MojAndroid

Vítajte v našom starom známom seriáli, v ktorom si predstavujeme jednotlivé smartfóny a hovoríme si o kvalite ich fotoaparátov. S niektorými sme spokojní viac, s inými zas o čosi menej. Nedávno testovaná novinka Nokia X20 je mobilný telefón strednej triedy. Poteší menej náročných používateľov, ktorým neprekáža urobiť zopár kompromisov.

Fotoaparáty tohto modelu sú celkom dobré, no za konkurenciou dokážu zaostávať. Viac podrobností o zostave fotoaparátov sa dočítate v samotnej recenzii tohto smartfónu, respektíve v pokračovaní článku. Poďme si teda opísať snímače tohto testovaného smartfónu z nižších kategórií.

Fotoaparáty: Mierne podpriemerné zadné fotoaparáty a skvelý “selfie” snímač

Hneď na úvod dokáže zaujať štvorica snímačov v kruhovitom module na zadnej strane. Reálne ale využijete len dva fotoaparáty – ten primárny a ultra širokouhlý. Hlavný senzor má rozlíšenie 64 MP, no vyhotovené snímky majú rozlíšenie 16 MP. Dochádza totiž k spájaniu štyroch pixelov do jedného pre vytvorenie celkovo kvalitnejšej fotografie a pre poňatie väčšieho množstva svetla. Svetelnosť tohto senzoru činí f/1.79.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia


Ultra širokouhlý fotoaparát má rozlíšenie 5 MP. Nakoniec sa na smartfóne Nokia X20 nachádza aj dvojica 2 MP fotoaparátov, pričom prvý z nich slúži na vytváranie portrétových fotografií a ten druhý potom fotografuje makro. Pokiaľ ide o kvality použitých fotoaparátov, rozprávať sa budeme o mierne podpriemerných kvalitách na danú cenovú kategóriu.

Za dobrých svetelných podmienok v exteriéri sa dočkáte fakt skvelých výsledkov. No úprimne si myslím, že dobre vonku fotia i lacnejšie modely. Dôležité je zistiť, aké sú výsledky za zhoršeného svetla. Vynikajúce nie sú, no obstáť dokážu. Fotografie nie sú veľmi ostré, prídu mi mäkké s malým množstvom detailov. Za to však cez deň niekedy excelujú, čo ma prekvapilo.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

Podmienky ale musia byť priam výborné a Nokia si poradí aj s vysokým dynamickým rozsahom, kontrastom a fotografie majú realistické, živé farby. Ultra širokouhlý snímač už tak dobrý nie je, no veľa som od neho neočakával. Poslúži pre prípadné fotografie scenérií, no aj v tých prípadoch by som sa radšej rozhodol pre primárny senzor.

Nokia X20 má primárny senzor so 64 MP rozlíšením

Keďže rozlíšenie hlavného fotoaparátu smartfónu Nokia X20 je pomerne vysoké (64 MP), je možné vytvoriť celkom obstojné priblížené zábery jednoduchým vyrezávaním z fotografie (digitálne priblíženie). Tu je už viditeľná strata na kvalite. Myslím si, že konkurencia fotí lepšie, no nejde o žiadnu katastrofu a na príležitostné fotenie ide o vhodný telefón.

Najpríjemnejším prekvapením bol pre mňa “selfie” fotoaparát, nachádzajúci sa v kruhovitom výreze v prostriedku hornej časti displeja. I keď počas vytvárania fotografie v aplikácii fotoaparátu snímka nemusí vyzerať dobre, po stlačení spúšte post-processing urobí svoje čaro. Vaše “selfies” tak budú vždy vyzerať veľmi slušne, ostro a s vysokým dynamickým rozsahom.

Video je možné nahrávať v 1080p pri maximálnej snímkovej frekvencii 60 fps. Ukážkové videá sú natáčané v 30 fps. Zaujať dokáže režim so zvýšenou stabilizáciou nahrávaného obrazu či funkcia, ktorá utlmí vietor vo zvuku videoklipu.

Ukážkové fotografie zo smartfónu Nokia X20:

“Selfie” fotoaparát na Nokia X20:

Ukážkové video zo smartfónu Nokia X20:

Ukážkové video s funkciou redukcia šumu vetra zo smartfónu Nokia X20:

Ukážkové širokouhlé video zo smartfónu Nokia X20:

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu Nokia X20? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Ako fotí konkurencia:

6.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+