MojAndroid

Drahšie smartfóny vám v dnešnej dobe dokážu vyčarovať fotografie a videá, za ktoré by sa nehanbil ani profesionál. Ako si však poradí cenovo dostupný telefón, kde výrobca museli urobiť trochu viac kompromisov? Do predaja sa nedávno dostal model nižšej strednej triedy, Xiaomi Redmi Note 11, ktorý na papieri ponúka slušnú fotovýbavu.

Redmi Note 11 zadná strana
Redmi Note 11 | Zdroj: Zdenka Smalecová

Ostrovček na zadnej strane smartfónu v sebe ukrýva štyri fotoaparáty. Primárny s rozlíšením 50 MP a svetelnosťou f/1.8, 8 MP ultra-širokouhlý snímač, ktorý ponúka svetelnosť f/2.2 a 118˚ uhol záberu a do počtu sa pridáva aj makro a hĺbkový snímač, pričom oba ponúkajú rozlíšenie 2 MP a svetelnosť f/2.4. Na prednej strane zas nájdeme selfie fotoaparát s rozlíšením 13 MP. Nižšie si povieme, ako sa im darilo pri fotení a natáčaní v rôznych podmienkach.

Objektív Parametre
Hlavný snímač 50 MP, f/1.8
Ultra-širokouhlý snímač 8 MP, f/2.2, 118˚
Hĺbkový snímač 2 MP, f/2.4
Makro snímač 2 MP, f/2.4
Selfie snímač 13 MP, f/2.4

Hlavný a ultra-širokouhlý snímač

Väčšina používateľov bude pravidelne používať práve prvé dva spomínané snímače. Zatiaľ čo dizajn, kvalita konštrukcie a displej boli plusom tohto zariadenia, fotoaparáty sú jeho slabinou. Vo väčšine prípadoch bolo vidieť značný rozdiel medzi svetelnosťou a vykreslením farieb pri prepnutí z primárneho snímača na ultra-širokouhlý.

Ani jeden z fotoaparátov nezachytáva realitu úplne najlepšie, no ak by som mala povedať, že ktorému z nich to ide lepšie, prekvapivo by som vybrala ultra-širokouhlý snímač. Ten síce sníma „nudnejšie” fotky, no sú realistickejšie a viac neutrálne, čiže dá sa s nimi lepšie pracovať. Primárny snímač má tendenciu fotky príliš prekontrastovať a niekedy aj preostriť. Výsledkom je, že fotografie nasnímané v horších svetelných podmienkach majú príliš tmavé tiene, kvôli čomu sa z fotky strácajú detaily.

Až na spomínané preostrovanie bola ostrosť fotografií z primárneho snímača fajn. V tejto oblasti však stráca ultra-širokouhlý fotoaparát. Na bežné narábanie s fotkami, napríklad pri zdieľaní na sociálnych sieťach alebo pri prehliadaní v galérii na mobile, takáto kvalita viac než postačí. No ak fotky priblížite alebo ich zobrazíte na väčšom displeji, nebudú vyzerať dobre.

Makro a portréty

A ako si poradil veľmi obľúbený a žiadaný 2 MP makro fotoaparát spolu s jeho parťákom, 2 MP hĺbkovým snímačom? No tak, ako by sa dalo čakať. Možnosť vytvárať fotky zblízka je síce super, no čo z toho, keď výsledná kvalita je veľmi slabá. A čo sa týka hĺbkového snímača, pri snímaní portrétov v celku pomohol. Oddelenie oblečenia a krku zvládol super, ale s vlasmi si už neporadil.

Smartfón síce nemá teleobjektív, no to ešte neznamená, že sa v aplikácii fotoaparátu nedá zoomovať. Maximum je dokonca až desaťnásobné priblíženie, no ísť cez viac ako dvojnásobné alebo v nevyhnutných prípadoch štvornásobné priblíženie neodporúčam. Čím viac priblížite, tým viac ostrosti a detailov stratíte.

Nočné fotografie

Čo sa týka nočných fotiek, výsledné farby sú prekvapivo dobré. To je veľké plus, keďže v noci má mnoho smartfónov problém zachytiť farby realisticky. Nočný režim v aplikácii fotoaparátu si poradil aj s problémom zachytenia dostatočného množstva svetla, výsledné fotky nie sú ani príliš tmavé, no ani príliš presvetlené. Avšak asi najväčšou výzvou pri nočnom fotení je pre smartfóny nasnímať ostré fotografie. V tomto smere už snímač zlyhal a jeho nočné fotografie sú rozmazané a miestami aj plné šumu.

Selfie

Aj na kvalite selfie fotografií bolo cítiť, že ide o telefón s cenovkou približne 220 eur. Musím pochváliť výsledné farby, keďže Xiaomi malo v minulosti tendenciu robiť veľmi desaturované fotky. Avšak stále im chýba ostrosť a detaily. Dynamický rozsah tiež nebol najlepší a snímač mal problém napríklad s presvetľovaním oblohy.

Video

Natáčanie videí bolo vždy achillovou pätou Android zariadení, hlavne tých lacných. Redmi Note 11 nie je výnimkou, dokonca je očividné, že výrobca do tejto časti neinvestoval vôbec. Zariadenie dokáže vytvoriť videá s maximálnym rozlíšením 1080p a 30 snímkami za sekundu a chýba mu stabilizácia, kvôli čomu sú videá extrémne roztrasené. Vyššie uvedené problémy primárneho snímača, ako privysoký kontrast alebo tendencia preostrovať, bolo ešte viac vidieť na videách. Spolu s chýbajúcou stabilizáciou vám vzniknú videá, ktoré sú nepoužiteľné aj pri natáčaní za dobrých svetelných podmienok, nie to ešte v noci.

Pochváľte sa svojimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu Redmi Note 11? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Ako fotí konkurencia?

23.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+