MojAndroid

V dnešnom pokračovaní nášho seriálu FOTOmánia sa pozrieme na to, ako fotí model strednej triedy OPPO Reno 5Z 5G. Keďže nejde o vlajkovú loď, špičkovú zostavu snímačov ani dokonalú kvalitu za každých svetelných podmienok očakávať nemôžeme. No aj napriek tomu sa tento model počas testovania slušne predviedol a za výsledne fotografie by sa nehanbili ani náročnejší používatelia.

Ako fotí OPPO Reno 5Z 5G? Realistické, no nie nudné farby za každých okolností

Zadné snímače

Ostrovček na zadnej strane ponúka až štyri snímače, z toho dva sú len do počtu, ako to už na smartfónoch strednej triedy býva. Hlavný fotoaparát s rozlíšením 108 MP a svetelnosťou  f/1.7 je doplnený 8 MP ultraširokouhlým, 2 MP hĺbkovým a 2 MP makro snímačom.

OPPO Reno 5Z fotoaparáty
Recenzia Oppo Reno 5Z 5G | Foto: Redakcia

V klasickom režime hlavný snímač vytvorí fotky s rozlíšením 12 MP. Keď chcete využiť jeho plný potenciál, možnosť vytvoriť 108 MP fotky nájdete v sekcii Viac pod označením Extra HD. Fotky vytvorené za dobrých svetelných podmienok sú síce miestami príliš kontrastné a tmavé miesta sú niekedy až príliš tmavé, avšak ponúkajú skvelú ostrosť a vynikajúcu realistickú farebnosť. Niektoré farby, najmä žltá a červená, sa pri prezeraní výsledných fotografií môžu javiť ako príliš presaturované, to je ale spôsobené nastavením displeja. Na počítači farby odpovedajú realite.

Farby stále výborne odpovedajú realite aj v horšom svetle, avšak ostrosť sa v tomto prípade začína strácať. Čím menej svetla, tým menej ostrosti. V miernom prítmí dokáže fotku zachrániť nočný režim, no v noci si nedokáže efektívne poradiť.

V poradí druhý snímač na zadnej strane umožní zaznamenať 8 MP ultraširokouhlé fotografie. Rozdiely medzi týmto a primárnym objektívom sú badateľné. Kým normálne fotky boli často príliš kontrastné, tie ultraširokouhlé mali zväčša presne opačný problém. Horšie sú na tom aj s ostrosťou, najmä po okrajoch.

Model Reno 5Z síce nemá teleobjektív, ponúka však päťnásobné digitálne priblíženie (manuálne viete nastaviť až desaťnásobné priblíženie). Keďže ide len o digitálny zoom, ostrosť nebude najlepšia, najmä pri viac ako trojnásobnom priblížení.

Spomínaný problém s kontrastom sa objavil aj pri vytváraní portrétových fotografií. S rozmazaním pozadia si smartfón poradil lepšie ako konkurencia, hlavne v prípade oblečenia. S oddeľovaním vlasov od pozadia sa algoritmus potrápil už trochu viac a nie vždy mu to vyšlo. V nastaveniach je však možné efekt rozmazania zoslabiť, čo má za výsledok pekné fotografie s prirodzene rozmazaným pozadím (teda až na ten problém s oddeľovaním vlasov).

Do počtu musí byť aj obľúbený 2 MP makro snímač, ktorý dokáže urobiť zaujímavé fotografie, len čo z nich, keď nie sú veľmi ostré.

Video

Pri natáčaní videí máte na výber zo 4K alebo Full HD rozlíšenia, obe však len v režime s 30 snímkami za sekundu. Kvalitou sú videá porovnateľné s konkurenciu (čiže priemerné), no opäť oceňujem realistické zachytenie farieb. Pre videá natáčané vo Full HD rozlíšení je taktiež k dispozícií Ultra Steady režim, ktorý video celkom slušne stabilizuje, no od optickej stabilizácie má ďaleko. Na to však musí video mierne priblížiť, čiže v zábere toho budete mať o trochu menej, v porovnaní so 4K videom.

Zázraky nečakajte ani od selfie fotoaparátu. Tento 16 MP snímač so svetelnosťou f/2.4 v dobrom svetle dokáže urobiť pekné, ostré fotografie a rovnako ako aj v prípade zadných fotoaparátov, fotografie s dobrým farebným prevedením. Ostrosť však rýchlo upadá akonáhle chcete fotku urobiť v horšom svetle. Na príležitostné fotografie či videohovory však tento fotoaparát viac než postačí.

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu OPPO Reno 5Z 5G? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Ako fotí konkurencia?

14.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+