sa so svetlom baterky, zapaľovačom či prskavkami. Nebojte sa ani extra objektívov pre smartfóny. Kreativite sa medze nekladú a určite dokážete zachytiť fotografiu, ktorá bude v niečom výnimočná.

Foto: Amazon
Foto: Amazon
Náš tip
NÁVOD | Ako fotografovať s mobilom – tipy a triky

Zdroj: titulná fotografia

12.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+